• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Turenia

  Przeczytaj także...
  Zamek w Chaumont (fr. Château de Chaumont) – zamek w miejscowości Chaumont-sur-Loire we Francji, położony w departamencie Loir-et-Cher. Zaliczany do Zamków nad Loarą.Zamek w Langeais (fr. Château de Langeais) – zamek położony w miejscowości Langeais we Francji, położony departamencie, Indre-et-Loire. Zaliczany do Zamków nad Loarą.
  Zamek w Villandry (fr. Château de Villandry) – zamek w miejscowości Villandry we Francji położony w departamencie Indre-et-Loire. Zaliczany do Zamków nad Loarą.
  Flaga Turenii
  Herb Touraine, oryginalnie herb Filipa Śmiałego, hrabiego Touraine i księcia Burgundii

  Turenia (fr. Touraine) – kraina historyczno-geograficzna we Francji.

  Głównym ośrodkiem i historyczną stolicą Turenii jest miasto Tours. W czasie reformy administracyjnej Francji w 1790 obszar dawnej prowincji Touraine został podzielony na departamenty Indre i Loara, Loir-et-Cher i Indre. Nazywa się ją często „ogrodem Francji”.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Turenia leży w dorzeczu Loary, Cher, Indre i Vienne stanowiąc część Basenu Paryskiego. Stanowi centrum uprawy winogron i produkcji wina. Za sprawą faktu, że dzięki TGV można dojechać z Tours do Paryża w ciągu godziny Turenia stanowi miejsce osiedlania się osób pracujących w stolicy, lecz spragnionych innej niż miejska jakości życia.

  Basen Paryski – rozległe obniżenie w kształcie spodka, w północnej Francji, obejmujące m.in. Paryż. Jego powierzchnia wynosi ok. 120 tys. km² - niemal 1/4 powierzchni kraju. Basen to w większości żyzny obszar uprawny, odwadniany przez rzeki: Sekwanę, Sommę, Marnę i Loarę.Marcin z Tours, Święty Marcin, Marcin Miłościwy, cs. Swiatitiel Martin Miłostiwyj, jepiskop Turskij (ur. pomiędzy rokiem 316 a 317 w Sabarii, dziś Szombathely w Pannonii - zm. 8 listopada 397 w Candes nad rz. Vienne) – biskup Tours, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nazwa „Touraine” pochodzi od wymienianego przez Cezara celtyckiego plemienia Turonów (łac. Turones). Od podboju Galii przez Cezara Turenia dzieliła losy całego obszaru. Od V wieku Tours stało się miejscem kultu religijnego i pielgrzymek związanych ze św. Marcinem z Tours. W 1044 przeszła pod władzę Andegawenów, którzy w 1154 zostali królami Anglii – w tych czasach główną twierdzą regionu był zamek Chinon. W 1205 Filip II August, król Francji, odzyskał Turenię dla francuskiej korony, została wtedy przyłączona do domeny królewskiej jako księstwo. W 1429 doszło do historycznego spotkania Joanny d’Arc i Karola VII w Chinon. W XV w. Turenia była ulubionym miejscem pobytu francuskich królów, a wiele gotyckich zamków wspaniale przebudowano w stylu gotycko-renesansowym. Zamki te do dziś stanowią jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Francji. W 1584 księstwo Turenii przekształcono w prowincję, którą w 1790 podzielono między nowo powstałe departamenty.

  Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.Zamek Chenonceau, Zamek Dam – jest jednym z tzw. zamków nad Loarą, usytuowanym w miejscowości Chenonceaux we Francji. Bywa często nazywany także Zamkiem Dam (Château des Dames) ze względu na sześć kobiet, które jako jego właścicielki stopniowo go rozbudowywały. Były to: Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze.

  Zabytki i atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

  W Turenii znajdują się słynne zamki położone na szlaku nad Loarą: Amboise, Azay-le-Rideau, Chaumont, Chenonceau, Chinon, Langeais, Loches, Villandry czy Blois.

  Sławne osoby związane z Turenią[ | edytuj kod]

 • René Descartes
 • François Rabelais
 • Alfred de Vigny
 • Leonardo da Vinci
 • Honoré de Balzac
 • Św. Marcin z Tours
 • bł. Joanna Maria z Maille
 • Warto wiedzieć że... beta

  Alfred Victor de Vigny (ur. 27 marca 1797 w Loches – zm. 17 września 1863 w Paryżu), francuski poeta, dramaturg i powieściopisarz epoki romantyzmu; autor sformułowania "poeci przeklęci" (poète maudit). Członek Akademii Francuskiej.
  François Rabelais (ur. w La Devinière koło Chinon, Indre-et-Loire ok. 1494, zm. w Paryżu 9 kwietnia 1553) – francuski pisarz satyryczny, duchowny i lekarz. Wszechstronnie wykształcony, przyjaciel wielu ówczesnych humanistów europejskich, przeszedł do historii jako autor jednej książki, zarazem popularnej i budzącej kontrowersje: Gargantui i Pantagruela.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Indre i Loara (fr. Indre-et-Loire [ɛ̃dʀeˈlwaːʀ]) – francuski departament położony w Regionie Centralnym. Departament oznaczony jest liczbą 37. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Jego nazwa pochodzi od nazw rzek Indre i Loary.
  Filip II August (franc. Philippe Auguste; ur. 21 sierpnia 1165 w Gonesse, zm. 14 lipca 1223 w Mantes-la-Jolie) – król Francji w latach 1180 – 1223. Syn Ludwika VII, z dynastii Kapetyngów i jego trzeciej żony, Adeli z Szampanii.
  Zamek w Loches (fr. Château de Loches) – zamek w miejscowości Loches we Francji położony w departamencie Indre. Zaliczany do Zamków nad Loarą.
  Filip II Śmiały (ur, 15 stycznia 1342, zm. 27 kwietnia 1404) – najmłodszy (czwarty) syn Jana II Dobrego króla Francji i Bonny, córki Jana I Luksemburskiego, króla Czech, książę Burgundii od 1363 nadania przez ojca, za męstwo w walce podczas bitwy pod Poitiers w 1356 r.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.854 sek.