• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzebnica - gmina

  Przeczytaj także...
  Biedaszków Mały – (niem. Klein Biadauschke, 1936–1945 Margaretenmühle) wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.Ujeździec Wielki – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.
  Głuchów Górny – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.
  Płaskorzeźba z grobu Huberta Jantke. Lasek Bukowy przed kościołem 14 Wspomożycieli.

  Trzebnicagmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.

  Siedziba gminy to Trzebnica.

  Gmina Wisznia Mała – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim. Gmina sąsiaduje z północną częścią Wrocławia i jest położona między rzeką Widawą na południu a Wzgórzami Trzebnickimi na północy. Uprawia się tu zboża, buraki i rzepak. W części południowej przeważają gospodarstwa ogrodnicze, a w części północnej rozwija się sadownictwo. Siedzibą gminy jest miejscowość Wisznia Mała. W Wiszni Małej znajduje się szkoła utworzona przez dostosowanie pałacu, przyjmująca uczniów z pobliskich miejscowości: Pierwoszowa, Machnic, Wysokiego Kościoła. Jest także Gminny Ośrodek Kultury (GOK) wyposażony w bibliotekę.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Według danych z 29 marca 2018 gminę zamieszkiwało 23 301 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Trzebnica ma obszar 200,19 km², w tym:

 • użytki rolne: 76%
 • użytki leśne: 13%
 • Gmina stanowi 19,52% powierzchni powiatu.

  Gmina Zawonia – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.Gmina Prusice – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Trzebnica w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Trzebnica.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Las Bukowy w Skarszynie chroniący fragment naturalnego lasu bukowego.

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Będkowo, Biedaszków Mały, Biedaszków Wielki, Boleścin, Brochocin, Brzezie, Brzyków, Cerekwica, Domanowice, Droszów, Głuchów Górny, Jaszyce, Jaźwiny, Kobylice, Koczurki, Komorowo, Komorówko, Koniowo, Księginice, Kuźniczysko, Ligota, Malczów, Małuszyn, Marcinowo, Masłowiec, Masłów-Nowy Dwór, Piersno, Raszów, Rzepotowice, Skarszyn, Skoroszów, Sulisławice, Szczytkowice, Świątniki, Taczów Mały, Taczów Wielki, Ujeździec Mały, Ujeździec Wielki, Węgrzynów.

  Rezerwat przyrody Las Bukowy w Skarszynie – rezerwat przyrody położony w rejonie Skarszyna, gmina Trzebnica, województwo dolnośląskie na terenie Nadleśnictwa Oborniki Śląskie.Skarszyn (niem. Skarsine) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.

  Miejscowości niesołeckie: Blizocin, Bukowiec, Janiszów, Kanice, Koniówko, Trzy Chałupy.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Długołęka, Milicz, Oborniki Śląskie, Prusice, Wisznia Mała, Zawonia, Żmigród

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Trzebnica, w oparciu o dane GUS.
  2. Gmina w liczbach - Gmina Trzebnica, trzebnica.pl [dostęp 2018-04-05].
  3. Gmina w liczbach - Gmina Trzebnica, trzebnica.pl [dostęp 2018-04-04].
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Rejestr rezerwatów przyrody województwa dolnośląskiego, RDOŚ stan na 18 czerwca 2013. [dostęp 28-01-2014].
  Województwo wrocławskie – jednostka administracyjna wyższego szczebla w latach 1975–1998. Dawniej jako większe województwo. Graniczyło z województwami: legnickim, wałbrzyskim, opolskim, leszczyńskim i kaliskim. Po reformie całość znalazła się w województwie dolnośląskim.Gmina Żmigród – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bukowiec – część wsi Masłów w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.
  Skoroszów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.
  Ujeździec Mały – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.
  Szczytkowice – wieś w Polsce położona 5 kilometrów na północ od Trzebnicy wzdłuż drogi powiatowej 1400D w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Trzebnica.
  Gmina Milicz – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.