Turneffe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turneffe – grupa wysp (niektóre o powierzchni powyżej 20 km²) i wysepek karaibskich położona na południowy wschód od San Pedro i Caye Caulker, u wybrzeży Belize w Ameryce Środkowej, w odległości 32 km od Belize City. Cały atol ma około 48 km długości i 16 km szerokości, co czyni go największym koralowym atolem w Belize na Wielkiej Mezoamerykańskiej Rafie Koralowej. 22 listopada 2012 atol został oficjalnie uznany za rezerwat morski Turneffe Atoll Marine Reserve.

Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).Majowie – grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras; w węższym znaczeniu nazwa „Majowie” odnosi się wyłącznie do grupy zamieszkującej półwysep Jukatan (tzw. Majowie jukatańscy).

Badania archeologicznie prowadzone na wyspach atolu odkryły pozostałości wiosek rybackich Majów, z okresu około 400 r. n.e.

Wyspy atolu zbudowane są z piasku, błota, żwiru lub gruzu koralowego, niektóre bardzo niskie będąc w ten sposób narażone na fale. Najwyższe wyspy są we wschodniej części atolu osiągając do 20 m wysokości. Turneffe posiada dwie laguny, północną i południową, których głębokość dochodzi do 4 m.

Sternula – rodzaj ptaków z rodziny mew (Laridae), obejmujący gatunki występujące na całym świecie oprócz Antarktydy.Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodzin Delphinidae (delfiny oceaniczne) i Platanistidae (delfiny słodkowodne), obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu.

Flora i fauna[ | edytuj kod]

Konik morski z Turneffe

Duże obszary namorzynów i trawy morskiej są schronieniem dla wielu gatunków krokodyli, ryb, delfinów, manatów i bezkręgowców. Zamieszkuje go największa amerykańska populacja krokodyli słonowodnych (około 200-300 osobników) oraz zagrożone wyginięciem manaty karaibskie, występują tam również żółwie szylkretowe. Wyspy są żerowiskiem i miejscem rozmnażania butlonosów. Ponadto w szczycie sezonu migracyjnego na atolu znajduje się ponad 60 gatunków ptaków, w tym 18 gatunków ptaków lęgowych, wśród nich można wymienić: Sternule czy Patagioenas leucocephala.

Wędrówki ptaków (migracje) – zjawisko przemieszczania się ptaków między dwoma obszarami (lęgowisko i zimowisko) spowodowane zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. W klimacie tropikalnym wędrówka jest spowodowana zmianami pór: suchej i deszczowej. Poza wyjątkowymi przypadkami na zimowiskach ptaki nie przystępują do lęgów.Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.

Turystyka[ | edytuj kod]

60% turystów odwiedzających Belize korzysta z morskich atrakcji głównie odwiedzając Turneffe, atol tym samym staje się ważnym elementem gospodarki całego kraju. Według ekspertów jest to jedno z siedmiu najlepszych miejsc na świecie do połowów ryb z rodziny albulowatych (tzw. bonefishing). Oprócz wędkarzy atol dzięki rafie koralowej przyciąga również nurków i amatorów snorkelingu. Temperatura wody wynosi tu przez cały rok od 26 do 29 °C, a jej przejrzystość od 15 do 40 m przy średniej rocznej temperaturze powietrza 27 °C.

Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).Manat karaibski (Trichechus manatus) znany także, jako manat, manat amerykański, lamantyna lub brzegowiec – gatunek ssaka z rodziny manatowatych (Trichechidae), zamieszkujący wybrzeża zachodniego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego od Florydy po północno-wschodnią Brazylię, a także wybrzeża Karaibów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Turneffe Atoll: The Largest Atoll In The Mesoamerican Barrier Reef System. www.belize.com. [dostęp 2015-07-02].
  2. Turneff Atolls declared National Park. Amandala Newspaper. [dostęp 2015-07-02].
  3. Turneffe History (ang.). [dostęp 2015-07-02].
  4. Clifford Ford: Turneffe Atoll – Location. www.geos.ed.ac.uk. [dostęp 2015-07-02].
  5. C. Self-Sullivan, A. Mignucci-Giannoni, Trichechus manatus ssp. manatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2015-07-02] (ang.).
  6. http://www.turneffeatoll.org/app/webroot/userfiles/66/File/Turneffe%2520Atoll%2520Valuation.pdf [dostęp 2015-07-02].
  7. Bonefishing Belize – Turneffe Flats Belize. www.tflats.com. [dostęp 2015-07-02].
  8. Diving in Turneffe Atoll Reef – Belize: The Elbow, Front Porch and More. www.dive-the-world.com. [dostęp 2015-07-02].
Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem (ang. scuba diving) oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych.Atol – typ płaskiej wyspy koralowej położonej na oceanie, składającej się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta nazywana laguną może być częścią wyłonionej wyspy, stanowić niewielki, lecz odrębny zbiornik wodny lub też być połączona z morzem.
Warto wiedzieć że... beta

Krokodyle (Crocodilia) – rząd gadów, jedynych oprócz ptaków współczesnych przedstawicieli archozaurów (Archosauria) oraz jedynych żyjących przedstawicieli kladu Crurotarsi. Obecnie reprezentowany jest przez trzy rodziny: krokodylowatych, aligatorowatych oraz gawiali. Poszczególne rodziny różnią się między sobą kształtem pyska oraz liczbą i układem zębów. Żyją w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy.
Trawa morska – określenie niektórych roślin lub surowca roślinnego o wyglądzie trawiastym, w istocie bez związku z trawami sensu stricto. Występuje w następującym znaczeniach:
Pławikoniki, koniki morskie – zbiorcza nazwa kilkudziesięciu gatunków ryb morskich z rodziny igliczniowatych (Syngnathidae), wyróżniających się charakterystycznym kształtem ciała przypominającym konika szachowego.
Bezkręgowce (Invertebrata) – zespół wszystkich grup zwierzęcych o rozmaitych planach budowy i różnym pochodzeniu, przeciwstawiany potocznie kręgowcom (Vertebrata). Jest to sztuczna jednostka systematyczna grupująca zwierzęta wielokomórkowe (Metazoa), wyodrębniane na podstawie negatywnej cechy diagnostycznej – braku szkieletu wewnętrznego (osiowego) w postaci kręgosłupa i czaszki. Pozostałe cechy, którymi określa się bezkręgowce nie są jednoznaczne. Do bezkręgowców należy 97–99% współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion.
Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) – krytycznie zagrożony gatunek gada z rodziny żółwi morskich (Cheloniidae). Jedyny gatunek monotypowego rodzaju Eretmochelys. Wyróżniane są dwa podgatunki: występujący w Atlantyku E. i. imbricata i E. i. bissa z tropikalnych terenów Indopacyfiku.
Piasek – skała osadowa, luźna, złożona z niezwiązanych spoiwem ziaren mineralnych, przede wszystkim kwarcu. Wielkość ziaren waha się od 0,0625 do 2 mm, gęstość ziaren piasku kwarcowego wynosi około 2,62 g/cm.
Manatowate, manaty, lamantyny, brzegowce (Trichechidae) – rodzina wodnych ssaków łożyskowych z rzędu syren. Zamieszkują przybrzeżne rejony zachodniej części Atlantyku, od Florydy po północną Brazylię oraz baseny Amazonki i Orinoko. Pojawiły się na przełomie eocenu i oligocenu na terenie Ameryki Południowej.

Reklama