• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tulcza

  Przeczytaj także...
  Wojna rosyjsko-turecka – konflikt między Rosją a imperium osmańskim w latach 1877–1878. Na frontach działania wojenne toczyły się od 24 kwietnia 1877 do 31 stycznia 1878.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Rafinacja – oczyszczanie substancji (np. tłuszczów, benzyn) w celu nadania im odpowiednich właściwości, np. pozbawienia zabarwienia, poprawienia zapachu, zwiększenia trwałości. Rafinacja może odbyć się za pomocą metod fizycznych (destylacja, ekstrakcja) lub chemicznych (działanie kwasami, zasadami)

  Tulcza (rum.: Tulcea, bułg., ros., i ukr.: Тулча, Tułcza; tur.: Hora-Tepé lub Tolçu) – miasto okręgowe w Dobrudży (Rumunia).

  Historia[ | edytuj kod]

  Tulcza została założona w VIII w. p.n.e. przez Greków z Miletu. W I w. p.n.e. została włączona do Imperium Rzymskiego. W czasach rzymskich występowała pod nazwą Aegyssos, co potwierdza Owidiusz w swych Epistulae ex Ponto (Listach znad Morza Czarnego), pisanych w niedalekim Tomi w pierwszych latach I w. n.e.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.George Crin Laurenţiu Antonescu (ur. 21 września 1959 w Tulczy), rumuński polityk. Minister ds. młodzieży i sportu w latach 1997-2000. Wiceprzewodniczący Senatu od grudnia 2008 do września 2009. Przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej (PLN) od marca 2009. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009. Przewodniczący Senatu od 3 lipca 2012. Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii od 10 lipca do 28 sierpnia 2012.

  W 1416 r. Tulczę podbili Turcy Osmańscy. Przez wiele wieków była niewielkim, pogranicznym ośrodkiem handlowym. Dopiero w okresie reform w Imperium Osmańskim w połowie XIX w. (Tanzimat) Tulcza została w 1852 r. siedzibą sandżaku – powstało wówczas szereg nowych obiektów administracyjnych. Jednocześnie w l. 1840-1859 do Tulczy przybyła grupa osadników niemieckich zw. później Niemcami dobrudżańskimi (rum. Germanii dobrogeni, niem. Dobrudschadeutsche). Po wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-1878) i zamykającym ją traktacie berlińskim (1878) Tulcza wraz z północną Dobrudżą i deltą Dunaju znalazła się w granicach Rumunii.

  Grecy – naród pochodzenia indoeuropejskiego. Tworzące go plemiona dotarły na tereny Grecji w II tysiącleciu p.n.e. Dobrudża (rum. Dobrogea, bułg. Добруджа) – kraina historyczna między Morzem Czarnym a ostatnim przed ujściem odcinkiem Dunaju, podzielona obecnie między Rumunię i Bułgarię.

  Jeszcze w pierwszych latach po II wojnie światowej Tulcza miała charakter wschodniego miasta targowego. W następnych latach jednak szybko się rozwijała i wkrótce stała się ważnym portem, dostępnym dla jednostek pełnomorskich oraz znaczącym ośrodkiem przemysłu lekkiego. Dominującą rolę przejęło rybołówstwo i przetwórstwo ryb, zarówno morskich, jak i słodkowodnych, poławianych na rozległych obszarach delty Dunaju. Obok nich rozwinęły się przemysł spożywczy (wraz z produkcją win), drzewny, przetwórstwa trzciny itd. Miasto zostało głównym ośrodkiem administracyjnym i centrum komunikacyjnym miejscowości położonych w delcie Dunaju. W późniejszych latach wyrosła tu duża huta aluminium (obecnie Alum S.A. – jedyny w Rumunii producent aluminium rafinowanego, o mocy produkcyjnej do 600 tys. ton rocznie), zatrudniająca ok. 700 pracowników oraz stocznia morska (obecnie VARD Tulcea), zatrudniająca ok. 3 tys. pracowników.

