• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzy cienie

  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Delcourt (czytaj: delkur) – francuskie wydawnictwo komiksowe, założone w 1986 roku przez Guya Delcourta. Oprócz francuskich nowości komiksowych (np. Armada, Aquablue, Pieśń strzyg) publikuje mangi i serie amerykańskie (np. Spawn).
  Kultura Gniewu (pisane kultura gniewu) – wydawnictwo komiksowe założone w 2000 roku przez Jarosława Składanka w Warszawie.

  Trzy cienie (tytuł oryginału: Trois Ombres) – francuski komiks autorstwa Cyrila Pedrosy, opublikowana w 2007 przez wydawnictwo Delcourt, a po polsku w 2009 roku przez Kulturę Gniewu.

  Fabułą[ | edytuj kod]

  Trzy cienie to opowiedziana w formie baśni historia kilkuletniego Joachima i jego rodziców: Lisy i Louisa, którzy wiodą sielskie życie w spokojnej dolinie do czasu, gdy w pobliżu ich domostwa pojawia trzech zakapturzonych jeźdźców. Rodzice domyślają się, że trzy cienie przybyły, aby odebrać im synka. Lisa wydaje się z tym pogodzona, jednak Louis za wszelką cenę pragnie uchronić Joachima przed wczesną śmiercią i oszukać przeznaczenie. Ucieka wraz z malcem, ścigany przez jeźdźców. Zarówno dla ojca, jak i syna będzie to podróż pełna niebezpieczeństw, stawiająca obu w obliczu okrucieństwa ludzi i nieuchronności losu.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.

  Odbiór i nagrody[ | edytuj kod]

  Trzy cienie otrzymały pozytywne opinie czytelników i recenzentów. Zostały zakwalifikowane do głównej selekcji na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2008. Oprócz tego komiks zwyciężył w konkursie "Najlepszy komiks francuskojęzyczny Festiwalu w Angoulême – polski wybór 2008".

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Trois Ombres, Trois Ombres [dostęp 2020-01-24] (fr.).
  2. Trzy cienie | Kultura Gniewu, kultura.com.pl [dostęp 2020-01-24].
  3. Esensja: ‹Wspaniały komiks! › – Daniel Gizicki, Esensja.pl [dostęp 2020-01-24] (pol.).
  4. Trzy cienie. Nie bój się cieni (recenzja) - Komiks - POLTERGEIST, polter.pl [dostęp 2020-01-24] (pol.).
  5. Trzy cienie, alejakomiksu.com [dostęp 2020-01-24] (pol.).
  6. Angoulême 2008 : La sélection en question. - ActuaBD, www.actuabd.com [dostęp 2020-01-24].
  7. Polski Wybór 2008: "Trois ombres" Cyrila Pedrosy - komiks.gildia.pl - komiks, recenzje, newsy, galerie, konkursy, www.komiks.gildia.pl [dostęp 2020-01-24].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.727 sek.