• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trude Dybendahl  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Bente Skari z d. Martinsen (ur. 10 września 1972 r. w Oslo) – norweska biegaczka narciarska, pięciokrotna medalistka olimpijska, siedmiokrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata.Elin Nilsen (ur. 12 sierpnia 1968 r. w Mo i Rana) - norweska biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska i pięciokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Trude Dybendahl-Hartz z d. Dybendahl (ur. 8 stycznia 1966 r. w Oslo) – norweska biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska i sześciokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Igrzyska olimpijskie w Calgary w 1988 r. były jej olimpijskim debiutem. Wraz z Marit Wold, Anne Jahren i Marianne Dahlmo wywalczyła tam srebrny medal w sztafecie 4x5 km. Na igrzyskach olimpijskich w Albertville w swoim najlepszym starcie indywidualnym, na 15 km techniką klasyczną, zajęła 8 miejsce. Na tych samych igrzyskach Norweżki z Dybendahl w składzie obroniły tytuł wicemistrzyń olimpijskich w sztafecie. Na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer wspólnie z Inger Helene Nybråten, Elin Nilsen i Anitą Moen zdobyła srebrny medal w sztafecie. Dla Dybendahl był to już trzeci z rzędu srebrny medal w tej konkurencji. Na tych samych igrzyskach osiągnęła także swój najlepszy indywidualny wynik olimpijski w historii zajmując czwarte miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną. Startowała także na igrzyskach olimpijskich w Nagano, ale bez sukcesów. Jej najlepszym wynikiem było tam 6 miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym.

  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1991 miały miejsce w dniach 7 – 17 lutego 1991 w Val di Fiemme, Włochy.XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.

  W 1989 r. zadebiutowała na mistrzostwach świata biorąc udział w mistrzostwach w Lahti, gdzie dwukrotnie zajęła 12 miejsce: w biegach na 10 i 15 km techniką klasyczną. Mistrzostwa świata w Val di Fiemme były najlepszymi w jej karierze, zdobyła tam bowiem trzy medale, po jednym z każdego koloru. Złoto wywalczyła w biegu na 5 km techniką klasyczną, a srebro na dystansie 15 km stylem klasycznym, gdzie uległa jedynie reprezentantce ZSRR Jelenie Välbe. Zdobyła także brązowy medal w sztafecie razem z Solveig Pedersen, Inger Helene Nybråten i Elin Nilsen. Kolejne dwa brązowe medale zdobyła podczas mistrzostw świata w Falun w 1993 r. Pierwsze zajęła trzecie miejsce w biegu na 5 km stylem klasycznym, a następnie wspólnie z koleżankami zajęła trzecie miejsce w sztafecie. Z mistrzostw świata w Thunder Bay wróciła bez medalu. W swoich najlepszym starcie, na 15 km stylem klasycznym zajęła 9 miejsce. Mistrzostwa świata w Trondheim były ostatnimi w jej karierze. Razem z Marit Mikkelsplass, Inger Helene Nybråten i Elin Nilsen zdobyła srebrny medal w sztafecie. Indywidualnie jej najlepszym wynikiem było 9 miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.

  W 1985 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Täsch, gdzie była czwarta w sztafecie i dziesiąta w biegu na 10 km techniką klasyczną. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Lake Placid zdobyła złoty medal w sztafecie, a bieg na 5 km ukończyła na siódmej pozycji.

  Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 1989/1990, kiedy to zajęła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Łącznie 18 razy stawała na podium, w tym 7 razy zwyciężała.

  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 1986 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 11 - 17 lutego 1986 r. w amerykańskim Lake Placid. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 10 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja ZSRR, której zawodnicy zdobyli też najwięcej medali, 12, w tym 5 złotych, 5 srebrnych i 2 brązowe. Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

  Jej mężem jest Ebbe Hartz - były duński biegacz narciarski.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Marianne Dahlmo (ur. 5 lub 6 stycznia 1965 w Bodø) – norweska biegaczka narciarska, srebrna medalistka olimpijska i dwukrotna medalistka mistrzostw świata.
  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1989 miały miejsce w dniach 17 - 26 lutego 1989 w Lahti, Finlandia. Impreza ta po raz czwarty odwiedziła to miasto. W czasie tych mistrzostw zorganizowano bieg na 15 km u mężczyzn i na 10 km u kobiet zarówno techniką dowolną, jak i klasyczną. Wprowadzono także 15 km kobiet, a dystans 20 km wydłużono do 30 km.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w norweskiej miejscowości Lillehammer w 1994 roku. Startowało 1737 zawodników (520 kobiet) z 67 krajów. Po raz pierwszy igrzyska zimowe odbyły się w nowym terminie, aby uzyskać przemienność igrzysk letnich i zimowych (co dwa lata). Igrzyska otworzył król Norwegii Harald V.
  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1997 miały miejsce w dniach 21 lutego - 2 marca 1997 w Trondheim, Norwegia. W czasie tych mistrzostw rosyjska biegaczka Jelena Välbe jako jedyna kobieta zdobyła złote medale we wszystkich pięciu konkurencjach biegowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.