• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzemeszno - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Trzemeszno – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzemeszno. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego. Położone jest nad jeziorami Klasztornym i Popielewskim na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

  Trzemesznogmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Siedziba gminy to Trzemeszno.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 14 102 osoby.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Trzemeszno ma obszar 174,81 km², w tym:

  Niewolno – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno. Na wyjeździe ze wsi w stronę Kruchowa znajduje się pomnik upamiętniający rozstrzelanie w tym miejscu, w 1939 roku 19 osób.Kurzegrzędy – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno.
 • użytki rolne: 75%
 • użytki leśne: 10%
 • Gmina stanowi 13,94% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017 roku:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Trzemeszno w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Trzemeszno.png

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Bieślin, Brzozówiec, Bystrzyca, Cytrynowo, Dąbrowa, Duszno, Dysiek, Folusz, Gołąbki, Grabowo, Huta Trzemeszeńska, Ignalin, Jastrzębowo, Jerzykowo, Kamieniec, Kierzkowo, Kocin, Kozłowo, Kozłówko, Kruchowo, Kurzegrzędy, Lubiń, Lubinek, Ławki, Miaty, Mijanowo, Miława, Niewolno, Ochodza, Ostrowite, Pasieka, Płaczkowo, Popielewo, Powiadacze, Rudki, Smolary, Szydłowo, Szydłowo Drugie, Święte, Trzemżal, Wydartowo, Wymysłowo, Zieleń.

  Bystrzyca – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno, w sołectwie Cytrynowo.Gmina Witkowo – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Gniezno, Mogilno, Orchowo, Rogowo, Witkowo

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Trzemeszno w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-17] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. Gmina Trzemeszno w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-02-14] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  Płaczkowo – wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno.Jastrzębowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno. We wsi kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1920. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Duszno – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno. We wsi znajduje się neogotycki kościół pw. św. Doroty z 1865, a w pobliżu wzniesienie Wału Wydartowskiego z wieżą widokową.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Rogowo – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Szydłowo Drugie – osada pofolwarczna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno.
  Kozłówko – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno w sołectwie Kozłowo.
  Pasieka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno, w sołectwie Niewolno.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.