• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzy Gracje - obraz Rafaela

  Przeczytaj także...
  Wenus (także Wenera, łac. Venus, gr. Ἀφροδίτη Aphrodítē ‘wdzięk’, ‘urok’) – w mitologii rzymskiej bogini miłości.Rafael, właśc. Raffaello Santi lub Raffaello Sanzio (ur. 28 marca lub 6 kwietnia 1483 w Urbino, zm. 6 kwietnia 1520 w Rzymie) – włoski malarz i architekt, najmłodszy z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci, znany z licznych przedstawień Madonny.
  Minerwa (łac. Minerva) – była w mitologii rzymskiej pierwotnie boginią sztuki i rzemiosła, ale także boginią mądrości, nauki i literatury. Jest to prawdopodobnie bóstwo pochodzenia etruskiego (znamy etruską boginię Menrva). Razem z Jowiszem i Junoną tworzyła Trójcę Kapitolińską.

  Trzy Gracje (ok. 1504-1505) to niewielki obraz autorstwa Rafaela. Obecnie znajduje się w Musée Condé w Chantilly.

  Prawdopodobnie obraz ten tworzył dyptyk wraz ze Snem Rycerza, obrazem o tych samych rozmiarach, na którym przedstawiony jest śpiący Scypion i ukazujące mu się postacie - Wenus i Minerwa (alegorie Cnoty i Miłości), pomiędzy którymi musi dokonać wyboru. Złote jabłka trzymane przez Gracje symbolizują prawdopodobnie nieśmiertelność, którą zdobywa wybierając Cnotę.

  Sen Scypiona (ok. 1504-1505) to niewielki obraz autorstwa Rafaela, znany też jako Sen rycerza. Obecnie znajduje się w National Gallery w Londynie. Prawdopodobnie tworzył dyptyk wraz z Trzema Gracjami.Greckie Charyty (gr. Χάριτες Chárites, l.poj. Χάρις Cháris), rzymskie Gracje (łac. Gratiae, l.poj. Gratia) – boginie wdzięku, piękna i radości. Lubiły zabawy, opiekowały się szczególnie piękną młodzieżą. Lubiły towarzystwo boga wina Dionizosa.

  Trzy Gracje to pierwszy kobiecy akt Rafaela.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  Monica Girardi, Hanna Borkowska (tłumacz): Rafael. Warszawa: HPS, 2006, s. 30,31. ISBN 83-60529-00-0.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.7 sek.