• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Turybiusz de Mogrovejo

  Przeczytaj także...
  Inkwizycja, Inquisitio haeretica pravitatis, Sanctum officium (łac. Inquisitio – śledztwo, badanie) – nazwa systemu śledczo-sądowniczego Kościoła katolickiego działającego od XIII do XIX wieku, utworzonego w celu wyszukiwania, nawracania i karania heretyków w oparciu o postanowienia ujęte w dokumentach soborowych, synodalnych oraz bullach papieskich.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Filip II (ur. 21 maja 1527 w Valladolid, zm. 13 września 1598 w Eskurialu) – król Neapolu i Sycylii w latach 1554-1598, władca Niderlandów w latach 1555-1598, król Hiszpanii w latach 1556-1598 i Portugalii w latach 1580-1598 jako Filip I, z dynastii Habsburgów.

  Święty Turybiusz (ur. 16 listopada 1538 w Mayorga w Hiszpanii, zm. 23 marca 1606 w Saña w Wicekrólestwie Peru) – święty Kościoła katolickiego, arcybiskup Limy, prymas Peru.

  Życie[ | edytuj kod]

  Turybiusz urodził się w szlacheckiej rodzinie w Maygora w prowincji Léon. W dzieciństwie i młodości wyróżniał się pobożnością, nigdy jednak nie myślał o zostaniu księdzem. Studiował prawo na uniwersytetach w Salamance i Valladolid. Jego umiejętności prawnicze i błyskotliwość zwróciły uwagę króla Hiszpanii Filipa II, który w 1573 roku mianował Turybiusza głównym sędzią inkwizycji w Grenadzie. Postanowienie króla było szokujące i niezwykłe, gdyż Turybiusz był człowiekiem świeckim.

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.Salamanka (hiszp. Salamanca) – miasto w zachodniej Hiszpanii, nad rzeką Tormes, liczy około 160 331 mieszkańców (2005). Stolica prowincji Salamanca w regionie Kastylia i León. Ośrodek handlowy, przemysłowy oraz naukowy i turystyczny.

  Pięć lat później, król mianował go arcybiskupem Limy w Peru, które było wówczas hiszpańską kolonią. Zszokowany Turybiusz próbował odwołać się od tej decyzji, jednak żadne z jego odwołań nie zostało uwzględnione. W końcu przyjął święcenia kapłańskie, został wyświęcony na arcybiskupa i przybył do Limy w 1581 roku.

  Grenada – państwo wyspiarskie na wyspie Grenada i części wysp archipelagu Grenadyn (Małe Antyle) na Morzu Karaibskim.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Praca w Peru[ | edytuj kod]

  Zadanie, które powierzono Turybiuszowi, nie było łatwe. Jego arcybiskupstwo było bardzo rozległe i w dodatku opanowane przez hiszpańskich gubernatorów, których wspomagało duchowieństwo.

  Przez następne siedem lat Turybiusz wizytował całą swoją diecezję, starając się naprawić nadużycia popełniane przez duchownych. Napotkał jednak silny opór ze strony gubernatorów, których władzę podważył. Nauczył się również miejscowych dialektów, by móc lepiej porozumiewać się z rdzenną ludnością. Bronił również ich praw.

  Dialekt (stgr. διάλεκτος dialektos – "rozmowa, sposób mówienia") – regionalna odmiana języka, odznaczająca się swoistymi cechami fonetycznymi, leksykalnymi itp.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1583 roku zwołał synod prowincjonalny, na którym wytyczył kierunki rozwoju Kościoła w Ameryce Południowej. Kilka lat później, w roku 1591 założył w Limie pierwsze w Ameryce seminarium duchowne.

  Zmarł w 1606 roku w Saña.

  W katolicyzmie[ | edytuj kod]

  Turybiusz został kanonizowany w 1726 roku przez papieża Benedykta XIII.

  Wspomnienie świętego Turybiusza jest w Kościele katolickim obchodzone 23 marca.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Początkowo był czczony tylko w Ameryce Południowej. Obecnie kult tego świętego jest bardziej rozpowszechniony.

  Jest patronem walki o prawa ludności rdzennej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • modlitwa za pośrednictwem świętego
 • Turybiusz (imię)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hallam E., Święci w naszym życiu. Patroni spraw trudnych, radosnych i zwyczajnych., wyd. KDC, Warszawa 2005.
 • Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Valladolid ([baʎaðoˈlið], wym. uproszcz. [baljadoˈli]) – miasto w środkowej Hiszpanii, stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia i León oraz prowincji Valladolid, 321 tys. mieszkańców (2005); położone nad rzeką Pisuerga (dopływ Duero). Ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny oraz węzeł komunikacyjny. Miasto posiada wiele zabytków i obiektów o charakterze turystycznym.
  16 listopada jest 320. (w latach przestępnych 321.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 45 dni.
  Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Wicekrólestwo Peru – kolonia hiszpańska założona w 1544 roku, ze stolicą w Limie. Początkowo obejmowała wszystkie hiszpańskie zdobycze w Ameryce Południowej, z wyjątkiem wybrzeży dzisiejszej Wenezueli. Nazywana też Wicekrólestwem Nowej Kastylii.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.443 sek.