Trunko
Tułów (łac. – truncus) – anatomiczny termin, określający centralną część ciała u wielu zwierząt, w tym u człowieka. Tułów obejmuje klatkę piersiowa oraz jamę brzuszną.Walenie (Cetacea) – rząd ssaków (w kladystyce to klad w obrębie parzystokopytnych). Występują one głównie w oceanach. Wyjątkiem są delfiny słodkowodne, zamieszkujące rzeki, oraz nieliczne gatunki żyjące na styku tych dwóch środowisk (estuaria).
Niedźwiedź polarny, niedźwiedź biały (Thalarctos maritimus) – gatunek dużego ssaka drapieżnego z rodziny niedźwiedziowatych, zamieszkującego Arktykę. Jest drapieżnikiem szczytowym w zasięgu swojego występowania. Grube futro i warstwa tłuszczu chronią go przed zimnem. Włosy tworzące sierść niedźwiedzia są półprzezroczyste; sierść jako całość ma zazwyczaj kolor biały lub kremowy, przez co umożliwia zwierzęciu dobry kamuflaż. Skóra ma barwę czarną. Niedźwiedź polarny ma krótki ogon i małe uszy, co pomaga mu redukować utratę ciepła. Stosunkowo mała głowa i długie, zwężające się ku tyłowi ciało nadają mu opływowy kształt przydatny do pływania. Jest ssakiem prowadzącym niemal morski tryb życia, potrzebującym do przetrwania jedynie kawałka pływającego lodu i żywności znajdowanej w wodzie, oraz miejsca do urodzenia i odchowania młodych. Jego systematyczna (łacińska) nazwa Ursus maritimus oznacza „niedźwiedź morski”. Przystosował się do życia na lądzie, morzu i lodzie.
Trunko jest określeniem zwierzęcia rzekomo widzianego w Margate, w RPA 25 października 1924 roku, o czym doniósł artykuł pt. Ryba jak niedźwiedź polarny, opublikowany 2 grudnia 1924 roku w londyńskim dzienniku Daily Mail. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa trunk, oznaczającego trąbę. Zwierzę miało być obserwowane z brzegu podczas walki z orkami, jaką rzekomo toczyło przez trzy godziny. Trunko miało używać swego ogona w celu wznoszenia się ponad powierzchnię wody na ponad 6 metrów, w celu zaatakowania waleni. Jeden ze świadków tych wydarzeń, Hugh Ballance, opisał stworzenie jako przypominające "wielkiego niedźwiedzia polarnego".
Opis[ | edytuj kod]
Zwierzę miało następnie zostać wyrzucone na brzeg, ale pomimo tego, że pozostawało tam przez dziesięć dni, żaden naukowiec nie zbadał ciała. Nie zostało także wykonane żadne jego zdjęcie. Zachował się jedynie opis zwierzęcia, jako mającego śnieżnobiałe futro, trąbę przypominającą tę posiadaną przez słonia i ogon podobny do homarzego. Ciało miało obficie krwawić.
Stworzenie miało rzekomo ponad 14 metrów długości, 3 metry szerokości i ok. 1,5 metra wysokości. Trąba miała również ok. 1,5 metra długości, ogon 3 metry, a włosy w futrze były długie na ponad 30 centymetrów. Trąba miała wystawać bezpośrednio z tułowia zwierzęcia, nie była widoczna głowa. Z powodu tych niezwykłych cech, stworzenie zostało przezwane Trunko.
W artykule pt. Wieloryby zabite przez włochatego potwora, pochodzącym z Charleroi Mail (ukazującego się w amerykańskim mieście Charleroi w stanie Pensylwania) z 27 marca 1925 roku, opisana jest podobna historia. Różnica z tą opisaną w Daily Mail polega na tym, że Trunko miał być wyczerpany po walce i stracić przytomność, przez co wylądował na brzegu. Jednak po dziesięciu dniach nabrał sił i powrócił do oceanu.
Wyjaśnienia[ | edytuj kod]
Pojawiło się wiele prób wyjaśnienia tej dziwnej opowieści. Najczęściej mówi się o tym, że Trunko był martwym dużym wielorybem, rekinem długoszparem lub rekinem wielorybim, którego ciało było w tak zaawansowanym stadium rozkładu, że przypominało jasne futro. Miało ono zwabić padlinożerne orki. Inne wyjaśnienia mówią o kosmitach, nieznanym gatunku, zbiegłym mutancie stworzonym w laboratorium lub też zwykłym oszustwie. Inną szeroko rozpowszechnioną teorią jest ta mówiąca, iż Trunko był morskim przedstawicielem rodziny gruboskórych, lub też zwykłym słoniem.
Dziwne ciało wyrzucone przez morze[ | edytuj kod]
23 lipca 2005 roku ciało stworzenia podobnego do Trunko zostało znalezione na brzegu morskim w chińskiej prowincji Zhejiang. Zgodnie z opisem świadków i zdjęciami przedstawiającymi ciało, zwierzę miało niemal 12 metrów długości i ważyło prawie 2 tony. Miało wydłużony pysk, przypominający trąbę i gęste owłosienie. Stworzenie zostało zidentyfikowane jako 20 metrowy wieloryb. Ciało dwutonowego wieloryba zbielało z powodu zaawansowanej fazy rozkładu. Zwierzę zginęło prawdopodobnie w wyniku uderzenia statku, ok. 2 tygodnie wcześniej.