• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzciel - gmina

  Przeczytaj także...
  Żydowo (niem. Elisenfelde) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.Gmina Pszczew – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Trzcielgmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

  Siedziba gminy to Trzciel.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 6348 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 6516 osób.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.Jabłonka (Jabłonka Tartak) – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.
 • rezerwat przyrody Czarna Droga – chroni fragment lasu mieszanego, z charakterystycznym wielogatunkowym runem;
 • rezerwat przyrody Jezioro Wielkie – chroni biotopy lęgowe oraz miejsca żerowania i odpoczynku ptaków wodnych;
 • rezerwat przyrody Rybojady – chroni torfowisko przejściowe, wraz z występującą na nim fauną i florą.
 • Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Trzciel ma obszar 177,35 km², w tym:

  Lutol Suchy (niem. Dürrlettel) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.Gmina Międzyrzecz – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. Siedzibą jej władz jest miasto Międzyrzecz.
 • użytki rolne: 44%
 • użytki leśne: 45%
 • Gmina stanowi 12,78% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Trzciel w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Trzciel.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Brójce, Chociszewo, Jasieniec, Lutol Mokry, Lutol Suchy, Łagowiec, Panowice, Rybojady, Siercz, Sierczynek, Stary Dwór, Świdwowiec.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Bieleń, Jabłonka, Nowy Świat, Smolniki, Trzciel (osada), Żydowo

  Gmina Zbąszyń – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Miedzichowo, Międzyrzecz, Pszczew, Szczaniec, Świebodzin, Zbąszynek, Zbąszyń

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Trzciel w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-14] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Gmina Trzciel w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-04-14] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  4. Rejestr rezerwatów przyrody województwa lubuskiego, RDOŚ Gorzów Wielkopolski stan na 12 lutego 2014. [dostęp 07-03-2014].
  5. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  Chociszewo (Choczeschowo, Kutschkau)– wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat międzyrzecki – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Międzyrzecz.
  Brójce (niem. Brätz) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.
  Gmina Świebodzin – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.
  Gmina Zbąszynek – – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Torfowiska przejściowe charakteryzują się gatunkami porastającymi torfowiska niskie i wysokie. Takie torfowiska występują głównie na jeziorach dystroficznych, śródleśnych – zwanych sucharami (np. w lasach wigierskich). Główną rolę budulcową w tym ekosystemie odgrywają torfowce tworzące na wodzie kożuchy – pło, porastające z wolna turzyca bagienną, rosiczką i żurawiną. Niekiedy pło odrywa się od większej całości i dryfuje na jezioro, gdzie tworzy torfową wysepkę – np. w Zatoce Hańczańskiej Wigier (wpływ Hańczy).
  Jezioro Wielkie – faunistyczny rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.862 sek.