• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trnawa

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Varaždin (niem. Warasdin, węg. Varasd, łac. Varasdinum) – miasto w północno-wschodniej Chorwacji, nad Drawą, 81 km na północ od Zagrzebia. W 2006 roku liczyło ok. 49 tys. mieszkańców. Jest stolicą Varaždinskiej županii. Przez krótki czas (1756-1776) Varaždin był stolicą Chorwacji.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Trnawa (słow. Trnava, węg. Nagyszombat, niem. Tyrnau) – miasto (70 tys. mieszkańców) w zachodniej Słowacji, 45 km na wschód od Bratysławy. Stolica kraju trnawskiego.

  Historia[]

  W Trnawie w nocy z 10 na 11 września 1382 r. zmarł Ludwik Węgierski, król Węgier i Polski.

  Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.Kraj trnawski (słow. Trnavský kraj) - jednostka administracyjna Słowacji, jeden z 8 krajów, na które podzielone zostało to państwo.

  W latach 1543–1820 (początkowo w związku z okupacją turecką Ostrzyhomia) Trnawa była siedzibą prymasów Węgier. Po powstaniu Czechosłowacji została w 1922 roku utworzona administratura apostolska, którą w 1977 papież Paweł VI przekształcił w archidiecezję.

  Produkcja samochodów[]

  W roku 2006 PSA (Peugeot i Citroën) otworzyło fabrykę samochodów osobowych i jest tam m.in. produkowany Peugeot 207. W Trnawie w 2009 roku rozpocznie się produkcja francuskiego samochodu klasy MinivanCitroën C3 Picasso. Docelowo ma powstawać tam 90 000 sztuk tego modelu. W latach 1973-1999 produkowano tu w fabryce TAZ samochód dostawczy TAZ 1500 w całości oparty na Škodzie 1203.

  Synagoga w Trnawie, (słow. Synagóga v Trnave, węg. Nagyszombat Synagoge) – synagoga zbudowana w połowie XIX wieku w słowackim mieście Trnava, przy obecnej ulicy Halenárskiej. Bożnica posiada cechy stylu mauretańsko-bizantyjskiego. Należała do neologicznego nurtu judaizmu. Podczas II wojny światowej słowaccy faszyści zdewastowali wnętrze synagogi. Obecnie w synagodze znajduje się centrum sztuki współczesnej im. Jána Koniareka, w którym organizowane są liczne wystawy i koncerty.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Zabytki[]

 • Tum – bazylika pw. św. Mikołaja (pełniła funkcję katedry węgierskich prymasów)
 • Katedra pw. św Jana Chrzciciela (zbudowana 1637 jako kościół uniwersytecki)
 • Synagoga
 • Sport[]

 • Spartak Trnawa – klub piłkarski
 • HK Trnava – klub hokejowy
 • Trnava Bulldogs – klub futbolu amerykańskiego
 • Miasta partnerskie[]

 • Stany Zjednoczone Scranton, USA
 • Chorwacja Varaždin, Chorwacja
 • Polska Zabrze, Polska
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tum – staropolska nazwa kościoła wyższej rangi – katedry lub kolegiaty, z niemieckiego Dom, obecnie w zasadzie nie używana, choć niemieckie słowo Dom należałoby właśnie tak tłumaczyć, a nie jako katedrę.
  Škoda 1203 – użytkowy samochód wytwarzany początkowo od 1968 w czeskiej fabryce Škody w Vrchlabí. W 1973 roku część, a w roku 1981 całość produkcji przeniesiono do słowackiej fabryki TAZ w Trnawie. Po przeniesieniu produkcji pojazd nosił nazwę Škoda TAZ, a od roku 1993 TAZ 1500. Auto otrzymało niewielki face lifting (między innymi zamieniono prostokątne światła na okrągłe). Samochód ze względu na przestarzałą konstrukcje wycofano z produkcji w roku 1999. Jednak ten popularny na terenie dawnej Czechosłowacji samochód dostawczy jest produkowany nadal przez małe czeskie przedsiębiorstwo Ocelot.
  PSA Peugeot Citroën (PSA - Peugeot Société Anonyme) - francuski koncern motoryzacyjny zatrudniający około 207 tys. pracowników (czerwiec 2008) , producent samochodów i motocykli, właściciel marek Peugeot i Citroën.
  Peugeot 207 – samochód osobowy typu hatchback, kombi lub coupé-cabriolet zaliczany do segmentu B produkowany od 2006 roku przez koncern francuski PSA, a dokładniej – przez markę Peugeot. W 2009 roku model przeszedł facelifting.
  Citroën C3 Picasso – samochód osobowy, zaliczany do segmentu małych minivanów. Produkowany przez koncern PSA na Słowacji.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.