Troon (Szkocja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Troon (gael. An Truthail) – miasto w południowo-zachodniej Szkocji, w hrabstwie South Ayrshire, położone nad zatoką Firth of Clyde. W 2011 roku liczyło 14 752 mieszkańców.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Na początku XIX wieku, z inicjatywy Williama Bentnicka, 4. księcia Portland, który wszedł w posiadanie kopalni węgla w okolicy pobliskiego Kilmarnock, w mieście rozbudowany został port, a oba miasta połączyła linia kolejowa, otwarta w 1812 roku. Pod koniec stulecia Troon był jednym z największych portów węglowych w Wielkiej Brytanii.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).

W 1860 roku w Troon otwarta została stocznia, a w 1871 roku baza łodzi ratowniczych. Szczytowy okres działalności stoczni przypadł na połowę XX wieku (m.in. produkcja promów samochodowych, złomowanie statków). W 2000 roku zakład zamknięto. Działalność portu w Troon skupia się współcześnie na przeładunku drewna i obsłudze jednostek rybackich. Znajduje się tu także przystań jachtowa.

Kilmarnock (gael. Cill Mheàrnaig, scots Killie) - miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa East Ayrshire. Ok. 43,5 tysiąca mieszkańców. Siedziba pierwszoligowego klubu piłkarskiego Kilmarnock F.C..Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.

W pobliżu miasta znajduje się plaże oraz pola golfowe, w tym Royal Troon Golf Club, gdzie kilkakrotnie odbywał się turniej The Open Championship.

W latach 2003–2016 między Troon a Larne w Irlandii Północnej sezonowo kursował prom linii P&O Ferries.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Area Profiles: Troon (ang.). W: Census Data Explorer [on-line]. Scotland's Census. [dostęp 2018-04-29].
  2. Troon (ang.). Undiscovered Scotland. [dostęp 2018-04-29].
  3. Troon (ang.). Associated British Ports. [dostęp 2018-04-29].
  4. P&O ends Troon-Larne ferry service (ang.). 2016-01-13. [dostęp 2018-04-29].
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Warto wiedzieć że... beta

Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

Reklama