• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzęsiogon ciemny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Siewkowe, siewkowate, mewy-siewki (Charadriiformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Najbliższymi krewnymi są gołębiowe i żurawiowe.Glony, algi (łac. Algae, gr. Phykos) – grupa morfologiczno-ekologiczna, składająca się tradycyjnie z kilku niespokrewnionych linii ewolucyjnych organizmów plechowych, tj. beztkankowych.
  Szkic z roku 1847

  Trzęsiogon ciemny, trzęsiogon pacyficzny (Cinclodes nigrofumosus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny garncarzowatych. Występuje endemicznie w północnym i centralnym Chile. Niezagrożony wyginięciem.

  Spis treści

 • 1 Taksonomia
 • 2 Zasięg występowania
 • 3 Morfologia i anatomia
 • 3.1 Gruczoły solne
 • 4 Behawior
 • 5 Lęgi
 • 6 Status zagrożenia
 • 7 Przypisy
 • Taksonomia[]

  Gatunek opisali po raz pierwszy Alcide d'Orbigny i Frédéric de Lafresnaye w roku 1838 pod nazwą Uppucerthia nigro-fumosa. Holotyp pochodził z północnego Chile. Tworzy nadgatunek z trzęsiogonem Taczanowskiego (C. taczanowskii). Monotypowy.

  Kantarek - część upierzenia ptaków. Są to pióra na odcinku między przednim kącikiem oka a dziobem, często kontrastowo ubarwione.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Nazwa rodzajowa Cinclodes pochodzi od greckiego słowa kinklos, oznaczającego ptaka zamieszkującego brzeg wody. Nazwa gatunkowa nigrofumosus oznacza z łaciny czarno okopconego ptaka, pochodzi od słów niger, czarny, i fumosus, okopcony

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gruczoły solne (gruczoły nosowe) – gruczoł położone nad oczami niektórych ptaków, zwłaszcza morskich. Wydzielają solankę, który płynie do jamy nosowej, a potem wychodzi przez nozdrza, usuwając nadmiar soli.
  Dymorfizm płciowy, dwupostaciowość – rodzaj dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Zjawisko to jest widoczne u wielu grup zwierząt, np.:
  Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).
  Ślimaki, brzuchonogi (Gastropoda, z gr. gaster – brzuch + pous – noga) – jedna z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych gromad mięczaków, zaliczana niekiedy do podtypu muszlowce.
  Mocha (hiszp.: Isla Mocha) jest małą wyspą należącą do Chile, zlokalizowaną na Pacyfiku, na zachód od wybrzeża prowincji Arauco, w regionie Biobio. Wyspa ma ok. 48 km² powierzchni z małym pasmem górskim na linii północ-południe. Najwyższe wzniesienie wynosi 300 m n.p.m.
  Kraby (Brachyura, z języka greckiego krótki odwłok/ogon) – grupa krótkoodwłokowych skorupiaków z rzędu dziesięcionogów (Decapoda).
  Robaki (Vermes) – w zoologii, przestarzały termin określający wyróżniany dawniej w systematyce organizmów typ bezkręgowców, który zawierał robaki płaskie (płazińce) i robaki obłe (obleńce), a także wstężniaki i pierścienice. W większości przypadków są to pasożyty, np. tasiemce, owsiki, glisty ludzkie, czy pijawki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.