• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn 1980

  Przeczytaj także...
  Artykuł grupuje składy wszystkich reprezentacji narodowych w piłce siatkowej, które wystąpiły w turnieju siatkówki mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie.XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca–3 sierpnia 1980. W zawodach olimpijskich udział brało 5217 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich.
  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

  Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn podczas XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie był piątą edycją w historii i odbył się wyłącznie w halowej odmianie tej dyscypliny sportu. Turniej olimpijski rozegrano w dniach od 20 lipca do 1 sierpnia 1980 roku.

  Siatkówka halowa jako dyscyplina olimpijska zadebiutowała podczas igrzysk olimpijskich w 1964 roku, a od igrzysk w Atlancie również plażowa odmiana tej dyscypliny jest w programie tej wielkiej imprezy.

  W turnieju startowało 10 reprezentacji. Reprezentacje podzielono na dwie pięciodrużynowe grupy, w których zespoły rozegrały ze sobą po jednym spotkaniu. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do półfinałów, po których rozegrano wielki finał i mecz o 3. miejsce. Zespoły, które zajęły miejsca 3-4 w swoich grupach walczyły o miejsca 5-8. Drużyny z ostatnich miejsc w grupach zagrały o miejsca 9-10.

  Trzeci złoty medal igrzysk olimpijskich zdobyła reprezentacja ZSRR, która pokonała w finale reprezentację Bułgarii 3:1, a w całym turnieju nie doznała porażki (wygrała wszystkie 6 spotkań).

  Drużyny uczestniczące[]

  Awans do turnieju olimpijskiego uzyskał z urzędu mistrz olimpijski. Pozostałe miejsca przeznaczone były dla mistrza świata, mistrzów poszczególnych kontynentów oraz dla dwóch najlepszych drużyn Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego.

  Hale sportowe[]

 • Minor Arena (Moskwa)
 • Druzhba Multipurpose Arena (Moskwa)
 • Podział na grupy[]

  Faza grupowa[]

  Grupa A[]

  Tabela

  Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

  Wyniki spotkań

  Grupa B[]

  Tabela

  Źródło: the-sport.org
  Zasady ustalania kolejności: .
  Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

  Wyniki spotkań

  Faza pucharowa[]

  Mecze o miejsca 1-4[]


  Mecze o miejsca 5-8[]


  Mecz o 9. miejsce[]

  Klasyfikacja końcowa[]

  Składy drużyn[]

  Przypisy

  1. Reprezentacja Włoch zajęła drugie miejsce za ZSRR, który miał już zapewniony awans.
  2. Reprezentacja Tunezji wycofała się z rozgrywek. Jej miejsce zajął wicemistrz Afryki - Libia.
  3. Reprezentacja Chin wycofała się z rozgrywek, tak samo jak Korea Południowa i Japonia. Miejsce mistrza Azji zajęła trzecia drużyna turnieju kwalifikacyjnego - Czechosłowacja.
  4. Reprezentacja Jugosławii zajęła trzecie miejsce za reprezentacjami ZSRR i Polski, które miały już zapewniony awans.

  Bibliografia[]

 • Men's Olympic Games Honors (ang.). fivb.org. [dostęp 13 lipca 2010].
 • The Game - Volleyball Olympic Games (ang.). fivb.org. [dostęp 13 lipca 2010].
 • Men Volleyball Olympic Games Moscow (URS) 1980 - 20-31.07 Winner Soviet Union (ang.). todor66.com. [dostęp 13 lipca 2010].
 • Volleyball Olympic Games 1980 at Moskva (sov) (ang.). sports123.com. [dostęp 13 lipca 2010]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.