• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trois-Rivières

  Przeczytaj także...
  Québec (wymowa: /kwɨˈbɛk/ lub Quebec /kɨˈbɛk/; fr. również Ville de Québec, Quebec City lub Québec City) - miasto w Kanadzie, stolica prowincji Quebec. W 2011 roku zamieszkane przez 516 622 osób. W obrębie aglomeracji zamieszkiwana przez 765 706 osób. Drugie najludniejsze miasto prowincji Quebec po Montrealu znajdujacego się 233 kilometrów na południowy-zachód od miasta.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Tours – miasto i gmina w środkowej Francji, nad rzeką Loarą, w Regionie Centralnym, prefektura departamentu Indre-et-Loire, w krainie historyczno-geograficznej Turenia.
  Boulevard des Forges, główna ulica miasta

  Trois-Rivières (wym. fr. [tʁwɑʁiˈvjɛʁ]) – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, położone u ujścia Saint-Maurice do Rzeki Świętego Wawrzyńca. Przy samym ujściu Saint-Maurice położone są dwie duże wyspy (Île Saint-Quentin i Île La Poterie), co sprawia wrażenie jak gdyby łączyły się tu trzy rzeki (fr. trois rivières). Trois-Rivières jest stolicą i największym miastem regionu Mauricie.

  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.Mauricie – region administracyjny w kanadyjskiej prowincji Quebec, ze stolicą w Trois-Rivières. Region podzielony jest na 3 regionalne gminy hrabstwa, 3 terytoria równoważne oraz 47 gmin. Niegdyś gospodarka opierała się na handlu futrami, dziś skupiona jest na turystyce i eksploatacji lasów.

  Osadę założono w 1610, dwa lata po założeniu miasta Quebec, ale na skutek wielu pożarów, w miejscowości zachowało się niewiele zabytków z XVII i XVIII wieku.

  Inne źródła podają że początek osadzie dała faktoria założona przez de Laviolette na polecenie Samuela de Champlaina 4 lipca 1634 roku. W każdym przypadku jest tym drugim najstarszym miastem w prowincji Quebec (po mieście Québec).

  W 1760 roku w tym mieście istniała jedyna huta na terenie Nowej Francji; zatrudniała 20 osób.

  Faktoria (łac. facere - robić, czynić) – placówka handlowa położona w krajach kolonialnych, które stanowiły obszary eksploatacji przez europejskie potęgi kolonialne, głównie przez Brytyjczyków, Francuzów czy Holendrów. Lokalizowane zazwyczaj na wybrzeżu, tak by wywóz surowców z nowych obszarów był jak najbardziej ułatwiony.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Miasto rozwijało się dzięki produkcji papieru gazetowego, produkowano go w ilości 2500 ton dziennie co stanowiło 10% produkcji światowej. Obecnie miasto stara się przyciągać turystów.

  Demografia[]

  Liczba mieszkańców Trois-Rivières wynosi 126 323. Język francuski jest językiem ojczystym dla 96,8%, angielski dla 1,0% mieszkańców (2006).

  Miasta partnerskie[]

 • Francja Tours, Francja
 • Przypisy

  1. Kanada, str. 194, Project Editor Jane Hutchings, Editorial Director Brian Bell, tłum. Arkadiusz Belczyk, Wydawnictwo Mediaprofil Warszawa 2007, ISBN 978-83-60174-85-2
  2. S. Grzybowski, Tomahawki i muszkiety. Z dziejów Ameryki Północnej XV-XVIII w., Warszawa 1965, s. 119. H. Zins, Historia Kanady, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk 1975, s. 44, podaje, że nastąpiło to za życia Cartiera.
  3. Zielony Przewodnik. Kanada, str.394, praca zbiorowa, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010 ISBN 978-83-7661-110-5
  4. J. Grabowski, Historia Kanady, Warszawa 2001, s. 95.
  5. Statistique Canada. Profils des communautés de 2006
  Saint-Maurice (fr. Rivière Saint-Maurice) – rzeka we wschodniej Kanadzie, dopływ Rzeki Świętego Wawrzyńca. Jest to jedna z najważniejszych rzek prowincji Quebec. Od nazwy tej rzeki pochodzi nazwa quebeckiego regionu administracyjnego Mauricie, przez który przepływa.Rzeka Świętego Wawrzyńca (fr. Fleuve Saint-Laurent, ang. Saint Lawrence River) − duża rzeka w Ameryce Północnej. Wypływa z jeziora Ontario, a uchodzi w formie bardzo długiego i szerokiego estuarium do Zatoki Świętego Wawrzyńca (Ocean Atlantycki). Stanowi główny odpływ wodny z Wielkich Jezior. Powierzchnia dorzecza to 1,5 mln km. Długość Rzeki Św. Wawrzyńca od wypływu z jeziora Ontario wynosi 1200 km. Licząc od najbardziej oddalonego punktu dorzecza, jej długość wynosi 3058 km. Większe dopływy to: Richelieu, Ottawa, Saguenay.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Francja – francuska kolonia w Ameryce Północnej, zwana też Kanadą. Kolonia została założona przez Samuela de Champlaina, który został jej pierwszym gubernatorem generalnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.