• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trouville-sur-Mer

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.
  La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.

  Trouville-sur-Mer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Calvados, położona nad ujściem rzeki Touques do kanału La Manche.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 5607 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 826 osób/km² (wśród 1815 gmin Dolnej Normandii Trouville-sur-Mer plasuje się na 28. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 734.).

  Trouville od średniowiecza była małą wioską rybacką. Do dzisiaj działa tu port rybacki i targ rybny. W XIX wieku wzrosło zainteresowanie tym miejscem turystów i kuracjuszy, zażywających kąpieli morskich. Powstały rezydencje w stylu kuracyjnym, zdobione wieżyczkami, piękne ogrody opadające stromo wzdłuż krętych uliczek do morza. Wielu malarzy m.in. Huet, Isabey, Corot, Monet zaczęło tu przyjeżdżać, aby malować pejzaże nadmorskie.

  Touques – rzeka w północnej Francji, w Normandii (departamenty Calvados i Orne), dopływ kanału La Manche. Długość rzeki wynosi 108,4 km, a powierzchnia jej dorzecza 1278 km². Jean-Baptiste-Camille Corot (ur. 16 lipca 1796 w Paryżu, zm. 22 lutego 1875 w Ville-d’Avray) – francuski malarz, przedstawiciel kierunku realistycznego. Malował głównie pejzaże, ponadto sceny historyczne i portrety. Wykonał również kilka akwafort.

  Marcel Proust często przyjeżdżał tu i przebywał w pensjonacie Roches Noires. Alexandre Dumas uważał Trouville za swoje odkrycie i przyjeżdżałtu często.Gustave Flaubert spotkał w Trouville w 1836 roku Elisę Schlesinger, która stała się pierwowzorem wielu postaci romantycznych z jego powieści.

  Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; Ziemia Ludzi Północy) – region administracyjny w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Jego powierzchnia pokrywa się mniej więcej z krainą historyczną o tej samej nazwie. Region został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Górnej i Dolnej Normandii. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Rouen.Alexandre Dumas, ur. jako Dumas Davy de la Pailleterie (ur. 24 lipca 1802, zm. 5 grudnia 1870) – francuski pisarz i dramaturg, autor Hrabiego Monte Christo i Trzech muszkieterów.

  Dziś jest to miejsce, gdzie wielu artystów i polityków ma swoje posiadłości letnie, także aktorzy, np. Jean-Paul Belmondo, Gérard Depardieu, Johnny Hallyday, Annie Girardot.

  Współpraca[ | edytuj kod]

 • Wielka Brytania Barnstaple, Wielka Brytania
 • Czechy Vrchlabí, Czechy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Jean-Paul Charles Belmondo (ur. 9 kwietnia 1933 w Neuilly-sur-Seine) – francuski aktor i producent filmowy. Jedna z twarzy Nowej fali francuskiej. Najbardziej znany z ról w filmach Do utraty tchu (1960), Szpicel (1962), Szalony Piotruś (1965) i Podróż rozpieszczonego dziecka (1988). Gustave Flaubert [flobẹ:r] (ur. 12 grudnia 1821 w Rouen, zm. 8 maja 1880 w Croisset) – powieściopisarz francuski, uważany za pierwszego przedstawiciela naturalizmu i jednego z największych mistrzów literatury francuskiej XIX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Vrchlabí (niem. Hohenelbe) - miasto w Czechach, w kraju hradeckim, powiat Trutnov. Położone nad rzeką Łaba, na terenie Podkarkonoszy i Karkonoszy (wchodzących w skład Sudetów Zachodnich).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Annie Suzanne Girardot (ur. 25 października 1931 w Paryżu, zm. 28 lutego 2011 w Paryżu) − francuska aktorka filmowa i teatralna.
  Eugène-Louis-Gabriel Isabey (ur. 22 lipca 1803 w Paryżu, zm. 27 kwietnia 1886 w Lagny), francuski malarz, akwalerysta i litograf, przedstawiciel romantyzmu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.713 sek.