• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tuor

  Przeczytaj także...
  Nevrast – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, wybrzeże Beleriandu położone na północ od Falas i na południe od zatoki Drengist.Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający biogramy Calaquendich (qya. Elfów Światła) ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym dotyczący stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Przedstawiono w nim ludzi, Edainów, który w Pierwszej Erze osiedlili się w Beleriandzie i brali udział w wojnach elfów przeciw Morgothowi.

  Tuor (ur. 473, popłynął na zachód w 560 PE) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Był Adanem, bohaterem Trzeciego rodu Edainów, jedynym synem Huora i Ríany, kuzynem Túrina, Lalaith oraz Niënor. Poczęty został tuż przed śmiercią Huora w bitwie Nirnaeth Arnoediad. Został przygarnięty przez Annaela, Sindara z Mithrimu, gdyż Ríana zmarła wkrótce po jego urodzeniu z powodu żalu po śmierci Huora. Tuor spędził dzieciństwo w jaskiniach Androth, lecz kiedy miał 16 lat, Sindarowie zostali schwytani podczas próby ucieczki do przystani Sirionu. Tuor został niewolnikiem u Easterlinga Lorgana, lecz w 492 roku uciekł. Mieszkał samotnie w Androth przez 4 lata, wyrządzając Easterlingom wielkie szkody.

  Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający biogramy Calaquendich (qya. Elfów Światła) ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Ulmo wybrał go na swego posłańca i w 496 roku zachęcił go do udania się do Nevrastu, gdzie młodzieniec znalazł miecz i zbroję pozostawioną tam przez Turgona, króla Gondolinu. Ulmo następnie polecił Tuorowi, aby dostał się do Gondolinu: dał mu płaszcz z cienia oraz Voronwego, pochodzącego z tego miasta. Dzięki symbolom Ulma Tuor został wpuszczony do Gondolinu i zgodnie z życzeniem tegoż Valara przekazał mieszkańcom Gondolinu jego ostrzeżenie. Turgon nie chciał opuścić miasta, więc Tuor w nim pozostał, nabierając siły i zdobywając wiedzę elfów. W 503 Tuor poślubił córkę Turgona, Idril. Było to drugie znane małżeństwo pomiędzy elfką a człowiekiem i na wiosnę przyszłego roku narodził się ich jedyny syn, Eärendil.

  Valarowie (qya. Valar, Potęgi, lp. Vala) – fikcyjne postaci stworzone przez J. R. R. Tolkiena w mitologii Śródziemia, najpotężniejsi Ainurowie. Ludzie nazywali ich czasem bogami. Od początku mieli określoną płeć, mimo że byli istotami duchowymi.Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający biogramy Calaquendich (qya. Elfów Światła) ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Podczas zdobycia Gondolinu przez Morgotha Tuor uratował Idril i Eärendila z rąk Maeglina, którego zabił. Wraz z żoną przywiódł niedobitki Gondolindrimów do Przystani Sirionu. Od czasu, kiedy Ulmo zaprowadził go do Nevrastu, Tuor tęsknił za Morzem, więc kiedy poczuł się stary, wybudował wielki statek Eärrámë i popłynął na zachód wraz z Idril.

  Túrin Turambar (ur. 463 roku Pierwszej Ery w Dor-lóminie, zm. 499 roku Pierwszej Ery w Cabed-en-Aras) – jedna z najważniejszych postaci stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia; władca Dor-lóminu, syn Húrina Thaliona i Morweny; brat Urwen Lalaith oraz Nienor Níniel, której był także mężem.Easterlingowie – nazwa części fikcyjnych plemion ludzkich ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Ich los jest nieznany, ale mówi się, że Tuor jako jedyny śmiertelnik został przyjęty w Eldamarze i zaliczony w poczet Eldarów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Daty dotyczące Pierwszej Ery podane są za hipotetyczną chronologią tej ery autorstwa Roberta Fostera (Encyklopedia Śródziemia) opracowaną tylko na podstawie Silmarillionu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający biogramy Calaquendich (qya. Elfów Światła) ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Androth – fikcyjne miejsce ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Groty wśród wzgórz Mithrimu, gdzie Tuor został przygarnięty przez Elfy Szare.
  Gondolin (sin. skała-ukryta) – miasto i królestwo ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, siedziba elfów pod wodzą Turgona.
  John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.
  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym dotyczący stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Przedstawiono w nim ludzi, Edainów, który w Pierwszej Erze osiedlili się w Beleriandzie i brali udział w wojnach elfów przeciw Morgothowi.
  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym dotyczący stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Przedstawiono w nim ludzi, Edainów, który w Pierwszej Erze osiedlili się w Beleriandzie i brali udział w wojnach elfów przeciw Morgothowi.
  Eärendil (qya. Miłośnik morza) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Jego historię znaleźć można w Silmarillionie, jest też do niej kilka odniesień we Władcy Pierścieni. Jego imię zostało zapożyczone przez Tolkiena z poematu Cynewulfa Crist.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.