Tufts University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tufts Universityamerykańska uczelnia wyższa z siedzibą w Medford w stanie Massachusetts.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Uczelnia powstała w 1852 roku i do 1954 działała jako Tufts College. Nazwana została na cześć pochodzącego z Medford biznesmena Charlesa Tuftsa, który przekazał tereny o powierzchni 20 akrów i 20 tysięcy dolarów na utworzenie uniwersytetu. Barwy uczelni, przyjęte w 1876 roku, to kolor niebieski i brązowy.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Placówka składa się z 10 wydziałów. Jesienią 2015 liczba studentów wynosiła 10 659. W 2017 w rankingu uniwersytetów w USA uczelnia uplasowała się na 27. pozycji. Drużyny sportowe Tufts University noszą nazwę Tufts Jamobos i występują w NCAA Division III.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Tufts History (ang.). tufts.edu. [dostęp 5 marca 2017].
 2. Historical Timeline - Tufts University (ang.). tufts.edu. [dostęp 5 marca 2017].
 3. Bylaws of the Trustees of Tufts College, Article VI, sec. 6.1 (ang.). tufts.edu. [dostęp 5 marca 2017].
 4. UW Fall 2016 Enrollment Declines (ang.). tufts.edu. [dostęp 5 marca 2017].
 5. Tufts University (ang.). usnews.com. [dostęp 5 marca 2017].
 6. Tufts University (ang.). ncaa.com. [dostęp 5 marca 2017].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama