• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tsugumi Ōba


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Bakuman (jap. バクマン。, Bakuman。) – manga napisana przez Tsugumi Ohba (Tsugumi Ōba) i zilustrowana przez Takeshiego Obatę. Opowiada historię dwóch chłopców: rysownika Moritaka Mashiro i początkującego pisarza Akito Takagi, kolegów z dziewiątej klasy, którzy pragną zostać profesjonalnymi mangakami.Nagroda Kulturalna im. Osamu Tezuki (jap. 手塚治虫文化賞, Tezuka Osamu Bunkashō) – coroczna nagroda przyznawana mangakom, sponsorowana przez Asahi Shimbun. Jest ona nazwana na cześć jednego z najwybitniejszych mangaków Osamu Tezuki. Nagroda ta jest przyznawana od 1997 roku w Tokio.
  Death Note (jap. デスノート, Desu Nōto) – manga autorstwa Tsugumi Ōby, ilustrowana przez Takeshiego Obatę. Składa się ze stu ośmiu rozdziałów, liczby symbolicznej dla serii, wydanych w dwunastu tomach. Od 3 października 2006 roku do 27 czerwca 2007 trwała premierowa emisja anime Notatnik śmierci. Powstał także dwuczęściowy film kinowy, wydany pod tytułami Death Note: Notatnik śmierci i Death Note: Ostatnie imię, jak i również spin-off, L: Change the World. W połowie 2008 roku amerykańskie studio Vertigo Entertainment zapowiedziało stworzenie remake’u Death Note, którego premiera wstępnie planowana była na 2010 rok.

  Tsugumi Ōba (jap. 大場 つぐみ Ōba Tsugumi) – pseudonim japońskiego pisarza (lub pisarki), pochodzącego z Tokio. Prawdziwe dane osobowe i płeć nie są znane. Nazwisko występuje także w zapisie Ohba.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest manga Death Note, do której napisał historię, a którą następnie zilustrował Takeshi Obata. Współpracował również z Obatą nad serią Bakuman. Inspirację dla jego dzieł stanowią m.in. Shōtarō Ishinomori oraz Fujio Akatsuka. Istnieją spekulacje, że Tsugumi Ōba może być pseudonimem Gamō Hiroshiego.

  Shōtarō Ishinomori (jap. 石ノ森章太郎, Ishinomori Shōtarō, ur. 25 stycznia 1938, zm. 28 stycznia 1998) – japoński mangaka, który stał się znany jako twórca kilku niezwykle popularnych seriali takich jak Cyborg 009, Kikaider a także Kamen Rider i Himitsu Sentai Goranger, które zapoczątkowały takie serie jak Super Sentai i Kamen Rider. Został dwukrotnie nagrodzony nagrodą Shogakukan Manga: w 1968 roku za Sabu do Ichi Torimono Hikae oraz w 1988 roku za Hotel i Manga Nihon Keizai Nyumon. Urodził się pod imieniem Shōtarō Onodera (jap. 小野寺章太郎, Onodera Shōtarō) w Tome, był znany także jako Shōtarō Ishimori (jap. 石森章太郎, Ishimori Shōtarō) do roku 1986, kiedy to zmienił swoje nazwisko na Ishinomori.Weekly Shōnen Jump (jap. 週刊少年ジャンプ, Shūkan Shōnen Janpu) – tygodnik zawierający mangę typu shōnen wydawany przez Shūeisha w ramach magazynu Jump. Pierwszy numer ukazał się 2 lipca 1968 roku, czasopismo jest wydawane do dnia dzisiejszego. Jest to jeden z najstarszych magazynów o tematyce mangi wydawany w Japonii w nakładzie 2,8 mln egzemplarzy. Rozdziały, które są ukazywane w magazynie są zbierane i publikowane jako tomiki w Jump Comics co 2-3 miesiące. Mangi publikowane w czasopiśmie mają trafiać głównie do młodych mężczyzn przez dużą liczbę walk oraz scen komediowych.

  Twórczość[]

  Nagrody[]

 • Nominacja do Nagrody Kulturalnej im. Osamu Tezuki (2007)
 • Nagroda Eagle Award (2008).
 • Przypisy[]

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Anime News Network (ANN) – anglojęzyczna strona internetowa na temat anime, mangi i japońskiego popu. Strona zawiera wiele recenzji, różne fora, gdzie czytelnicy mogą dyskutować na interesujące ich tematy oraz encyklopedię o dużej liczbie artykułów o mangach i anime (z informacjami na temat produkcji, japońskiej i angielskiej obsady, piosenek, fabuły itp.). Zasób encyklopedii to m.in. 13 803 tytułów i 99 495 nazwisk (dane z lutego 2012 roku).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Takeshi Obata (jap. 小畑 健, Obata Takeshi) (ur. 11 lutego 1969 r. w Niigata) – mangaka, najbardziej znany ze współautorstwa Hikaru no go oraz Death Note.
  Fujio Akatsuka (jap. 赤塚 不二夫, Akatsuka Fujio, ur. 14 września 1935 w Rehe, zm. 2 sierpnia 2008) – pierwszy twórca mang komicznych. Urodził się w Rehe, w Mandżurii, jako syn japońskiego policjanta. Kiedy miał 19 lat, przeprowadził się do Tokio. Swoją karierą zaczął w shōjo-manga. W 1958 jego manga pod tytułem Nama-chan stała się hitem. Wygrał Shogakukan Manga Award w 1964 roku, dzięki mandze Osomatsu-kun oraz w 1972 roku Nagrodę Bungeishunjū Manga za Tensai Bakabon.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.091 sek.