• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tuchomie - gmina

  Przeczytaj także...
  Tągowie (kaszb. Togòmié, niem. Tangen) – wieś kaszubska w Polsce położona na Pojezierzu Bytowskim, w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie. Wieś ta zbudowana jest na tzw. owalnicy. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. Na zachód od miejscowości znajduje się jezioro Chotkowskie.Linia kolejowa Bytów - Miastko – współcześnie nieistniejąca jednotorowa linia kolejowa łącząca stację Bytów ze stacją Miastko.
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.

  Tuchomiegmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  W skład gminy wchodzi 13 sołectw: Ciemno, Kramarzyny, Masłowice Trzebiatkowskie, Masłowice Tuchomskie, Masłowiczki, Modrzejewo, Nowe Huty, Piaszno, Tągowie, Trzebiatkowa, Tuchomie, Tuchomko, Zagony

  Siedziba gminy to Tuchomie.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Masłowiczki (kaszb. Małe Maslowice, niem. Klein Massowitz) – wieś kaszubska w Polsce położona na Pojezierzu Bytowskim, w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 3896 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 4268 osób.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Tuchomie ma obszar 106,47 km², w tym:

 • użytki rolne: 64%
 • użytki leśne: 24%
 • Gmina stanowi 4,86% powierzchni powiatu.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez gminę przebiega droga krajowa nr 20 ze Stargardu do Gdyni. Do lat 50. ub wieku przebiegała także Linia kolejowa Bytów – Miastko.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Tuchomie w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Tuchomie.png

  Powiększenie obszaru[ | edytuj kod]

  Z dniem 1 stycznia 2010 część obszaru wsi Zagony z gminy Kołczygłowy, o powierzchni 356,57 ha, weszła w skład gminy Tuchomie, przez co gmina osiągnęła powierzchnię 111 km².

  Modrzejewo (Modrzewo) (kaszb. Mòdrzewò, niem. Moddrow) – wieś kaszubska na Pojezierzu Bytowskim w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Borzytuchom, Bytów, Kołczygłowy, Lipnica, Miastko

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Tuchomie, w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Gmina Tuchomie (pomorskie) » mapy, GUS, nieruchomości, noclegi, szkoły, regon, kody pocztowe, bezrobocie, wynagrodzenie, zarobki, tabele, edukacja, demografia, przedszkola, statystyki, Polska w liczbach [dostęp 2020-04-22] (pol.).
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Dz.U. z 2009 r. nr 120, poz. 1000 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie utworzenia, ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.
  Masłowice Tuchomskie (kaszb. Wieldżé Maslowice, niem. Groß Massowitz) – wieś kaszubska w Polsce położona na Pojezierzu Bytowskim, w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie.Gmina Kołczygłowy – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina należała administracyjnie do województwa słupskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Borzytuchom – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Gmina Lipnica (1934-54 gmina Lipnice) - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.
  Gmina Bytów – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Trzebiatkowa (kaszb. Trzebiôtkòwa lub też Trzebiôtkòwë, Trzebiôtczi, Trzebiôtkòwò, niem. Tschebiatkow, od 1928 Radensfelde) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim (w pobliżu północno-zachodniego obrzeża regionu Kaszub zwanego Gochami) położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie na trasie nieistniejącej już linii kolejowej (Lębork -) Bytów - Miastko, 1,2 km na południowy wschód od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.
  Ciemno (kaszb. Cemno, niem. Zemmen) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie na obszarze historycznego obszaru Kaszub zwanego Gochami, nad jeziorem Spore. Wieś położona jest na wysokim wzniesieniu w otoczeniu trzech jezior. W okolicach wsi znajduje się malowniczy przełom rzeki Kamienicy. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W kierunku południowo-wschodnim znajduje się jezioro Kamieniczno.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.