Tuchom (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tuchom (Jezioro Tuchomskie)jezioro przepływowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim oraz 16h w powiecie wejherowskim,na terenie gmin Żukowo, Szemud i Przodkowo. Jednolita część wód o kodzie PLLW20742. Pełni głównie funkcje rekreacyjno-turystyczne dla mieszkańców pobliskich dzielnic Gdyni (Karwin, Dąbrowy) i Gdańska (Osowy).

Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Jednolita część wód (JCW) – podstawowa jednostka gospodarki wodnej (łącznie z ochroną środowiska) w myśl polskiego prawa wodnego, zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną. Jednolita część wód jest pojęciem obejmującym zarówno zbiorniki wód stojących, jak i cieki, a także przybrzeżne fragmenty wód morskich i wody podziemne.

Ogólna powierzchnia: 141,1 ha, maksymalna głębokość: 8 m.

W drugiej połowie XVII wieku Jezioro Tuchomskie było obiektem obserwacji Christophera Kirkby'ego, a jego relacja opublikowana w Philosophical Transactions of the Royal Society w 1672 roku jest interpretowana jako jeden z pierwszych nowożytnych opisów toksycznych zakwitów wód.

W 2013 roku w ramach państwowy monitoringu środowiska stan ekologiczny wód Jeziora Tuchomskiego sklasyfikowano jako zły. Wynika to ze złych wyników dla fitoplanktonu i makrofitów. Stan chemiczny wód został określony jako dobry.

Jezioro przepływowe – jezioro z powierzchniowym odpływem wody naczęściej cieku doprowadzającym lub usuwającym nadmiar wody ze zbiornika.Karwiny (kaszb. Karwinë) – dzielnica mieszkalna Gdyni. Nazwa jej pochodzi od kaszubskiego wyrazu karwia, czyli pastwisko. Jeszcze na początku lat siedemdziesiątych zamiast bloków, rozciągały się tu właśnie pastwiska i pola.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bojano
 • Chwaszczyno
 • Kielno
 • Warzenko
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Christopher Kirkby. A Relation of an Inland-Sea, Near Danzick, Yielding at a Certain Season of the Year a Green Substance, Which Causeth Certain Death; Together with an Observation about White Amber: Communicated by Mr. Kirkby, in a Letter Written to the Publisher from Danzick Decemb. 19, 1671. „Philosophical Transactions of the Royal Society”. 7 (81-91), s. 4069-4070, 1 stycznia 1672. DOI: 10.1098/rstl.1672.0025 (ang.). 
  2. Geoffrey A. Codd, Marcin Pliński, Waldemar Surosz, John Hutson, Howard Fallowfield. Publication in 1672 of animal deaths at the Tuchomskie Lake, northern Poland and a likely role of cyanobacterial blooms. „Toxicon”. 108, s. 285–286, 15 grudnia 2015. DOI: 10.1016/j.toxicon.2015.10.005 (ang.). 
  3. Wody powierzchniowe. W: Raport o stanie środowiska w województwie pomorskim w 2015 roku. Gdańsk: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, 2016, s. 45-144, seria: Biblioteka Monitoringu Środowiska. ISBN 978-83-936217-0-5.
  Kielno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Czelno) – duża kaszubska wieś letniskowa w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Szemud na północ od jeziora Tuchomskiego w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dąbrowa – jedna z najmłodszych dzielnic mieszkalnych Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tego miasta: Chwarzno-Wiczlino (od północy), Karwiny (od wschodu) oraz Wielki Kack (od południa), a od zachodu także z gminą Szemud i pasem Wzgórz Chwaszczyńskich. Znaczną część dzielnicy stanowią lasy i zbiorniki wodne. Północną granicę Dąbrowy wyznacza rzeka Kacza.
  Gmina Przodkowo – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Zakwit – w środowisku lądowym powierzchniowa, natomiast w środowisku wodnym objętościowa zmiana zabarwienia spowodowana masowym rozwojem mikroskopijnych, nierozpoznawalnych gołym okiem organizmów żywych.
  Fitoplankton – mikroskopijne organizmy roślinne (w tym glony niezaliczane do królestwa roślin w niektórych systemach taksonomicznych) oraz sinice (należące do Procaryota) , które biernie unoszą się w wodzie, nie posiadając zdolności ruchu lub tylko w znacznie ograniczonym zakresie.
  Stan chemiczny wód – pojęcie z zakresu prawa wodnego służące do klasyfikacji jakości wód zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych.
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.

  Reklama