• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tucson

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Arizony (ang. University of Arizona) w Tucson to główny publiczny uniwersytet stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych. Założony w roku 1885 jako pierwszy uniwersytet na terenie stanu Arizona. Uniwersytet Arizony ma obecnie 37 036 studentów. W niektórych dziedzinach badań naukowych, takich jak optyka, hydrologia czy astronomia Uniwersytet Arizoński należy do najlepszych na świecie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  National Park Service (Służba Parków Narodowych) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest dbanie o zasoby naturalne i historyczne kraju w taki sposób, by mogły służyć w nienaruszonym stanie także przyszłym pokoleniom. Agencja podlega Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Została ustanowiona na mocy aktu prawnego Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisanego przez prezydenta Woodrowa Wilsona 25 sierpnia 1916 roku. W roku 2006 budżet National Park Service wynosił 2,256 miliarda dolarów.

  Tucson (czyt. tuson) – miasto w hrabstwie Pima w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych.

  Liczba mieszkańców: 525,5 tys., obszar metropolitalny 1 023 320 (dane z lipca 2008).

  Jest drugim co do wielkości miastem w stanie, po Phoenix.

  W Tucson znajduje się siedziba Uniwersytetu Arizony, jest to drugi największy pracodawca w mieście. Na przedmieściach Tucson znajduje się Park Narodowy Saguaro oraz Muzeum Pustyni Arizona-Sonora.

  Na południowym wschodzie Tucson znajduje się baza lotnicza Davis-Monthan Air Force Base. Na terenie bazy znajduje się 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group (309-ta Grupa Utrzymywania i Konserwacji) w której przechowuje się ponad 4400 zakonserwowanych samolotów i śmigłowców. Jest to największe cmentarzysko wycofanych z aktywnej służby samolotów US Air Force, US Coast Guard, US Navy i US Marine Corps. Najciekawsze eksponaty są prezentowane w Pima Air and Space Museum.

  Trikala - miasto w środkowej Grecji (region administracyjny Tesalia), nad rzeką Pinos, ośrodek administracyjny nomosu Trikala. Około 51,8 tys. mieszkańców.Park Narodowy Saguaro (ang. Saguaro National Park) - park narodowy położony w południowo-wschodniej części stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1994 na powierzchni 370 km.
  Panorama miasta z 1909 roku

  Miasta partnerskie[]

 • Kazachstan Ałmaty, Kazachstan
 • Meksyk Ciudad Obregón, Meksyk
 • Meksyk Guadalajara, Meksyk
 • Mauretania Nawakszut, Mauretania
 • Węgry Pecz, Węgry
 • Irlandia Roscommon, Irlandia
 • Hiszpania Segowia, Hiszpania
 • Irak Sulajmanijja, Irak
 • Republika Chińska Taizhong, Tajwan
 • Grecja Trikala, Grecja
 • Klimat[]

  Lato w Tucson jest bardzo gorące a zima umiarkowana. Jednak mimo iż leży bardziej na południe od Phoenix temperatury ze względu na wyższe położenie nad poziom morza są zawsze niższe.

  Ciudad Obregón - miasto w północno-zachodnim Meksyku, w stanie Sonora, w delcie rzeki Yaqui. Jest drugim pod względem liczebności mieszkańców miastem w tym stanie.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Klimat w Tucson jest pustynny, według klasyfikacji Köppena jest to typ Bwh. Średnia temperatura roczna wynosi 20,8°C, a rekord ciepła zanotowany w lipcu wyniósł 47,2°C. Głównymi porami roku są lato i zima, a dodatkowo mniej znaczące: jesień, wiosna i pora monsunowa.

  Miasto w 1880 roku

  Zobacz też[]

 • Pima Air and Space Museum
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa miasta Tucson
 • Strona internetowa University of Arizona
 • Tucson Vous Accueille
 • Przypisy

  1. Tucson, Arizona Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2016-07-14].
  2. Welcome to Saguaro National Park (ang.). National Park Service. [dostęp 2015-06-05].
  3. Arizona-Sonora Desert Museum (ang.). [dostęp 2015-06-05].
  4. The Pima Air & Space Museum (ang.). [dostęp 2015-06-05].
  5. Tucson, Arizona (ang.). Weatherbase. [dostęp 2016-07-15].
  6. NowData – NOAA Online Weather Data. [dostęp 2012-02-02].
  7. Average Percent Sunshine 1961-1990. National Oceanic and Atmospheric Administration U.S. Department of Commerce. [dostęp 2016-07-14].
  8. Monthly Averages for Tucson, AZ. [dostęp 2012-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-28)].
  Hrabstwo Pima – hrabstwo w USA w południowej części stanu Arizona. W roku 2010, liczba mieszkańców wyniosła 980 263. Stolicą jest Tucson. Większość obywateli hrabstwa zamieszkuje to miasto lub przyległe miejscowości.Departament Handlu Stanów Zjednoczonych (United States Department of Commerce) jest resortem rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki odpowiedzialnym za promocję wzrostu gospodarczego. Utworzony 14 lutego 1903 jako Departament Handlu i Pracy (United States Department of Commerce and Labor). 4 marca 1913 zmienił nazwę na Departament Handlu (Department of Commerce).



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros.: Алматы lub Алма-Ата) – największe miasto Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tienszan), w pobliżu granicy z Kirgistanem, stolica do 1998.
  Monsun, (z grec. μουσώνες - zmienny) układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem.
  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Klasyfikacja klimatów Köppena – system klasyfikacji klimatów Ziemi opracowany przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena. Twórca oparł swój podział na średnich miesięcznych temperaturach oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. Jest to najpowszechniej stosowany system klasyfikacji. Köppen opublikował swój pierwszy schemat w 1900 roku, wersję poprawioną w 1918 roku i nanosił korekty systemu klasyfikacji aż do śmierci w roku 1940. Inni klimatolodzy zmodyfikowali elementy klasyfikacji Köppena jeszcze wielokrotnie na podstawie własnych doświadczeń w różnych częściach świata jednak podstawowa część pozostała bez zmian do czasów współczesnych.
  Nawakszut (arab. نواكشوط, fr. Nouakchott) - stolica Mauretanii, położona w zachodniej części kraju, 4 km od wybrzeża Atlantyku. Nawakszut jest również stolicą wydzielonego dystryktu stołecznego w Mauretanii.
  Pima Air and Space Museum (PASM) – amerykańskie muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej zlokalizowane w Tucson w Arizonie.
  309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group – 309 Grupa Utrzymywania i Konserwacji zlokalizowana na terenie bazy Davis-Monthan Air Force Base w Tucson w Arizonie. Znana również jako The Boneyard, największe cmentarzysko wycofanych z aktywnej służby samolotów US Air Force, US Coast Guard, US Navy i US Marine Corps.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.