Trent (rzeka w Anglii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Trent (rzeka))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeka Trent przepływająca przez miasto Newark-on-Trent
Mapa dorzecza rzeki Trent

Trent – rzeka w Wielkiej Brytanii, w środkowej Anglii o długości 298 km.

Biddulph - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Staffordshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 17 241 osób.Ouse (IPA: [u:z]) – rzeka w Wielkiej Brytanii, płynąca w północno-wschodniej Anglii na terenie hrabstwa North Yorkshire, powstaje z połączenia rzek: Swale i Ure, które posiadają źródła na terenie Górach Pennińskich. Długość rzeki wynosi ok. 84 km, a od źródeł rzeki Ure ok. 161 km. Ouse płynie w kierunku południowo-wschodnim, po połączeniu z rzeką Trent tworzy estuarium Humber. Największe miasto leżące nad Ouse to York.

Rzeka wypływa ze źródeł na zachodnim zboczu Gór Pennińskich, między Biddulph a Mow Cop na południe od Manchesteru, okrąża Góry Pennińskie od południa, płynie przez Nizinę Angielską i uchodzi do Morza Północnego estuarium Humber (tworząc je wspólnie z rzeką Ouse).

Rzeka jest żeglowna od ujścia Derwent. Połączona jest kanałami z dorzeczami sąsiednich rzek, m.in. z Witham, Dee, Mersey.

Witham (ang. River Witham) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Lincolnshire. Długość rzeki wynosi około 130 km. Derwent – rzeka w środkowej Anglii, na terenie hrabstwa Derbyshire, o długości 80 km. Wypływa z gór Peak District, a uchodzi do rzeki Trent.

Główne dopływy:

 • lewe: Dove, Derwent, Idle;
 • prawe: Tame.
 • Ważniejsze miejscowości nad Trentem: Stoke-on-Trent, Burton-upon-Trent, Nottingham, Newark-on-Trent.


  Warto wiedzieć że... beta

  Mow Cop – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Cheshire East, a częściowo w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie Newcastle-under-Lyme. Leży 46 km na wschód od miasta Chester i 228 km na północny zachód od Londynu.
  Nizina Angielska (ang. Lowland English) – nizina położona w południowo-wschodniej części Anglii w Wielkiej Brytanii.
  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Dee (wal. Afon Dyfrdwy) – rzeka w Wielkiej Brytanii o długości 110 km. Przepływa przez Walię i Anglię tworząc na pewnym odcinku granicę między nimi. Ma swoje źródła w Parku Narodowym Snowdonia.
  Humber (IPA: /ˈhʌmbər/; w starożytności Abus) – estuarium rzek Ouse i Trent na wschodnim wybrzeżu Anglii, uchodzące do Morza Północnego. Długość 64 km, szerokość w najszerszym miejscu 13 km, wysokość pływów do 6,5 m. Główne porty nad Humber: Kingston upon Hull, Grimsby, Immingham.
  Stoke-on-Trent – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, nad rzeką Trent. Około 238 tys. mieszkańców.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama