• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trolle - film  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) – amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.Gustavo Adolfo Dudamel Ramírez (ur. 26 stycznia 1981 w Barquisimeto) – wenezuelski dyrygent i skrzypek, główny dyrygent Goteborskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrektor muzyczny Los Angeles Philharmonic oraz dyrektor muzyczny młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Simóna Bolívara z Caracas.

  Trolle (org. Trolls) – amerykański film animowany (musical, komedia) z 2016 roku w reżyserii Mike’a Mitchella i Walta Dohrna. Scenarzystami byli Jonathan Aibel i Glenn Berger, zdjęcia zrealizował Yong Duk Jhun, muzykę skomponował Christophe Beck, montażem zajął się Nick Fletcher. Animacja oparta jest na opowiadaniu Erici Rivinoja (jako pomysłodawca). Bohaterów stworzono na podstawie postaci Thomasa Tama.

  Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Smerfy (fr. Les Schtroumpfs, ang. The Smurfs) – fikcyjna rasa małych, niebieskich stworzeń, żyjących w którymś z europejskich lasów, stworzonych przez belgijskiego rysownika komiksowego Peyo. Znane z komiksu oraz filmu i serialu animowanego.

  Film przedstawia historię dwóch fikcyjnych trolli – Poppy i Mruka (org. Branch, dosł. gałąź) – chcących uratować swoją wioskę od zniszczenia przez Bergensów – stworzeń, które jedzą tytułowych bohaterów by zapewnić sobie szczęście.

  To 33. animacja z kanonu DreamWorks. Premiera odbyła się 8 października 2016 r. na BFI London Film Festival. Do kin w USA trafił 4 listopada dystrybucją 20th Centry Fox. Otrzymał w większości pozytywne opinie krytyków. Wpływy ze sprzedaży wyniosły na całym świecie 346 mln USD przy budżecie 125 milionów.

  Film był nominowany do Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną oraz Złotego Globu za najlepszą piosenkę za „Can’t Stop the Feeling!” (muzyka i słowa: Justin Timberlake, Max Martin i Shellback).

  James Corden – brytyjski aktor, komediant, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się w Hillingdon w Londynie w 1978 roku i wychował w Hazlemere w hrabstwie Buckinghamshire. Znany jest z gry w serialu Gavin & Stacey. Zagrał również w wielokrotnie nagradzanej sztuce One Man, Two Guvnors.Anna Kendrick (ur. 9 sierpnia 1985 w Portland, w stanie Maine) − amerykańska aktorka i piosenkarka. Szerszej publiczności dała się poznać w sadze Zmierzch, w której zagrała Jessicę Stanley. Rok po premierze pierwszej części Zmierzchu, w kinach pojawił się film W chmurach, gdzie Kendrick zagrała rolę drugoplanową u boku George’a Clooneya. Za rolę Natalie Keener została nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa.

  Jego kontynuacją jest animacja Trolle 2 (org. Trolls World Tour), której światowa premiera miała miejsce 10 kwietnia 2020 r. Polska była zaplanowana na 2 października.

  Obsada[ | edytuj kod]

  opracowanie wersji polskiej: Studio Sonica
  tłumaczenie: Arleta Walczak
  dialogi polskie i teksty piosenek: Joanna Kuryłko i Michał Wojnarowski
  reżyseria: Jarosław Boberek
  dźwięk i montaż: Daniel Gabor i Maciej Sapiński
  kierownictwo muzyczne: Adam Krylik
  mix: Deluxe Media

