• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trenażer

  Przeczytaj także...
  Symulator lotu – jest to urządzenie lub program komputerowy symulujący zachowanie statku powietrznego w locie oraz ewentualnie w innych fazach. Symulatory lotu mają postać od gier komputerowych do zaawansowanych urządzeń treningowych będących pełnowymiarową, funkcjonalną repliką kokpitu statku powietrznego umieszczoną na platformie hydraulicznej lub wirówce przeciążeniowej symulującej wrażenia ruchowe.Trenażer czołgowy MPG-69 – trenażer przeznaczony do nauki jazdy czołgiem, został skonstruowany w 1969 roku przez płk mgr inż. Zbigniewa Węglarza w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile.
  Symulacja - przybliżone odtwarzanie zjawiska lub zachowania danego obiektu za pomocą jego modelu. Szczególnym rodzajem modelu jest model matematyczny, często zapisany w postaci programu komputerowego, ale czasem niezastąpione jest wykorzystanie modelu fizycznego w zmniejszonej skali np. do badań aerodynamicznych. Symulacja znajduje szerokie zastosowanie w każdej dziedzinie nauki i techniki. Wykorzystywana jest też do celów wojskowych jak i czystej rozrywki np. w grach komputerowych.
  Wojskowy trenażer FIM-92 Stinger

  Trenażer - urządzenie, które w warunkach sztucznych umożliwia trening jakiejś sprawności. Używane do szkolenia indywidualnego lub zespołowego. Trenażer zwykle symuluje pewne cechy jakiegoś urządzenia lub warunków zewnętrznych. Jeśli jakość symulacji jest wystarczająco dokładna to trenażer jest także symulatorem.

  FIM-92 Stinger – przenośny, ręcznie odpalany, naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze produkowany w USA i używany przez amerykańskie siły zbrojne. System wszedł do służby w 1981 roku. Pociski Stinger zniszczyły do tej pory około 270 samolotów.

  Trenażery używane są w każdej dziedzinie działalności człowieka, zastępując drogi sprzęt i obniżając znacznie koszt szkolenia. Niektóre pozwalają na szkolenie w warunkach zbliżonych do realnych, także ekstremalnych, umożliwiając bezpieczne uczenie się na własnych błędach. Np. pilot trenując lądowanie w symulatorze samolotu może wielokrotnie "rozbić się", dopóki nie opanuje poprawnego lądowania do perfekcji.

  Potocznie słowo trenażer sugeruje zastosowanie sportowe (trenażery rowerowe, narciarskie, wioślarskie).

  Zobacz też[]

 • Trenażer czołgowy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.