• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzęsienie ziemi w Canterbury - 2010

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Canterbury – region administracyjny na nowozelandzkiej Wyspie Południowej. Populacja wynosi 559 200 mieszkańców (2009), a powierzchnia 44 638 km. Głównym miastem jest Christchurch.
  Trzęsienie ziemi w Canterbury (2011) - trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się na wschodnich wybrzeżach Nowej Zelandii, ok. 4 km od miasta Christchurch w regionie administracyjnym Canterbury. Główny wstrząs nastąpił 22 lutego 2011 roku o godzinie 12:51 czasu lokalnego (godzina 23:51 21 lutego 2011 UTC) i był najsilniejszym wstrząsem wtórnym trzęsienia ziemi w Canterbury od 4 września 2010 roku. W wyniku trzęsienia ziemi zginęło 185 osób.

  Trzęsienie ziemi w Canterbury (2010) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 w skali Richtera, które nawiedziło region administracyjny Canterbury w Nowej Zelandii 4 września 2010 o 4:35 czasu lokalnego.

  Skala Richtera – skala logarytmiczna określająca wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań wstrząsów sejsmicznych, wprowadzona w 1935 roku przez amerykańskich geofizyków Charlesa F. Richtera i Beno Gutenberga. Obecnie używana wyłącznie przez dziennikarzy, z powodu przyzwyczajenia odbiorców i mass mediów. Współczesna sejsmologia do oceny wielkości wstrząsów sejsmicznych wykorzystuje magnitudę, skalibrowaną w taki sposób, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.Christchurch (maor. Ōtautahi) – drugie co do wielkości miasto w Nowej Zelandii, położone na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Jest stolicą regionu Canterbury. Zajmuje powierzchnię 425 km², zamieszkuje je ponad 370 tys. osób.

  Trzęsienie ziemi spowodowało znaczące szkody oraz przerwy w dostawie prądu, zwłaszcza w mieście Christchurch.

  Zobacz też[]

 • Trzęsienie ziemi w Canterbury (2011)
 • Przypisy

  1. New Zealand Earthquake Report - Sep 4 2010 at 4:35 am (NZST) (ang.). GeoNet. [dostęp 2010-10-08].
  2. Weather the next threat after earthquake (ang.). stuff.co.nz. [dostęp 2010-10-08].
  3. Strong earthquake rocks New Zealand’s South Island (ang.). BBC News. [dostęp 2010-10-08].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.