  Jason Schwartzman, właśc. Jason Francesco Schwartzman (ur. 26 czerwca 1980 w Los Angeles) – amerykański aktor, scenarzysta i muzyk, związany z zespołem Coconut Records, był również członkiem rockowej grupy Phantom Planet.Kunal Nayyar (hindi: कुणाल नैयर, ur. 30 kwietnia 1981 w Londynie) - indyjski aktor urodzony w Wielkiej Brytanii. Najbardziej znany z roli Rajesha Koothrappali w serialu Teoria wielkiego podrywu.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  DreamWorks ogłosił plany stworzenia filmu już w 2010 r. Wówczas autorami scenariusza mieli być Adam Wilson i Melanie Wilson LaBracio. Do 2012 roku Chloë Grace Moretz została już obsadzona w głównej roli kobiecej a Jason Schwartzman – podobno w męskiej. We wrześniu 2012 r. 20th Century Fox i DreamWorks Animation ogłosili, że film o roboczym tytule Trolls ukaże się 5 czerwca 2015 roku, reżyserią zajmie się Anand Tucker a scenariuszem – Wallace Wolodarsky i Maya Forbes.

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Mary Jane Blige (ur. 11 stycznia 1971 w Bronksie, Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka R&B, sprzedała ponad 40 milionów swoich płyt na całym świecie. W 2010 roku wzięła udział w nagraniu piosenki "We are the World" na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.

  Do kwietnia 2013 roku DreamWorks nabył od Dam Family i Dama Thinga prawa do postaci lalek–trolli o kolorowych włosach, popularnych w latach 60. (Troll Doll). Na mocy umowy wytwórnia uzyskała światową licencję. Wyjątek stanowi Skandynawia, na którą posiada ją nadal twórca.

  W maju 2013 r. przesunięto premierę o rok – na 4 listopada 2016. Tego samego miesiąca DreamWorks ogłosiło, że zatrudniono już Mike'a Mitchella jako reżysera i Erica Rivinoja jako scenarzystę. Otrzymali zadanie "wyobrażenia sobie" filmu jako komedii muzycznej, która przedstawi pochodzenie kolorowych włosów postaci.

  Złote Globy za najlepszą piosenkę – kategoria Złotych Globów, przyznawana po raz pierwszy w 1962, regularnie od 1965 roku, przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Laureatami tej kategorii są kompozytor i autor tekstu. Laureaci są pogrubionym drukiem.Przełęcz ocalonych (ang. Hacksaw Ridge) – amerykański dramat filmowy z 2016 roku w reżyserii Mela Gibsona, przedstawiający historię życia amerykańskiego adwentysty i obdżektora Desmonda Dossa.

  16 czerwca 2014 r. jako główną bohaterkę, księżniczkę Poppy, obsadzono Annę Kendrick (w polskiej wersji językowej zagrała ją Magdalena Wasylik). 15 września 2015 r. Deadline Hollywood poinformowała, że Justin Timberlake zagra postać Brancha (w polskim dubbingu Mruka, zagrał go Piotr Bajtlik). Piosenkarz już wcześniej współpracował z wytwórnią podkładając głos Arthurowi Pendragon'owi w Shreku Trzecim (2007) (w polskiej ścieżce postać zagrał Marcin Hycnar). Pełna obsada została ogłoszona 6 stycznia 2016 r. na Twitterze DreamWorks'a.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Can’t Stop the Feeling! – utwór amerykańskiego piosenkarza Justina Timberlake’a, napisany i wyprodukowany przez niego samego we współpracy z Maxem Martinem i Shellbackiem na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu animowanego pt. Trolle. Utwór został wydany w formie singla 6 maja 2016 roku, a cztery dni później zaczął być grany w rozgłośniach radiowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Trolle 2 (org. Trolls World Tour, dosł. Światowa podróż Trolli) – amerykański film animowany komputerowo z gatunku jukebox musical, wydany w 2020 r. Wyreżyserował go współreżyser części pierwszej – Walt Dohrn a scenarzystami byli Jonathan Aibel, Glenn Berger, Elizabeth Tippet, Maya Forbes i Wallace Wolodarsky. Muzykę skomponował Theodore Shapiro. Bohaterów stworzono na podstawie postaci Troll dolls autorstwa Thomasa Tama.
  The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.
  Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.129 sek.