• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzeci okręg wyborczy w Maryland

  Przeczytaj także...
  Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) – prawo do kandydowania. Przykładowo w Polsce bierne prawo wyborcze do Sejmu, czyli prawo bycia wybranym na posła, ma każdy obywatel polski mający prawo wybierania (czyli mający czynne prawo wyborcze), który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat. W przypadku senatorów granica wieku jest wyższa i wynosi 30 lat. Wynika to z faktu, iż Senat z założenia ma być "izbą rozsądku", powinien zatem składać się z osób mających określone doświadczenie i wiedzę oraz obycie polityczne.Kongres Stanów Zjednoczonych sto dziesiątej kadencji – federalna władza ustawodawcza, składająca się z Izby Reprezentantów i Senatu, zebrał się po raz pierwszy dnia 4 stycznia 2007 roku, rozpoczynając tym samym kadencję trwającą do 3 stycznia 2009 roku.
  Hrabstwo Howard (ang. Howard County) to hrabstwo w amerykańskim stanie Maryland. Hrabstwo zajmuje powierzchnię całkowitą 656,69 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 272 452 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miasto Ellicott City.

  Trzeci okręg wyborczy w Maryland co dwa lata wybiera swojego przedstawiciela do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. W skład okręgu wchodzą części hrabstw Baltimore, Howard oraz Anne Arundel, jak również znaczna część niezależnego miasta Baltimore. Przedstawicielem okręgu w 110. Kongresie Stanów Zjednoczonych jest demokrata, John Sarbanes.

  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.Hrabstwo Baltimore (ang. Baltimore County) to hrabstwo w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię całkowitą 1 766,45 km². Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 hrabstwo Calvert liczyło 787 384 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest Towson.

  Osobliwe granice okręgu są prawdopodobnie przykładem gerrymanderingu.

  John Peter Spyros Sarbanes (ur. 22 maja 1962) – polityk amerykański, członek Partii Demokratycznej. Od 2007 roku jest przedstawicielem trzeciego okręgu wyborczego w stanie Maryland do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Jest najstarszym synem byłego senatora Stanów Zjednoczonych z Maryland, Paula Sarbanesa.Hrabstwo Anne Arundel (ang. Anne Arundel County) to hrabstwo w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię całkowitą 1523 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2010 liczyło 537 656 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miasto Annapolis, które jest jednocześnie stolicą stanu Maryland.

  Chronologiczna lista przedstawicieli[]

  Przypisy

  1. Fast Facts for Congress (ang.). census.gov. [dostęp 2014-03-07].
  2. Politics Makes Strange Bedfellows, Even Stranger Congressional Boundaries (ang.)
  3. Ustąpił w listopadzie 1791 roku gdy pojawiły się wątpliwości, czy posiada bierne prawo wyborcze ze względu na miejsce zamieszkania. W wyborach uzupełniających na zwolnione miejsce został wybrany John Francis Mercer, który objął urząd 6 lutego 1792 roku.
  4. Ustąpił 8 listopada 1794 roku. W wyborach uzupełniających na zwolnione miejsce został wybrany Benjamin Edwards, który objął urząd 2 stycznia 1795 roku.

  Bibliografia[]

 • Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Archives of Maryland Historical List United States Representatives Maryland State Archives (ang.)
 • Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).Gerrymandering – nazwa określająca manipulacje dokonywane przy wytyczaniu granic okręgów wyborczych w celu uzyskania korzystnego wyniku przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej. Jest to także szczególne pole badawcze geografii wyborczej poświęcone systematycznym studiom nad wpływem kształtu okręgów wyborczych na wyniki głosowania i dokumentowaniem przypadków nadużyć w tym zakresie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  John Francis Mercer (ur. 17 maja 1759, zm. 30 sierpnia 1821 w Filadelfii) – amerykański prawnik i polityk z Wirginii i Maryland.
  Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, ang. United States House of Representatives – organ ustawodawczy, izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.