• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trent - rzeka

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Burton upon Trent (Burton-upon-Trent, Burton-on-Trent, Burton) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), na wschodzie hrabstwa Staffordshire, nad rzeką Trent. W 2001 roku liczyło ponad 64 000 mieszkańców.
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.
  Rzeka Trent przepływająca przez miasto Newark-on-Trent
  Mapa dorzecza rzeki Trent

  Trent – rzeka w Wielkiej Brytanii, w środkowej Anglii o długości 298 km.

  Rzeka wypływa ze źródeł na zachodnim zboczu Gór Pennińskich, między Biddulph a Mow Cop na południe od Manchesteru, okrąża Góry Pennińskie od południa, płynie przez Nizinę Angielską i uchodzi do Morza Północnego estuarium Humber (tworząc je wspólnie z rzeką Ouse).

  Rzeka jest żeglowna od ujścia Derwent. Połączona jest kanałami z dorzeczami sąsiednich rzek, m.in. z Witham, Dee, Mersey.

  Biddulph - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Staffordshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 17 241 osób.Ouse (IPA: [u:z]) – rzeka w Wielkiej Brytanii, płynąca w północno-wschodniej Anglii na terenie hrabstwa North Yorkshire, powstaje z połączenia rzek: Swale i Ure, które posiadają źródła na terenie Górach Pennińskich. Długość rzeki wynosi ok. 84 km, a od źródeł rzeki Ure ok. 161 km. Ouse płynie w kierunku południowo-wschodnim, po połączeniu z rzeką Trent tworzy estuarium Humber. Największe miasto leżące nad Ouse to York.

  Główne dopływy:

 • lewe: Dove, Derwent, Idle;
 • prawe: Tame.
 • Ważniejsze miejscowości nad Trentem: Stoke-on-Trent, Burton-upon-Trent, Nottingham, Newark-on-Trent.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mow Cop – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Cheshire East, a częściowo w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie Newcastle-under-Lyme. Leży 46 km na wschód od miasta Chester i 228 km na północny zachód od Londynu.
  Nizina Angielska (ang. Lowland English) – nizina położona w południowo-wschodniej części Anglii w Wielkiej Brytanii.
  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Witham - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie East of England, w hrabstwie Essex. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 22 500 osób.
  Dee (wal. Afon Dyfrdwy) – rzeka w Wielkiej Brytanii o długości 110 km. Przepływa przez Walię i Anglię tworząc na pewnym odcinku granicę między nimi. Ma swoje źródła w Parku Narodowym Snowdonia.
  Humber (IPA: /ˈhʌmbər/; w starożytności Abus) – estuarium rzek Ouse i Trent na wschodnim wybrzeżu Anglii, uchodzące do Morza Północnego. Długość 64 km, szerokość w najszerszym miejscu 13 km, wysokość pływów do 6,5 m. Główne porty nad Humber: Kingston upon Hull, Grimsby, Immingham.
  Stoke-on-Trent – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, nad rzeką Trent. Około 238 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.