• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trimurti

  Przeczytaj także...
  Karnataka (hindi कर्नाटक, trb.: Karnataka, trl.: Karnāṭaka; kannada ಕರ್ನಾಟಕ; ang. Karnataka) – stan leżący na południu Indii, przed rokiem 1973 nosił nazwę Mysore po tym jak powstał z wcześniej istniejącego na jego obszarze królestwa o tej samej nazwie w 1950 r.Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.
  Wisznu (hindi: विष्णु) – jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, Bóg jedyny w wisznuizmie (największym wyznaniu hinduistycznym). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Symbolizuje utrzymujący aspekt Boga, najczęściej identyfikowany z dwoma swoimi Awatarami: Kryszną i Ramą.
  Trimurti na wyspie Elefanta
  Brahma o czterech twarzach, rzeźba z piaskowca w stylu Bakheng, pochodzi z Phnom Bok, Kambodża; obecnie znajduje się w Muzeum Guimet w Paryżu

  Trimurti (dewanagari त्रिमूर्ति, także: Trójca hinduistyczna) – w hinduizmie wyobrażenie trzech aspektów boga w formach Brahmy, Wisznu i Śiwy. Każda z postaci ma określoną rolę do spełnienia w cyklu życia wszechświata: Brahma go stwarza, Wisznu utrzymuje, a Śiwa unicestwia.

  Tridewi (dewanagari: त्रिदेवी ; sanskryt: trójbogini) – w hinduizmie trójca bogiń: Lakszmi, Parwati i Saraswati, będąca żeńskim odpowiednikiem męskiej trójcy bogów, zwanej Trimurti. Tridewi jest szczególnie czczona w południowych Indiach w czasie festiwalu Nawaratri: w czasie pierwszych trzech dni jako Durga, wojownicza forma Parwati, w czwartym, piątym i szóstym jako Lakszmi i jako Saraswati w ciągu trzech ostatnich dni.Elefanta (hindi Gharapuri) – wyspa na Morzu Arabskim w pobliżu Bombaju (Maharasztra) w Indiach. Nazwa pochodzi od znajdującej się tam niegdyś rzeźby słonia.

  Trimurti w formie bóstwa przedstawiane jest jako postać ludzka z trzema twarzami. Według wyznawców Trimurti trzy aspekty bóstwa są różnymi objawieniami jednego Boga.

  Galeria[]

 • Przedstawienie Trimurti na ścianie hinduskiej świątyni Hojsaleśwar w Halebidu, Karnataka

 • Trimurti z jaskiń Elura, od lewej do prawej: Brahma, Wisznu, Śiwa

  Elura (Ellora) – stanowisko archeologiczne w Indiach w stanie Maharasztra znane dzięki unikalnemu zespołowi trzydziestu czterech wykutych w bazaltowej skale świątyń.Halebidu (kannada: ಹಳೆಬೀಡು) - miasto w dystrykcie Hassan (dystrykt) w indyjskim stanie Karnataka. Halebidu był w dwunastym wieku stolicą państwa Hojsalów. W mieście zachowały się jedne z najciekawszych zabytków architektury z tego okresu (tzw. styl Hojsala).
 • Trimurti – akwarela na płótnie z hinduskiej świątyni w Andhra Pradesh (lata 1850–1900) – Brahma, Wisznu, Mahesz (Śiwa)

 • Zobacz też[]

 • Tridewi
 • Murti
 • Harihara • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.
  Harihara, Hari-Hara – synkretyczne bóstwo hinduistyczne, będące połączeniem Wisznu i Śiwy, łączące odrębne zazwyczaj tradycje wisznuizmu i śiwaizmu. Hari odnosi się do Wisznu, Hara do Śiwy.
  Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).
  Śiwa (sanskr. शिव – łaskawy, przychylny) – jeden z najistotniejszych dewów w hinduizmie. Tworzy Trimurti (rodzaj trójcy hinduistycznej) razem z Brahmą i Wisznu, w której symbolizuje unicestwiający i odnawiający aspekt boskości. Przez śiwaitów uważany jest za Boga jedynego, tożsamego z bezpostaciowym wszechprzenikającym Brahmanem. Śiwa nosi 1008 imion i przedstawiany jest najczęściej jako Nataradźa – mistrz tańca, ale także jako jogin i asceta, jako dobroczyńca, głowa rodziny oraz jako niszczyciel.
  Brahma (dewanagari ब्रह्मा , tamil. பிரம்மா) – w hinduizmie wraz z Wisznu i Śiwą tworzy Trimurti. W każdym z niezliczonej ilości wszechświatów, stwarzanych przez Mahawisznu Brahma jest pierwszą, śmiertelną, żywą istotą, zrodzoną z formy virat - kwiatu lotosu, wyrastającego z jeziora umiejscowionego w pępku Garbhodakaśaji Wisznu, stąd bierze się jego inne imię Aja.
  Murti ( dewanagari: मूर्ति ) – w hinduizmie wizerunek wyrażający boskiego ducha. Może nim być naturalny przedmiot, na przykład kamień śalagrama, specjalnego kształtu muszla, roślina itp., lub też stworzony ręką ludzką obraz czy rzeźba, najczęściej w formie antropo- lub zoomorficznej. W tym ostatnim przypadku najczęściej występuje bogata symbolika, przekazywana za pomocą licznych atrybutów bóstwa. Sam wizerunek powinien być wykonany zgodnie z tradycyjnymi zaleceniami Śilpa śastry. Murti nie jest uważane za siedzibę bóstwa, służy jedynie jako narzędzie ułatwiające nawiązanie z nim kontaktu podczas pudży lub medytacji . Stąd też często się zdarza, że po spełnieniu swej funkcji murti są rytualne niszczone, np. posągi Ganeśi wrzucane do oceanu, wykonane z gliny figurki Durgi są wrzucane do rzeki, wizerunki Dźagannatha palone itd.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.