• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Turko kasztanowaty  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Turko wąsaty (Pteroptochos megapodius) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny krytonosów. Występuje endemicznie w Chile. Niezagrożony wyginięciem.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Turko kasztanowaty (Pteroptochos castaneus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny krytonosowatych. Występuje w centralnym Chile oraz przylegającym obszarze Argentyny. Niezagrożony wyginięciem.

  Spis treści

 • 1 Taksonomia
 • 2 Morfologia
 • 3 Zasięg występowania
 • 4 Głos
 • 5 Pożywienie
 • 6 Lęgi
 • 7 Status zagrożenia
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Taksonomia[]

  Gatunek opisali po raz pierwszy Rodolfo Armando Philippi i Christian Ludwig Landbeck w 1864 roku, pod akceptowaną obecnie przez IOC nazwą Pteroptochos castaneus. Holotyp zebrano w prowincji Colchagua (region Libertador, Chile), na wysokości około 1500 m n.p.m. Tworzy nadgatunek z turko czarnogardłym (P. tarnii), wobec którego jest gatunkiem siostrzanym. Dawniej uznawane były za jeden gatunek. Rzeka Biobío nie stanowi wystarczającej bariery geograficznej i przedstawiciele obu gatunków mogą mieć ze sobą kontakt. Badania mitochondrialnego DNA wykazały, że między oba gatunkami przez około 3 mln lat zachodziła izolacja genetyczna. Różnią się również znacznie w głosie. Turko kasztanowaty to gatunek monotypowy.

  Krytonosy, krytonoski, tapakolowate, tapakole (Rhinocryptidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Obejmuje gatunki zamieszkujące łąki i lasy Ameryki Południowej i Środkowej.DNA mitochondrialny, mtDNA, mDNA – materiał genetyczny w postaci kolistego DNA znajdujący się w macierzy mitochondrium (łac. matrix). Obecność DNA tłumaczona jest teorią endosymbiotycznego pochodzenia tych organelli.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Biobío (hiszp. Río Biobío, inne formy zapisu: Bío-Bío lub Bío Bío) – górska, zasobna w wodę rzeka w środkowym Chile. Długość wynosi 380 km (druga pod względem długości rzeka Chile), powierzchnia dorzecza - 24,3 tys. km². Jej źródła znajdują się w Andach Patagońskich, a uchodzi do Oceanu Spokojnego w pobliżu miasta Concepción.
  Region O’Higgins, Libertador (hiszpański: VI Región del Libertador General Bernardo O’Higgins) – jeden z 15 regionów Chile. Jego stolica to Rancagua. Jest podzielony na trzy prowincje: Cachapoal, Colchagua i Cardenal Caro, dla potrzeb administracji lokalnej prowincje podzielone zostały na 33 gminy. Został nazwany na cześć Bernardo O’Higginsa Riquelme.
  Grupa siostrzana (ang. sister–group) – w systematyce kladystycznej grupa organizmów powstała z jednej linii ewolucyjnej (grupy macierzystej) po jej rozszczepieniu. Dwie grupy siostrzane wraz ze swym wspólnym przodkiem stanowią grupę monofiletyczną. Gatunki należące do grupy siostrzanej charakteryzują się pewnymi specyficznymi, wspólnymi cechami (synapomorfiami), które nie występują jednak w grupie macierzystej (są ewolucyjnie nowe).
  Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (ang. : International Ornithological Committee, IOC) – grupa zrzeszająca około 200 ornitologów z całego świata, odpowiedzialna za organizację Międzynarodowego Kongresu Ornitologicznego i inną działalność ornitologiczną na świecie, prowadzoną przez stałe grupy robocze.
  Austrocedrus chilensis – gatunek zimozielonych drzew z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Reprezentuje monotypowy rodzaj Austrocedrus. Występuje w Chile w regionach Biobío i Los Lagos oraz w Argentynie w Questrihue. Rośnie w podgórskich i górskich lasach i zaroślach do wysokości 2400 m n.p.m. Jest gatunkiem narażonym na wymarcie ze względu na pozyskanie w celu produkcji drewna i zmniejszanie się jego zasobów. Rzadko bywa uprawiany w ogrodach botanicznych.
  Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera) – jeden z najliczniejszych rzędów owadów (Insecta). Obejmuje 400–450 tys. znanych nauce gatunków. W Polsce stwierdzono około 6200 gatunków. Szacuje się, że liczba nieopisanych gatunków może sięgać kilku milionów. Chrząszcze to zwierzęta kosmopolityczne, zamieszkujące najrozmaitsze środowiska i strefy klimatyczne. Mogą być roślinożerne, drapieżne, padlinożerne, wszystkożerne, mogą zamieszkiwać zarówno ląd jak i wody słodkie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.