• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trudne sprawy - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Telenowela dokumentalna (ang. documentary soap, docusoap, potocznie paradokument) - gatunek telewizyjny łączący w sobie cechy opery mydlanej i filmu dokumentalnego.Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Trudne sprawypolski serial paradokumentalny, emitowany od 28 lutego 2011 na antenie Polsatu, oparty na niemieckim oryginale Familien im Brennpunkt, emitowanym na antenie RTL. Zdjęcia do serialu realizowane są na terenie Wrocławia.

  Po emisji 10 odcinków 19. serii emisja została niespodziewanie zawieszona i serial został tymczasowo zastąpiony wydaniem Wydarzeń o 12.50 emitowanym równolegle w Polsat News, z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, jednakże po wznowieniu serialu to wydanie pozostanie w ramówce. Jednak 22 marca podano do informacji, że emisja serii zostanie wznowiona 20 kwietnia i skończy się 1 czerwca (pozostałe 30 odcinków z 40 w serii). Godzina emisji została zmieniona z 13.00 na 13.45 z uwagi na pozostanie w ramówce wspomnianego wydania Wydarzeń.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Tomasz Orlicz (ur. 14 listopada 1950 w Łodzi) – dziennikarz, dokumentalista, scenarzysta, realizator i reżyser reportaży, filmów dokumentalnych, filmów reklamowych i promocyjnych; spiker radiowy, lektor, wykładowca akademicki. Od marca 2004 jest prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

  Charakterystyka formatu[ | edytuj kod]

  Każdy odcinek serialu opowiada inną historię dotyczącą problemów patologii życia codziennego. Wszystkie historie, napisane przez scenarzystów, są symulowane przez aktorów-amatorów, wyłonionych podczas castingów. Serial nie posiada ścisłego scenariusza – każdy aktor dowolnie może interpretować sytuacje i odgrywać narzucone problemy według własnych upodobań. Widz jest postawiony przed subiektywnymi opiniami bohaterów pozytywnych i negatywnych – częścią serialu jest symulowany wywiad z każdym z nich.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

  Od odcinka 184 przed pierwszą przerwą reklamową pojawia się zwiastun „Za chwilę”, w którym są pokazane 3 sceny, które się ukażą po pierwszej lub drugiej przerwie. Od tego odcinka na początku i po przerwach reklamowych pojawia się także informacja o dostępności napisów dla niesłyszących. Od odcinka 332 oprawa muzyczna przerywników została zmieniona na nową (także w zwiastunie „Za chwilę”). W odcinkach 392–871 pojawiał się także zwiastun „W dzisiejszym odcinku” (muzyka taka sama jak w „Za chwilę”). Obecna oprawa muzyczna częściowo pochodzi z serialu Dlaczego ja? począwszy od 8. sezonu, aż do 11. Logo serialu jest w lewym dolnym rogu ekranu, począwszy od 11. odcinka, w pierwszych 10 odcinkach było ono w prawym dolnym rogu ekranu. Od odcinka 632 w trakcie napisów końcowych pojawia się zwiastun „W następnym odcinku” (z wyjątkiem ostatniego odcinka w serii). Od odcinka 712 lektor komentuje to, co się wydarzy w danym odcinku w trakcie zwiastunu „W dzisiejszym odcinku” na początku odcinka, a także w zwiastunie „Za chwilę” przed pierwszą przerwą reklamową. Od odcinka 872 zrezygnowano ze zwiastunu „W dzisiejszym odcinku”, a także zmieniono czołówkę. Od tego odcinka także pojawia się napis „Przed przerwą”. Zdarza się nawet muzyka w tle występująca do odcinka 331.

  Wydarzenia – główny program informacyjny Polsatu, emitowany od 11 października 2004. Twórcą Wydarzeń był Tomasz Lis. Obecnie redaktorem naczelnym programu jest Jarosław Gugała.FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.

  Lektor (w tej roli Tomasz Orlicz) jest ukrytym bohaterem wszechwiedzącym, przybliżającym widzom sytuację i okoliczności. Ekipa filmowa, grająca reporterów, jest jawnym uczestnikiem wydarzeń.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dlaczego ja? – serial paradokumentalny emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00 na licencji niemieckiego formatu pt. Verdachtsfälle (emitowanego na kanale RTL). Jest to jeden z siedmiu bliźniaczych programów telewizji Polsat, zaraz po "Trudnych sprawach", "Pamiętnikach z wakacji", "Nieprawdopodobne, a jednak" (NAJ), "Zdradach", Ślubnej gorączce i Czyjej winie. Obecnie program jest emitowany od poniedziałku do piątku o 11:00 i 17:00 w Polsacie, o 19:00 i 0:30 a także w soboty (10-15) w Polsacie 2.
  RTL (znane również jako RTL Television, dawniej RTL Plus) - największa komercyjna stacja telewizyjna w Niemczech. Należy do RTL Group.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.794 sek.