• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Triglav

  Przeczytaj także...
  Dom Planika pod Triglavem (słoweń. Dom Planika pod Triglavom) – schronisko turystyczne, które leży na płaskowyżu Ledine pod południową ścianą Triglava. Pierwsze schronisko, zwane „Triglavską światynią” (Triglavski tempelj), zostało wybudowane już 18 września 1871. W 1877 wybudowało na tym miejscu Niemiecko-Austriackie Towarzystwo Górskie (niem. Deutscher und Österreichischer Alpenverein, DÖAV) nowe Schronisko Marii Teresy. 13 sierpnia 1911 został wybudowany obok schroniska Dom Marii Teresy. Po I wojnie światowej dom przejęło Słoweńskie Towarzystwo Górskie (Slovensko planinsko društvo, SPD) i przemianowało go na Dom Aleksandra (Aleksandrov dom). Schronisko zaś zostało zamienione na strażnicę graniczną. W 1945, kiedy przejęło je w zarząd PD (Towarzystwo Górskie) Gorje, dom otrzymał współczesną nazwę. W 1987 zburzono koszary, na ich fundamentach zaś 19 sierpnia 1992 wybudowano większą przybudówkę, którą uroczyście otwarto i poświęcono 19 sierpnia 1992. W 1993 pojawił się zasięg komórkowy.Flaga Słowenii ma trzy horyzontalnie ułożone pasy w barwach pansłowiańskich: białym, niebieskim i czerwonym, i to w takim samym układzie jak flaga rosyjska i słowacka. Wyróżnia ją słoweński herb.
  Herb Słowenii przedstawia potrójny szczyt górski symbolizujący Triglav - najwyższy szczyt Słowenii. Podwójna linia falista symbolizuje morza i rzeki słoweńskie. Trzy złote gwiazdy sześcioramienne ułożone w trójkąt nawiązują do herbu hrabiowskiego rodu Celje, wielkiego rodu słoweńskiego z XIV i początku XV wieku, pod którego rządami dokonało się zjednoczenie większej części dzisiejszej Słowenii. Herb zaprojektował słoweński rzeźbiarz Marko Pogačnik.

  Triglav (wymowa: [ˈtɾiːɡlau̯], niem. Terglau, wł. Tricorno, 2864 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Alp Julijskich (część Alp Wschodnich). Jest najwyższym szczytem Słowenii i znajduje się w herbie i na fladze tego kraju. Triglav należy do Korony Europy.

  Wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy a kotliną Velo Polje na południu. Od północnej strony opada ponad 1000-metrową ścianą, której eksploracja odegrała istotną rolę w rozwoju słoweńskiego alpinizmu. W pobliżu kopuły znajdują się resztki lodowca, tzw. Triglavski ledenik.

  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Smučarski Klub Triglav Kranj – słoweński klub narciarski z miasta Kranj. Jest najpopularniejszym klubem narciarskim tego kraju. Reprezentują go głównie skoczkowie narciarscy. W przeszłości klub SK Triglav Kranj reprezentowali między innymi Primož Urh-Zupan, Urban Franc i Aljaž Kern. Obecnie reprezentantami są także między innymi: Robert Kranjec, Primož Peterka, Jure Bogataj, Bine Norčič, Bine Zupan, Primož Zupan, Bostjan Burger, Gašper Čavlovič, Branko Iskra, Gregor Bernik, Andraž Kern, Petra Benedik, Marcel Klemenčič, Zvonko Kordez, Matej Dobovšek, Žiga Pelko, Miha Rihtar, Matevž Šparovec, Jan Tomazin, Jost Funtek, Jure Janc, Rok Urbanc i Milan Živič. Dawniej trenerem był Bogdan Norčič, lecz po jego śmierci tę funkcję objął Jani Grilc.

  Triglav (co po słoweńsku znaczy „Trójgłowy”) wbrew temu, co można by sądzić na podstawie nazwy, nie posiada wcale trzech wierzchołków. Jedynie oglądając go z niektórych miejsc od południowego wschodu, np. z okolic Vodnikov Dom, trzecim obok głównego szczytu i Małego Triglava (2725 m n.p.m.) wierzchołkiem góry wydaje się być Rjavec (2568 m n.p.m.). Nazwa Triglav wiąże się ze średniowiecznymi słowiańskimi wierzeniami, które na wierzchołku góry umiejscowiały siedzibę potężnego Trojana – pogańskiego bóstwa wody, ziemi i podziemi. Po raz pierwszy nazwa Triglav pojawiła się w 1573.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Góra – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Ze względu na wysokości względne i stromość stoków wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.

