• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tripundra

  Przeczytaj także...
  Maja (Dewanagari: माया trl. māyā) – samo słowo oznacza coś, czego nie ma; w wedyzmie jest to nadprzyrodzona, iluzoryczna moc bóstwa w formie Dewi; manifestacja boskiej energii; w wedancie i buddyzmie ułuda zasłaniająca rzeczywistość. Maja bywa utożsamiana z Kali, Durgą itp.Wyzwolenie – stan będący celem rozwoju duchowego w tych tradycjach hinduistycznych, które dążą do uwolnienia od cykliczności sansary, prawa karmana zmuszającego do ponownej inkarnacji na Ziemi i doświadczanego tutaj cierpienia materialnej egzystencji (uwięzienia jaźni w materii). Stan ten można określać jako przejście ponad uwikłania w nierzeczywistość i iluzje maji lub prakryti. Osiągnięcie wyzwolenia przez hinduistę jest równoznaczne z przekroczeniem kondycji inkarnowanej istoty ludzkiej i uzyskaniem innej (doskonalszej jakościowo) relacji z religijnym ideałem . Wiedzę :
  Parwati (dewanagari पार्वती, tamilski: பார்வதி, ang. Parvati ) – bogini hinduistyczna reprezentująca łagodny aspekt Śakti, mocy boga Śiwy. Początkowo odrębna od innych plemiennych bogiń, w późniejszym hinduizmie stopniowo przejmując niektóre ich atrybuty, często jest z nimi utożsamiana. Z biegiem czasu stała się uogólnioną personifikacją kobiecości, Dewi, zwłaszcza w jej matczynym aspekcie jako Matadźi, czyli Bogini Matka. Często bywa łączona z Saraswati i Lakszmi w trójcę bogiń, nazywaną Tridewi.
  Teatr Jakszagana: Parwati z tripundrą na czole

  Tripundra ( trl. tripuṇdra ) – hinduski znak religijny noszony zwłaszcza przez ascetów śiwaickich na czole . Ma kształt trzech białych poziomych linii zrobionych za pomocą świętego popiołu wibhuti ze spalonego łajna krowiego, niekiedy z dodatkową kropką, zwaną bindu w środku ,.

  Tilaka (lub pundraka) – w hinduizmie jest to znak na ciele, głównie na czole, przeważnie z glinki lub papki sandałowej, pozwalający odróżnić tradycję, do której należy właściciel tilaki. Glina niezbędna do wykonania tilaki wydobywana jest ze świętej rzeki lub jeziora.Śiwaizm, siwaizm (sanskrycka litera श transliterowana i wymawiana jest jako "ś") – monoteistyczny odłam hinduistyczny uznający Śiwę za jedynego Boga. Śiwaici uważają, że Bóg jednocześnie znajduje się w całym wszechświecie i wszystkich jego stworzeniach (immanencja), a także poza nim (transcendencja). Podobnie jak w przypadku innych religii hinduistycznych, śiwaici uznają istnienie wielu innych pomniejszych bogów, ale są oni zwykle widziani jako manifestacje Śiwy, taka odmiana monoteizmu nazywana jest monizmem.

  Symbolizm[]

  Trzy poziome linie to przeszkody hamujace rozwój duchowy:

  1. anawa,
  2. karma i
  3. maja.

  Kropka w środku, w miejscu trzeciego oka, symbolizuje mądrość i wyzwolenie.

  Zobacz też[]

 • Tilaka
 • Urdhwapundra
 • Przypisy

  1. Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 65, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.
  2. Tripundra: Hindu - Hinduism Dictionary on Tripundra
  3. Sacred Symbols of Hinduism - Image of Tripundra
  Jakszagana (język tulu / kannada: ಯಕ್ಷಗಾನ, trl. yakṣagāna) - muzyczno-taneczna forma teatralna, popularna w zachodniej części indyjskiego stanu Karnataka , porównywana niekiedy do opery. Aktorzy występują w wymyślnych kostiumach i fryzurach. Tradycyjne przedstawienie trwało przez całą noc. Tematem są opowieści zaczerpnięte ze starożytnych eposów i puran.Agora Spółka Akcyjna (GPW: AGO, LSE: AGOD) – polska spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Urdhwapundra – hinduski znak religijny noszony zwłaszcza przez ascetów wisznuickich na czole. Ma kształt litery U z kropką (lub kroplą), zwaną śri w środku. Posiada wiele odmian kolorystycznych w zależności od danej tradycji .
  Wibhuti ( dewanagari विभूति:, trl. vibhūtiḥ , dosłownie "niematerialny", "pozaziemski", "nadziemski") – termin odnoszony po pierwsze do cudownych, magicznych czy charyzmatycznych mocy osiąganych przez siddhów, a po drugie do świętego popiołu o białawym kolorze jaki materializuje się w obecności niektórych hinduskich świętych jak Shirdi Sai Baba, Sathya Sai Baba czy Swami Premananda.
  Trzecie oko (znane również jako oko wewnętrzne) – koncepcja w hinduskiej metafizyce i ezoteryce, nawiązująca do pojęcia ćakry o nazwie adźńa - znajdującej się na czole pomiędzy brwiami. Jest bramą prowadzącą do innych rzeczywistości i przestrzenią wyższej świadomości. W duchowości New Age trzecie oko symbolizuje stan oświecenia lub obraz stanu umysłu mający głęboko-osobiste duchowe lub parapsychologiczne znaczenie.
  Bindu ( dewanagari बिन्दु ) – pojęcie z sanskrytu oznaczające kropkę o charakterze ornamentalnym, religijnym bądź mistycznym.
  Karma (lub karman, sanskr. कर्म, pali. kamma, chiń. 業 yè, kor. 업 ǒp; jap. gō; wiet. nghiệp) – w buddyzmie, hinduizmie i innych religiach dharmicznych jest to przyczyna - rozumiana w sensie prawa przyczyny i skutku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.