• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzcianiec

  Przeczytaj także...
  Wiar (ukr. Вігор, Wihor) – rzeka w południowo-wschodniej Polsce i północno-zachodniej Ukrainie, w dorzeczu Wisły. Długość - 70,4 km, z tego 59,1 km w Polsce, 11,3 km na Ukrainie. Prawy dopływ rzeki San. Powierzchnia zlewni - 798,2 km.Chwaniów – jedno z głównych pasm Gór Sanocko-Turczańskich, położone pomiędzy Górami Słonnymi a Pogórzem Przemyskim. Najwyższymi szczytami są Brańcowa (677 m n.p.m.) i Truszowskie (677 m n.p.m.).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Trzcianiecosada w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. Leży przy DW890.

  Wieś leży na pograniczu Pogórza Przemyskiego i pasma Chwaniowa, należącego do Gór Sanocko Turczańskich.

  Miejscowość leży u zbiegu potoków Roztoki i Klimówka, które poniżej wsi tworzą potok Krzywiec - dopływ Wiaru.

  Droga wojewódzka nr 890 (DW890) – droga wojewódzka w województwie podkarpackim, prowadząca z Kuźminy do Krościenka, licząca 25,6 km.Sebastian Ostaszewski herbu Ostoja (ur. 19 stycznia 1755 w m. Bachórzec, zm. 3 maja 1826 we Wzdowie), syn Michała i Marii z Krynickich. Właściciel dóbr Wzdów i Jaćmierz w ziemi sanockiej. Brat Kazimierza (1756-1845) i Józefa (1765-1854). Ojciec Teofila (1807-1889).

  Na przełomie XVIII i XIX w. Trzcianiec wraz z Roztoką i Krzywem był własnością Adama Lewickiego, od którego te trzy wsie kupił w 1804 Sebastian Ostaszewski (1755-1826). Po nim dobra te odziedziczyła jego córka Karolina Ostaszewska (1809-1861) zamężna za Aleksandrem Gniewoszem, ich synem był Włodzimierz Gniewosz.

  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.Cerkiew Narodzenia NMP w Trzciańcu – nieistniejąca parafialna drewniana cerkiew greckokatolicka, która znajdowała się w Trzciańcu, w powiecie bieszczadzkim województwa podkarpackiego.

  W miejscowości znajdowała się drewniana Cerkiew Narodzenia NMP, zniszczona po II wojnie światowej.

  26 czerwca 1941 nieopodal wsi toczyły się walki słowacko-sowieckie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  2. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. Historia Trzciańca ↓.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Trzcianiec – moja mała ojczyzna. [dostęp 2017-01-22].
 • Trzcianiec w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XII: Szlurpkiszki – Warłynka. Warszawa 1892.
 • Zamordowani przez UPA
 • Powiat bieszczadzki – powiat w Polsce (województwo podkarpackie, wcześniej województwo krośnieńskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ustrzyki Dolne. Jest to najrzadziej zaludniony powiat w Polsce (19,56 os/km²).Gmina Ustrzyki Dolne – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Góry Sanocko-Turczańskie (522.11) – niewielkie pasmo górskie w Karpatach Wschodnich, przecięte granicą polsko-ukraińską.
  Pogórze Przemyskie (513.65) jest położonym najdalej na wschód w Polsce mezoregionem pasma pogórzy i jednocześnie Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Jego północną i zachodnią granicę wyznacza rzeka San. Na zachodzie Pogórze Przemyskie graniczy z Pogórzem Dynowskim, na południu z Górami Sanocko-Turczańskimi, na północnym wschodzie z Płaskowyżem Sańsko-Dniestrzańskim. Na wschodzie jego granicę stanowi umownie granica z Ukrainą.
  Włodzimierz Hipolit Gniewosz herbu Rawicz (ur. 1838, zm. 1909) – syn Aleksandra Gniewosza i Karoliny z Ostaszewskich. Ziemianin, polityk galicyjski, poseł do Rady Państwa w Wiedniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.