  Triglav został uznany za symbol słowiańskości, dlatego też w 1889 ksiądz z pobliskiej wsi, Jakob Aljaž odkupił szczyt góry, by był on w słoweńskich rękach. Niedługo potem postawił tam cylindryczną wieżę z blachy służącą za schronienie przed burzą, tzw. stołp Aljaža (Aljažev stolp lub Triglavski stolp), który został otwarty 7 sierpnia 1895. Obecnie jest on w posiadaniu Słoweńskiego Stowarzyszenia Alpinistycznego. W październiku 2018 roku stołp Aljaža został zdjęty z wierzchołka - celem remontu - a następnie ponownie zamontowany. Z inicjatywy księdza Aljaža powstało też schronisko pod szczytem Triglava.

  Stołp (wieża ostatecznej obrony lub bergfried, bergfrit) – średniowieczna wieża na planie koła, owalu, prostokąta lub wieloboku o znacznej wysokości (30–50 m) i dużej grubości murów (3–5 m). Charakterystyczne było to, że wieża ta nie była zamieszkiwana podczas pokoju. Początkowo wieże typu stołp były wolnostojące i przeznaczone do obrony pasywnej, z czasem zaczęto je włączać w obwód obronny zamku i zaopatrywać w elementy zwiększające możliwości aktywnej obrony. Stanowiła ostateczny punkt obrony. Dolna część wnętrza wieży była sklepiona, przeznaczona zazwyczaj na więzienie, dostępna była tylko od góry. Zasadą było umieszczanie wejścia do stołpu tylko w wyższej kondygnacji, poprzez ganek prowadzący z murów lub połączenie z domem pana feudalnego. Po przesuwaniu stołpów coraz bardziej na zewnątrz linii murów, wraz z ewolucją sztuki fortyfikacyjnej, zostały wyparte przez baszty i basteje, a w nowożytnej sztuce fortyfikacyjnej rolę ich przejął tzw. śródszaniec).Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Masyw górski Triglav stanowi teren parku narodowego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Trzygłów
 • SK Triglav Kranj
 • Dom Planika pod Triglavem
 • Triglavski dom na Kredaricy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. V Aljaževem stolpu je bilo nekoč tudi pohištvo. www.rtvslo.si (slo.) [dostęp: 2018-11-14]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Triglav – Hribi.net (słoweń.)
 • Triglav w serwisie SummitPost (ang.)
 • TRIGLAV. Poradnik dla planujących wejście na najwyższy szczyt Alp Julijskich
 • Zdjęcia spod Triglava
 • Park Narodowy Triglav (słoweń. Triglavski narodni park) – jedyny park narodowy w Słowenii, położony w Alpach Julijskich. Nazwa parku pochodzi od góry Triglav, najwyższego szczytu w Słowenii, który wznosi się niemal w samym środku parku, górując nad całym jego obszarem. Trojan – jedno z najbardziej zagadkowych a zarazem ważnych bóstw słowiańskich. Wydaje się być jedną z naczelnych postaci panteonu słowiańskiego. W Słowie o wyprawie Igora ziemia ruska nazywana jest "ziemia Trojanową", zaś czasy pogańskie "wiekami Trojanowymi". O kulcie Trojana wspominają także apokryficzne Chodzenie Bogarodzicy po mękach i Słowo i objawienie świętych apostołów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Triglavski dom na Kredarici – najwyżej położone słoweńskie schronisko turystyczne i stacja meteorologiczna. Znajduje się na mniejszym wypłaszczeniu tuż pod szczytem Kredaricy (2514 m n.p.m.). Obok schroniska leży kaplica Marii Śnieżnej, kilkadziesiąt metrów pod nimi zaś znajduje się Ivačičeva jama.
  Trzygłów, Trygław, łac. Triglav – bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan, czczone w Szczecinie, Wolinie i Brennie (ob. Brandenburgu). Jego kult został potwierdzony m.in. w żywotach św. Ottona z Bambergu, spisanych przez Herborda i Ebbo.
  Korona Europy – spis najwyższych szczytów poszczególnych państw Europy, powstały przez analogię do Korony Ziemi czy Korony Himalajów.
  Alpy Julijskie (słoweń. Julijske Alpe, wł. Alpi Giulie) – część Alp Wapiennych rozciągające się równoleżnikowo na długości ok. 100 km od północno-wschodnich Włoch, do Słowenii. Ograniczone są od północy doliną Sawy, a na zachodzie dolinami Tagliamento i Felli. Od Alp Karnickich oddziela je rejon Pontebba-Tarvisio.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.