Trudne sprawy - serial telewizyjny
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Telenowela dokumentalna (ang. documentary soap, docusoap, potocznie paradokument) - gatunek telewizyjny łączący w sobie cechy opery mydlanej i filmu dokumentalnego.Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.
Trudne sprawy – polski serial paradokumentalny, emitowany od 28 lutego 2011 na antenie Polsatu, oparty na niemieckim oryginale Familien im Brennpunkt, emitowanym na antenie RTL. Zdjęcia do serialu realizowane są na terenie Wrocławia.
Po emisji 10 odcinków 19. serii emisja została niespodziewanie zawieszona i serial został tymczasowo zastąpiony wydaniem Wydarzeń o 12.50 emitowanym równolegle w Polsat News, z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, jednakże po wznowieniu serialu to wydanie pozostanie w ramówce. Jednak 22 marca podano do informacji, że emisja serii zostanie wznowiona 20 kwietnia i skończy się 1 czerwca (pozostałe 30 odcinków z 40 w serii). Godzina emisji została zmieniona z 13.00 na 13.45 z uwagi na pozostanie w ramówce wspomnianego wydania Wydarzeń.
Charakterystyka formatu[ | edytuj kod]
Każdy odcinek serialu opowiada inną historię dotyczącą problemów patologii życia codziennego. Wszystkie historie, napisane przez scenarzystów, są symulowane przez aktorów-amatorów, wyłonionych podczas castingów. Serial nie posiada ścisłego scenariusza – każdy aktor dowolnie może interpretować sytuacje i odgrywać narzucone problemy według własnych upodobań. Widz jest postawiony przed subiektywnymi opiniami bohaterów pozytywnych i negatywnych – częścią serialu jest symulowany wywiad z każdym z nich.
Od odcinka 184 przed pierwszą przerwą reklamową pojawia się zwiastun „Za chwilę”, w którym są pokazane 3 sceny, które się ukażą po pierwszej lub drugiej przerwie. Od tego odcinka na początku i po przerwach reklamowych pojawia się także informacja o dostępności napisów dla niesłyszących. Od odcinka 332 oprawa muzyczna przerywników została zmieniona na nową (także w zwiastunie „Za chwilę”). W odcinkach 392–871 pojawiał się także zwiastun „W dzisiejszym odcinku” (muzyka taka sama jak w „Za chwilę”). Obecna oprawa muzyczna częściowo pochodzi z serialu Dlaczego ja? począwszy od 8. sezonu, aż do 11. Logo serialu jest w lewym dolnym rogu ekranu, począwszy od 11. odcinka, w pierwszych 10 odcinkach było ono w prawym dolnym rogu ekranu. Od odcinka 632 w trakcie napisów końcowych pojawia się zwiastun „W następnym odcinku” (z wyjątkiem ostatniego odcinka w serii). Od odcinka 712 lektor komentuje to, co się wydarzy w danym odcinku w trakcie zwiastunu „W dzisiejszym odcinku” na początku odcinka, a także w zwiastunie „Za chwilę” przed pierwszą przerwą reklamową. Od odcinka 872 zrezygnowano ze zwiastunu „W dzisiejszym odcinku”, a także zmieniono czołówkę. Od tego odcinka także pojawia się napis „Przed przerwą”. Zdarza się nawet muzyka w tle występująca do odcinka 331.
Lektor (w tej roli Tomasz Orlicz) jest ukrytym bohaterem wszechwiedzącym, przybliżającym widzom sytuację i okoliczności. Ekipa filmowa, grająca reporterów, jest jawnym uczestnikiem wydarzeń.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]