• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tringa Hysa

  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
  Prisztina (serb. Приштина, Priština, alb. Prishtina, Prishtinë) – największe miasto i zarazem stolica Kosowa, terytorium, które 17 lutego 2008 roku proklamowało niepodległość.

  Tringa Hysa (ur. 8 stycznia 1996 roku w Prisztinie) – kosowska tancerka, reprezentantka Kosowa w 12. Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2011 roku.

  Dzieciństwo i edukacja[ | edytuj kod]

  Tringa Hysa urodziła się w Prisztinie w Kosowie (wówczas będącego częścią Jugosławii). Uczyła się w liceum Sami Frashëri w Prisztinie. Studiuje na uniwersytecie Ismail Qemali na kierunku kultura ogólna.

  Kariera[ | edytuj kod]

  We wrześniu 2005 roku została jedną z tancerek lokalnej grupy tanecznej Studio Rudina, z którą corocznie występowała w programach telewizyjnych oraz koncertach sylwestrowych transmitowanych m.in. przez Radio Telewizję w Kosowie (RTK), a także stacje Kohavision i RTV21. W latach 2006-2008 brała udział jako główna balerina w pokazach tanecznych w trakcie wieczorów humanitarnych organizowanych przez Amerykańską Izbę Handlową w Kosowie i Raiffeisen Bank.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Federalna Republika Jugosławii (Савезна Република Југославија – Savezna Republika Jugoslavija) – nazwa państwa powstałego po rozpadzie w latach 1991-1992 Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, będącego federacją dwóch republik – Serbii i Czarnogóry. Państwo to istniało do 2003 roku.

  W 2007 roku była jedną z tancerek spektaklu baletowego Në ëndërra wyprodukowanego przez Studio Rudina. W 2008 roku gościnnie pojawiła się w programie Kosovo Vision, a pod koniec roku wystąpiła w programie festiwalowym Magic Show stacji Kohavision. W tym samym czasie wzięła udział w widowisku pt. Të qeshim së bashku przygotowywanym przez RTK.

  Uniwersytet w Wlorze im. Ismaila Qemala - albańska uczelnia wyższa z siedzibą w Wlorze, założona w 1994, początkowo jako Uniwersytet Technologiczny we Wlorze (Universitet Teknologjik i Vlorës).Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (ang. Eurovision Young Dancers) - konkurs taneczny organizowany co dwa lata począwszy od 1985 roku (z wyjątkiem roku 2007 i 2009) przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Odbywa się zazwyczaj w czerwcu lub lipcu

  W 2011 roku, czyli w czasie nauki w liceum, wzięła udział w krajowych przesłuchaniach do udziału w 12. Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Stanęła do rywalizacji z siedemnastoma innymi tancerzami i ostatecznie zakwalifikowała się do najlepszej dwójki (razem z Patrisą Pruthi). Wybrani przez stację RTK jurorzy zdecydowali, że to ona będzie reprezentowała Kosowo w konkursie organizowanym w Oslo. 24 czerwca zatańczyła w finale widowiska choreografię zatytułowaną Rebirth autorstwa Rudiny Berdynaj i ostatecznie i zakwalifikowała się do finałowej dwójki.

  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tringa Hysa was selected by Kosovo (ang.). W: EBU [on-line]. www.youndancers.tv, 2011-05. [dostęp 2016-05-13].
  2. Kosovo in the Eurovision Young Dancers > 2011 (ang.). W: EBU [on-line]. www.youndancers.tv. [dostęp 2016-05-13].
  3. Eurovision Young Dancers 2011 (ang.). W: EBU [on-line]. www.youndancers.tv. [dostęp 2016-05-13].
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.262 sek.