• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tunnel of Love

  Przeczytaj także...
  „Money for Nothing” – utwór skomponowany przez Marka Knopflera z zespołu Dire Straits, wydanego w 1985 roku na albumie Brothers in Arms. Po ponownym wydaniu kompozycji jako singel, stał się międzynarodowym przebojem. Piosenka początkowo raziła kontrowersyjnym, jak na tamte czasy, tekstem oraz imponowała nowatorskim teledyskiem. „Money for Nothing” był wideoklipem, który jako pierwszy został wyemitowany przez zaczynającą swą działalność międzynarodową stację telewizyjną MTV Europe 1 sierpnia 1987 roku.Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.
  Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.

  Tunnel of Love – singel brytyjskiej grupy rockowej Dire Straits z albumu Making Movies. Utwór został również umieszczony na albumach kompilacyjnych: Money for Nothing, Sultans of Swing: The Very Best of Dire Straits i The Best of Dire Straits & Mark Knopfler: Private Investigations, a w wersji koncertowej także na Alchemy i Live at the BBC. Singiel był promowany przez dwa teledyski.

  Money for Nothing – album zespołu Dire Straits wydany w 1988 roku. Piosenki na płycie są kompilacją utworów z pierwszych pięciu studyjnych albumów Dire Straits.Alchemy – piąty album Dire Straits i zarazem pierwszy wydany album koncertowy (grupa nagrała wcześniej koncert dla BBC, ale album ukazał się dopiero w 1995), wydany w 1984. Alchemy zawiera najbardziej znane i popularne utwory Dire Straits w nowych wykonaniach i aranżacjach z rozwiniętymi "solówkami" instrumentalistów. Album został nagrany 22 i 23 lipca 1983 w londyńskiej sali koncertowej Hammersmith Odeon. Album nie był po nagraniu edytowany w studiu.

  "Tunnel of Love" jest jednym z trzech utworów z repertuaru Dire Straits, które nie zostały napisane w całości przez Marka Knopflera (pozostałe dwie to "What's the Matter Baby" i "Money for Nothing"). Chociaż większość utworu jest dziełem Knopflera, wstęp stanowi aranżację melodii z musicalu "Carousel".

  Carousel – amerykański musical autorstwa Richarda Rodgersa (muzyka) i Oscara Hammersteina II (scenariusz i teksty piosenek), oparty na sztuce Ferenca Molnára "Liliom". Choreografię do niego przygotowała Agnes De Mille. Swoją premierę miał 19 kwietnia 1945 roku.Making Movies – trzeci studyjny album grupy Dire Straits, wydany w roku 1980. Jest to pierwszy album tego zespołu, na którym w znacznym stopniu wykorzystano instrumenty klawiszowe – dwa pierwsze albumy nagrane były w tradycyjnym dla rocka składzie; dwie gitary, gitara basowa i perkusja.

  Utwór został wykorzystany w filmie "Oficer i dżentelmen".

  Przypisy[]

  1. Songfacts (ang.). [dostęp 2009-03-18].
  2. IMDb: An Officer and a Gentleman (ang.). [dostęp 2009-03-18].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.