• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trinity River - Teksas

  Przeczytaj także...
  Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.

  Trinity River – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w Teksasie.

  Rzeka bierze swój początek z połączenia 4 odnóg West Fork, Clear Fork, Elm Fork oraz East Fork. Dwa pierwsze łączą się niedaleko Fort Worth, do nich około 40 km dalej, w pobliżu Dallas wpływa Elm Fork i po kolejnych 50 km połączyć się z ostatnim East Fork. Rzeka oraz tworzące ją dopływy mają charakter rzeki nizinnej, obficie meandrującej

  Galveston - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w Galveston County. Port nad Zatoką Meksykańską. Leży na wyspie Galveston, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi, jednym kolejowym i przeprawą promową. Miasto zajmuje niemal cały obszar wyspy, z wyjątkiem stanowiącej enklawę miejscowości Jamaica Beach. Do Galveston należy również sąsiednia wyspa Pelican Island.Uniwersytet Teksański w Austin, Uniwersytet Teksasu w Austin (ang. University of Texas at Austin, zwyczajowo UT Austin) – amerykański uniwersytet publiczny, jedna z czołowych uczelni badawczych w kraju usytuowana w Austin w Teksasie. Jest jedną z ośmiu instytucji wyższej edukacji należących do Public Ivy, grupy instytucji publicznych „oferujących jakość nauczania równą uniwersytetom Ligi Bluszczowej w cenie szkoły publicznej” i stale plasuje się na czołowych miejscach w narodowych i międzynarodowych rankingach. Założony w 1883, od 2006 uniwersytet jest na piątej pozycji, jeśli chodzi o liczbę studentów, rzędu 50 000, przy 16 500 wykładowców i personelu. W 2005 czasopismo „Sports Illustrated” uznało go za najlepsze kolegium sportowe w Stanach Zjednoczonych.
  Widok na tamę Lake Livingston

  Na rzece Trinity jest kilka zapór tworzących sztuczne jeziora. Największymi z nich są Ray Roberts Lake, Lake Conroe, Lavon Lake, Benbrook Lake i Lake Livingston. Wszystkie te zbiorniki oprócz charakteru regulacyjnego i zapewnienia wody w okresach suszy mają także charakter rekreacyjny. Lake Livingston zajmuje powierzchnię ponad 336 km², oraz ma 50 km długości.

  Fort Worth – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w regionie metropolitalnym Dallas-Fort Worth, nad rzeką Trinity. Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.

  Rzeka poprzez Zatokę Trinity (ang. Trinity Bay) uchodzi do Zatoki Galveston skąd dalej do Zatoki Meksykańskiej

   Zapoznaj się również z: Rzeki w Stanach Zjednoczonych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: West Fork Trinity River
  2. Major Waterways of East Texas, Trinity River (ang.). Texas Parks and Wildlife Department. [dostęp 4 kwietnia 2014].
  3. Wayne Gard: Trinity River (ang.). W: The Handbook of Texas Online [on-line]. The General Libraries at the University of Texas at Austin and the Texas State Historical Association, 1999-02-15. [dostęp 2014-03-07].
  4. Verne Huser: Rivers of Texas (ang.). [dostęp 7 kwietnia 2014].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.766 sek.