• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tres Zapotes

  Przeczytaj także...
  Olmekowie to umowna nazwa używana dla określenia plemion zamieszkujących Mezoamerykę od momentu przejścia z koczowniczego na osiadły tryb życia (ok. 2000 r. p.n.e.). Plemiona te osiadły na nadbrzeżach rzek i jezior od Zatoki Meksykańskiej aż do górzystych terenów w głębi lądu i wykształciły kulturę o wielu wspólnych cechach.La Venta – jedno ze stanowisk archeologicznych związanych ze kulturą Olmeków położone w Meksyku, w stanie Tabasco.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Mapa przedstawiająca położenie Tres Zapotes oraz innych stanowisk archeologicznych na terenach dawniej zamieszkanych przez Olmeków
  Tres Zapotes - plan stanowiska
  Naczynie z Tres Zapotes z okresu epi-olmeckiego (300 p.n.e.-250 n.e.)
  Tył steli C
  Monumentalna głowa olmecka w Museo Regional Tuxteco w Santiago Tuxtla

  Tres Zapotes – stanowisko archeologiczne we wschodnim Meksyku, w pobliżu Zatoki Meksykańskiej, w stanie Veracruz, położone na zachód od miasta Santiago Tuxtla. Tres Zapotes, będące jednym z głównych ośrodków miejskich Olmeków (obok San Lorenzo Tenochtitlán i La Venta), zamieszkiwane było przez ponad dwa tysiąclecia (od 1500-1200 roku p.n.e. do 1000-1200 roku n.e.).

  Stela – pomnik nagrobny, kamienna, ustawiona pionowo płyta z inskrypcją lub płaskorzeźbioną dekoracją o wysokości od kilkunastu centymetrów do kilku metrów.Veracruz (hiszp. Veracruz de Ignacio de la Llave) – stan we wschodnim Meksyku. Graniczy ze stanami: Tamaulipas (na północy); Oaxaca, Chiapas i Tabasco (na południu); San Luis Potosí, Hidalgo i Puebla (na zachodzie). Od wschodu sąsiaduje z Zatoką Meksykańską.

  Stanowisko obejmuje liczne kopce ziemne, pośród których odnaleziono kilkadziesiąt rzeźb, m.in. dwie 1,5-metrowe kamienne głowy oraz stelę C, na której wyryto datę odpowiadajacą 3 września 32 r. p.n.e.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • John Noble, Sandra Bao, Susan Forsyth: Mexico. Lonely Planet, 2004, s. 689. ISBN 1-74059-686-2. (ang.)
 • Tres Zapotes (ang.). Department of Anthropology – National Museum of Natural History. [dostęp 2011-02-10].

 • San Lorenzo Tenochtitlán – najstarszy ośrodek cywilizacji Olmeków położony w południowo-wschodniej części meksykańskiego stanu Veracruz, w okolicach dzisiejszej wioski San Lorenzo, nad rzeką Coatzacoalcos. W skład San Lorenzo Tenochtitlán wchodzi kilka stanowisk archeologicznych, z czego najważniejsze z nich to: San Lorenzo, Tenochtitlán i Potrero Nuevo. Obok La Venty i Tres Zapotes było to jedno z trzech najważniejszych olmeckich miast.Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.