• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tukuringra

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Równina Amursko-Zejska (ros.: Амурско-Зейское плато, Amursko-Ziejskoje płato; Амурско-Зейская равнина, Amursko-Ziejskaja rawnina) – równina w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie amurskim, między Amurem na zachodzie a Zeją i jej dopływem Selemdżą na wschodzie. Wznosi się średnio na wysokość 300 m n.p.m., najwyższe wzniesienie sięga 904 m n.p.m. Rzeźba terenu ma charakter falisty i pagórkowaty. Równina zbudowana jest ze skał krystalicznych pokrytych warstwami piasków i glin. Występują liczne bagna. Dominują lasy sosnowe i modrzewiowe, a także gaje brzozowe.
  Obwód amurski (ros. Амурская область) - jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, zlokalizowana około 8,000 km na wschód od Moskwy i położona w zlewisku rzek Amur i Zeja. Na północy graniczy z Republiką Sacha, na wschodzie z Krajem Chabarowskim i Żydowskim Obwodem Autonomicznym, na południu z Chinami, natomiast na zachodzie z Krajem Zabajkalskim.

  Tukuringra (ros.: Тукурингра) – pasmo górskie w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie amurskim, część łańcuchu górskiego Jankan–Tukuringra–Soktachan–Dżagdy, który oddziela Równinę Górnozejską od Równiny Amursko-Zejskiej. Rozciąga się na długości 230 km i szerokości 40–70 km. Wznosi się średnio na wysokość 800–1200 m n.p.m. Najwyższy szczyt osiąga 1605 m n.p.m. Pasmo zbudowane głównie z łupków metamorficznych i piaskowców; obszar aktywny sejsmicznie. Występują złoża rud żelaza, złota, rtęci i innych. Zbocza porośnięte do wysokości 1000–1200 m n.p.m. lasami modrzewiowymi i brzozowymi, w górnej granicy lasu przeważają świerki. W niższych partiach stoków południowych występują lasy brzozowe z domieszką dębu mongolskiego, lipy oraz cytryńca; wyżej znajdują się zarośla sosny karłowej, brzozy karłowatej i rumowiska skalne z bażynami.

  Dąb mongolski (Quercus mongolica Fisch. ex Ledeb.) – gatunek roślin z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje naturalnie w Rosji (na Syberii), Japonii, na Półwyspie Koreańskim oraz Chinach (w prowincjach Gansu, Hebei, Heilongjiang, Henan, Jilin, Liaoning, Qinghai, Shaanxi, Szantung, Shanxi i Syczuan, a także w regionach autonomicznych Mongolia Wewnętrzna i Ningxia). Żelazo (Fe, łac. ferrum) – metal z VIII grupy pobocznej o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Тукурингра (ros.). Большая Советская Энциклопедия. [dostęp 2011-10-29].
  Łupek metamorficzny – pojęcie opisujące grupę skał metamorficznych, wykazujących dobrą łupkowatość (złupkowacenie). Tekstura łupków metamorficznych powstała w wyniku procesów metamorficznych. Łupki metamorficzne powstają zasadniczo w płytszych strefach metamorfizmu. Zwykle przeważa w nich jeden składnik, który nadaje danemu rodzajowi łupka swoje charakterystyczne cechy. Termin łupek krystaliczny ma nieco inne znaczenie.Brzoza karłowata (Betula nana L.) – gatunek karłowatego krzewu z rodziny brzozowatych (Betulaceae). Występuje głównie w tundrze półkuli północnej. We florze polskiej brzoza karłowata jest reliktem glacjalnym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piaskowiec jest to drobnoziarnista skała osadowa. Występuje jako jedna z najczęstszych skał tego typu. Występuje zwykle w warstwie wodonośnej lub w miejscach występowania złóż ropy oraz gazu ziemnego.
  Równina Górnozejska (ros.: Верхнезейская равнина, Wierchnieziejskaja rawnina) – wyżynna równina w azjatyckiej części Rosji, w północnej części Przyamurza, między Tukuringrą i Dżagdami na południu a Pasmem Stanowym na północy, w górnym biegu Zei. Rozciąga się na długości ok. 300 km i wznosi się średnio na wysokość 500 m n.p.m. Zbudowana jest z neogenicznych i czwartorzędowych osadów jeziornych oraz rzecznych. Leży w strefie surowego klimatu kontynentalnego; średnia roczna suma opadów wynosi 500–600 mm (największe opady w lecie). Występują bagna i wieczna zmarzlina. Dominuje tajga modrzewiowa.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.
  Świerk (Picea A. Dietr.) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Picea rubra A. Dietrich.
  Lipa (Tilia) – rodzaj długowiecznych drzew należący do podrodziny lipowatych. Rosną w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Zalicza się do niego ok. 30 gatunków. Gatunkiem typowym jest Tilia europaea L..
  Bażyna (Empetrum L.) – rodzaj krzewinek należących do rodziny wrzosowatych (Ericaceae Juss.). Występuje na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego (tu zwykle w górach) i chłodnego oraz na południowych krańcach Ameryki Południowej (tam tylko jeden gatunek – Empetrum rubrum). Gatunkiem typowym jest bażyna czarna (Empetrum nigrum). Łączna liczba gatunków w zależności od ujęcia systematycznego (koncepcji podziału) waha się od 3 do 18.
  Modrzew (Larix Mill.) – rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje kilkanaście gatunków występujących na obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.