• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Triathlon  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Świata w Triathlonie 2010 (Dextro Energy Triathlon ITU World Championships Series 2010) - cykl sześciu zawodów, zakończony Wielkim Finałem mający na celu wyłonienie Mistrzyni i Mistrza Świata w Triathlonie 2010. Zawody z cyklu Mistrzostw Świata są rozgrywane na dystansie olimpijskim: 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem, 10 km biegu. Cykl rozpoczął się 11 kwietnia w Sydney i zakończył się 12 września w Budapeszcie.Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).
  Start do etapu pływackiego
  Na trasie etapu pływackiego
  Zakończenie etapu pływackiego
  Początek i koniec etapu kolarskiego

  Triathlon (ang. triathlon), triatlon (gr. trójbój) – wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju i sprzętu sportowego.

  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Mila – dawna jednostka długości o różnej wartości, zależnej od rejonu i okresu. Nazwa pochodzi z łac. mille – tysiąc. Początkowo mila oznaczała 1000 kroków podwójnych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy triathlon rozegrano 25 września 1974 w San Diego na dystansie 500 jardów (457,2 metra) pływania, 5 mil (8,047 kilometra) jazdy rowerem i 6 mil (9,656 kilometra) biegu, a w 2000 wszedł do rozgrywek olimpijskich na Igrzyskach w Sydney. Olimpijskie zawody są rozgrywane na dystansach 1,5 km/40 km/10 km.

  Duahtlon jest odmianą triathlonu. Zawodnicy kolejno: biegną, jadą rowerem i znowu biegną. W duathlonie nie ma oficjalnie ustalonych dystansów, choć dystans klasyczny składa się z 10 km biegu, 40 km kolarstwa, 5 km biegu, bądź sprint, zawierający połowę tych dystansów (5km-20km-2,5km).Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
   Osobny artykuł: Międzynarodowe zawody w triathlonie – Poznań 1984.

  W Polsce pierwszy triathlon rozegrano 14 lipca 1984 w Poznaniu, na Kiekrzu, na dystansach 1,5 km/50 km/20 km.

  Dystanse[ | edytuj kod]

  Triathlon rozgrywany jest na różnych dystansach:

 • Super Sprinterski: 0,6 km pływania / 15 km jazdy rowerem / 3 km biegu
 • Sprinterski: 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu
 • Olimpijski (standard): 1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu
 • Dystans długi: 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu
 • International Triathlon Union (ITU) – długi dystans: 4 km pływania / 130 km jazdy rowerem / 30 km biegu
 • 1/4 Ironman: 0,95 km pływania / 45 km jazdy rowerem / 10,55 km biegu
 • Half-Ironman (Ironman 70.3): 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu
 • Ironman: 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42 km biegu
 • Iron: dystanse zbliżone do Ironman
 • Ultraman Triathlon: 10 km pływania / 421 km jazdy rowerem / 84 km biegu
 • HardaSuka Ultimate Triathlon Challenge: 5 km pływania / 225 km jazdy rowerem / 55 km biegu - 8000m przewyższeń
 • Najpopularniejszy dystans olimpijski jest rozgrywany od połowy lat 80. XX. Jego pomysłodawcą był Jim Curl, natomiast Carl Thomas organizował w latach 1982–1997 cykl imprez U.S. Triathlon Series (USTS) na dystansie olimpijskim. Z kolei World Triathlon Corporation (WTC) na długim dystansie organizowała zawody z cyklu Hawaii Ironman Triathlon, znane jako Mistrzostwa Świata Ironman.

  Ironman – zawody triatlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Wyścigi organizowane są na dystansach: 3,86 km (2,4 mil) pływanie, 180,2 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,195 km (maraton, 26,2 mil) bieg. Wyścig zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych.Alistair Brownlee MBE (ur. 23 kwietnia 1988 w Dewsbury) – brytyjski triathlonista, mistrz olimpijski z Londynu, dwukrotny mistrz świata.

  ITU zostało założone w 1990 jako organ międzynarodowy. Celem organizacji było wprowadzenie triathlonu na Igrzyska olimpijskie. International Triathlon Union organizuje zawody z na dystansie olimpijskim oraz długim, jednak nie sankcjonuje dystansu Ironman. Na dystansie olimpijskim są organizowane zawody z cyklu Mistrzostw Świata, Pucharu Świata, a także zawody kontynentalne. Co roku odbywa się rywalizacja o tytuł mistrza świata na dystansie długim.

  San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie. Triathlon na XXVII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney rozgrywany był w Sydney Opera House. Dyscyplina ta pojawiła się po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich. W Sydney rywalizowało 52 zawodników i 48 zawodniczek, którzy pokonywali: dystans 1500 m w pływaniu, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu.

  Oficjalnym organem zawodów Ultraman jest International Ultra-Triathlon Association (IUTA). Doroczne zawody na dystansie Ultraman są organizowane na Hawajach.

  Etap pływacki w Odrze, trasy 0,95 i 1,9 km, Szczecin, lipiec 2015
  Fragment trasy biegowej 10,55 i 21,095 km, Szczecin 2015


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Jard (yd) (Yard) – anglosaska jednostka długości. Jednostka podstawowa angielskiego i amerykańskiego układu miar. Jest on równy trzem stopom lub 36 calom, jego długość w jednostkach SI różni się w zależności od układu. Najpowszechniej używanym jardem jest jard międzynarodowy, mierzący dokładnie 0,9144 metra.
  Simon St. Quentin Whitfield (ur. 16 maja 1975 w Kingston) – kanadyjski triathlonista posiadający również australijskie obywatelstwo, mistrz i wicemistrz olimpijski.
  Triathlon na XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach rozgrywany był w Vouliagmeni Olympic Centre. Dyscyplina ta pojawiała się po raz drugi na Igrzyskach Olimpijskich. W Atenach rywalizowało po 50 zawodników i zawodniczek, którzy pokonywali: dystans 1500 m w pływaniu, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu.
  Kiekrz – osiedle administracyjne Poznania, na północno-zachodnim krańcu miasta. Położone nad Jeziorem Kierskim, posiada kilka ośrodków wypoczynkowych i żeglarskich. Zabudowa przeważnie jest jednorodzinna.
  Kate Allen (ur. 25 kwietnia 1970 w Geelong) – austriacka triathlonistka, mistrzyni olimpijska, dwukrotna wicemistrzyni Europy.
  Hamish Carter (ur. 28 kwietnia 1971 w Auckland) – nowozelandzki triathlonista, mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.