• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tristram Shandy: Wielka ściema


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Naomie Melanie Harris (ur. 6 września 1976 w Londynie) − brytyjska aktorka, znana przede wszystkim jako Selene w filmie 28 dni później i Tia Dalma w drugim i trzecim filmie z serii Piraci z Karaibów.Stephen John "Steve" Coogan (ur. 14 października 1965 r. w Alkrington) – brytyjski komik i filmowiec – aktor, producent oraz scenarzysta. Dwukrotny laureat nagrody BAFTA, trzykrotny zdobywca British Comedy Award.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Tristram Shandy: Wielka ściema (tyt. oryginalny Tristram Shandy: A Cock and Bull Story) – brytyjski film fabularny zrealizowany przez Michaela Winterbottoma w 2005 roku.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

  Fabuła[]

  Film nawiązuje do oświeceniowej powieści Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy Laurence Sterne'a, jednak nie można go traktować jako adaptację. Jest to raczej opowieść o ekipie filmowej próbującej zekranizować dzieło Anglika, uchodzące za nienadające się do przeniesienia na ekran. Akcja obrazu obraca się wokół Steve'a Coogana, granego przez Steve'a Coogana. Jest on gwiazdą kręconego filmu, gra w nim główną rolę Tristrama (oraz jego ojca). Spiera się o ważność postaci z Robem Brydonem, grającym Wujaszka Toby'ego, rozmawia z innymi aktorami, flirtuje z asystentką. Równolegle są realizowane kolejne epizody zaczerpnięte z powieści Sterne'a.

  Rob Brydon (właśc. Robert Brydon Jones, ur. 3 maja 1965 w Swansea) – walijski aktor filmowy i głosowy, komik oraz prezenter radiowy i telewizyjny.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Obsada[]

 • Steve Coogan – Tristram Shandy/Walter Shandy/Steve Coogan
 • Rob Brydon – Toby Shandy/Rob Brydon
 • Raymond Waring – Kapral Trim / Raymond Waring
 • Keeley Hawes – Elizabeth Shandy/Keeley Hawes
 • Shirley Henderson – Susannah/Shirley Henderson
 • Gillian Anderson – Wdowa Wadman/Gillian Anderson
 • Stephen Fry – Pastor Yorick/Stephen Fry
 • Naomie Harris – Jennie
 • Kelly Macdonald – Jenny
 • Linki zewnętrzne[]

 • Tristram Shandy: Wielka ściema w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Tristram Shandy: Wielka ściema w bazie filmweb.pl
 • Tristram Shandy: Wielka ściema w bazie stopklatka.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gillian Leigh Anderson (ur. 9 sierpnia 1968 w Chicago, USA) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna i reżyserka. Najbardziej znana z roli agentki Dany Scully w serialu Z Archiwum X.Stephen Fry (ur. 24 sierpnia 1957 w Londynie) – brytyjski aktor i komik, pisarz i reżyser, w Polsce znany przede wszystkim z roli Melchetta w serialu Czarna Żmija.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Laurence Sterne (ur. 24 listopada 1713 w Clonmel w Irlandii, zm. 18 marca 1768 w Londynie) – jeden z największych pisarzy angielskich, duchowny anglikański, twórca prądu literackiego zwanego sentymentalizmem. Znany jest przede wszystkim jako autor dwóch powieści: Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy (wyd. 1760) oraz Podróż sentymentalna przez Francję i Włochy (wyd. 1768, pierwszy, pełny przekład polski powstał w 1845). Był również autorem kazań i wspomnień. Był czynnym działaczem politycznym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.