Trymestr
Amerykański system edukacyjny w polskich szkołach średnich – alternatywny system edukacyjny w szkołach średnich oparty na funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie systemie „Core curriculum”. Zawarte w nim innowacje mają na celu podniesienie poziomu kształcenia oraz indywidualizację procesu nauczania, która uwzględniałaby osobiste predyspozycje ucznia i jego plany na przyszłość. System został zatwierdzony przez MEN decyzją DKO - 723 - 101/93.21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego zostało założone w 1991 roku w Warszawie jako dzienne humanistyczne liceum ogólnokształcące dla młodzieży przez Stowarzyszenie Sztuka-Edukacja-Promocja, które jest jego organem prowadzącym. Szkoła po roku działalności uzyskała prawa szkoły publicznej. Początkowo liceum nosiło urzędową nazwę nadaną przez kuratorium – Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 21, od 1998 – zmieniono na 21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące a w 2002 roku otrzymało imię Jerzego Grotowskiego.
Semestr (z łac. semestris od sex = sześć + mensis = miesiąc) – wyodrębniony okres w roku akademickim lub szkolnym. W Polsce jest to najczęściej połowa tego roku.
Trymestr – okres trwający trzy miesiące (por. semestr, kwartał).
Trymestry w edukacji[ | edytuj kod]
W roku szkolnym trymestr trwa około 12 tygodni (około 60 dni roboczych i 24 dni wolnych od pracy). W systemie amerykańskim przed każdym trymestrem następuje rejestracja, podczas której uczniowie układają sobie plan, wybierając potrzebne (znajdujące się w danej specjalizacji) przedmioty.
W polskiej oświacie przeważa podział roku szkolnego na semestry. W 1986 roku dr Danuta Nakoneczna wprowadziła w swoim autorskim LX Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Górskiego podział na trymestry. Poszły za tym inne szkoły skupione, jak LX LO, w Towarzystwie Szkół Twórczych jak też 21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego oraz Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku. Trymestry umożliwiają dokonanie podziału rozkładu materiału nauczania na mniejsze części, łatwiejsze do przyswojenia przez uczniów. Nauczyciele systematyczniej oceniają pracę i zachowanie uczniów a uczniowie zdobywają więcej ocen cząstkowych, przez co ocena roczna staje się bardziej obiektywna. W szkołach specjalizujących się w startach uczniów w olimpiadach przedmiotowych styczeń uwolniony jest z obowiązków klasyfikacyjnych, dzięki czemu olimpijczycy mogą spokojnie przygotowywać się do półfinałów przypadających w tym okresie.
Trymestry w medycynie[ | edytuj kod]
Okres ciąży człowieka (okres prenatalny) dla celów medycznych dzielony jest na trzy trymestry, trwające po ok. trzy miesiące.