  Turcy osmańscy – nazwa nadawana pierwotnie jednemu ze szczepów oguzyjskich, który z Azji Środkowej przybył u schyłku XIII wieku do zachodniej Anatolii i tu, pod zwierzchnictwem anatolijskich Seldżuków, założył małe lenne księstwo ze stolicą w Söğüt. Pierwszym wodzem Turków osmańskich był Osman I (od jego imienia pochodzi nazwa dynastii, jak też ogółu zislamizowanej ludności Turcji osmańskiej). Po upadku Seldżuków Turcy osmańscy szybko rozszerzyli swe panowanie i w XV wieku władali już całą Azją Mniejszą i większością Bałkanów. Stworzyli silne, scentralizowane państwo – imperium osmańskie.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  Dzisiaj[ | edytuj kod]

  W 2002, Tulcza miała 91 875 mieszkańców, z czego 92,3% to Rumuni a 1,4% to Turcy. W 2011 r. liczba ludności spadła znów do wartości 73,7 tys.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Tulcea.

  Sławne osoby urodzone w Tulczy[ | edytuj kod]

 • Tora Vasilescu, Aktorka
 • Radu Gheorghe, Aktor
 • Virginia Mirea, Aktorka
 • Crin Antonescu, Deputowany do parlamentu
 • Lili Sandu, Śpiewaczka i aktora
 • Traian Cosovei, Pisarz
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Bułgaria Szumen, Bułgaria
 • Dania Aalborg, Dania
 • Włochy Rovigo, Włochy
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Port w Tulczy

  Tanzimat (w języku osmańsko-tureckim تنظيمات) to okres reform w Imperium osmańskim w latach 1839 - 1876. Termin ten w języku osmańsko-tureckim oznacza ,,reorganizację".Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.
 • Dworzec kolejowy w Tulczy

 • Tulcza

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Structura Etno-demografică a României.
  2. Bonifaciu Sebastian, Doscănescu Nicolae, Vasiliu-Ciotoui Ioana: Przewodnik po Rumunii, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1978, s. 218–219.
  3. Według strony „Vimetco Alum” [1].
  4. Według strony „Vard” [2].
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Szumen (bułg. Шумен) (1950-65 Kołarowgrad) – miasto w północno-wschodniej Bułgarii, założone w X wieku; administracyjny ośrodek obwodu Szumen. Około 103 tys. mieszkańców; ośrodek regionu rolniczego; przemysł spożywczy (tytoniowy, przetwórstwo owoców i warzyw, młynarstwo, piwowarstwo, olejarstwo), maszynowy, drzewny (wyrób mebli), skórzany; węzeł kolejowy i drogowy; ośrodek turystyczny.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rovigo – miejscowość i gmina w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Rovigo, na nizinie Padańskiej.
  Owidiusz, Publius Ovidius Naso (43 p.n.e. - 17 lub 18 n.e.) – jeden z najwybitniejszych elegików rzymskich, najbardziej utalentowany poeta epoki Augusta, należący do młodszego pokolenia twórców augustowskich. Syn bogatego ekwity z Sulmony (środkowa Italia). Zrezygnował z kariery urzędniczej i poświęcił się pisarstwu. Znajomy Horacego, przyjaciel Propercjusza. Najbardziej znany z utworów o tematyce miłosnej: Ars amatoria (Sztuka kochania), Amores - Pieśni miłosne, a także poematu epickiego "Metamorfozy". Utwór Sztuka kochania (Ars amandi, Ars amatoria) w 1564 r. trafił do indeksu ksiąg zakazanych.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.
  Traktat berliński – końcowy akt kongresu berlińskiego (13 czerwca–13 lipca 1878), na którym Wielka Brytania, Francja, Austro-Węgry, Niemcy, Włochy, Rosja oraz Turcja rządzona przez Abdula Hamida II dokonały ratyfikacji oraz częściowej rewizji traktatu z San Stefano, podpisanego 3 marca tego samego roku. Najważniejszym postanowieniem traktatu było ustanowienie Księstwa Bułgarii. W imieniu Bułgarii, która została wykluczona z rozmów pokojowych, rozmowy dyplomatyczne prowadziła Rosja.
  Sandżak (tur. Sancak, arab. Liwas) – jednostka terytorialna i jednostka administracji wojskowej Imperium osmańskiego z bejem na czele.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.