Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Trinity College w Dublinie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie, Kolegium Świętej Trójcy w Dublinie (ang. Trinity College Dublin, irl. Coláiste na Tríonóide) – irlandzka uczelnia założona w roku 1592 przez królową Elżbietę I w Dublinie, na terenie dawnego klasztoru augustianów.

Mary Robinson (irl. Máire Mhic Róibín, ur. 21 maja 1944 w Ballinie) – irlandzka polityk, pierwsza kobieta, która objęła urząd prezydenta Irlandii.Tana French (ur. w 1973) - irlandzka pisarka powieści sensacyjnych i aktorka, absolwentka Trinity College w Dublinie. W 2008 otrzymała nagrodę im. Edgara Allana Poe za debiut powieściowy.

Najważniejsze wydarzenia[ | edytuj kod]

 • 1592 – założenie uczelni
 • 1661 – ofiarowanie uczelni manuskryptu Księgi z Kells przez biskupa Meath
 • 1712 – rozpoczęcie budowy Starej Biblioteki (Old Library)
 • 1793 – zniesienie zakazu wstępu dla innowierców
 • 1853 – wzniesienie dzwonnicy


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ernest Thomas Sinton Walton (ur. 6 października 1903 w Dungarvan, Waterford, zm. 25 czerwca 1995 w Belfaście) – irlandzki fizyk, w 1951 wspólnie z Johnem Cockcroftem został laureatem Nagrody Nobla z fizyki za pionierskie prace związane z przekształceniem jąder atomowych za pomocą sztucznie przyspieszanych cząstek.
  William C. Campbell (ur. 28 czerwca 1930 w Ramelton) – irlandzki biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 2015.
  Edmund Burke (ur. 12 stycznia 1729, zm. 9 lipca 1797) – irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu, krytyk rewolucji francuskiej.
  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Katherine "Katie" Elizabeth McGrath (ur. 24 października 1983 w Ashford w Irlandii) – irlandzka aktorka oraz modelka.

  Reklama