• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trefl Sopot - siatkówka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Jerzy Matlak (ur. 21 czerwca 1945 w Łodzi) – polski trener siatkarski, 15-krotny zdobywca medali mistrzostw Polski z sześcioma klubami w latach 1973-2009, w tym pięciu tytułów mistrza Polski z ŁKS Łódź (1983) i PTPS Naftą Piła (1999-2002), 6-krotny zdobywca Pucharu Polski, selekcjoner reprezentacji Polski kobiet w latach 1984–1985 oraz od 17 stycznia 2009 do 28 czerwca 2011, brązowy medalista mistrzostw Europy (2009).Puchar CEV siatkarek (ang. CEV Cup Women) – międzynarodowe rozgrywki organizowane cyklicznie przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów, przeznaczone dla żeńskich drużyn klubowych zajmujących czołowe miejsca w europejskich ligach krajowych, które nie zostały zakwalifikowane do Ligi Mistrzyń.

  PGE Atom Trefl Sopotpolski żeński klub siatkarski z siedzibą w Sopocie, założony w 2008 roku. Dwukrotny mistrz Polski oraz uczestnik Ligi Mistrzyń.

  Od 2008 roku klub działa jako spółka akcyjna.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Sukcesy
 • 3 Kadra zespołu
 • 4 Trenerzy
 • 5 Kapitanowie
 • 6 Rekordy
 • 7 Hala sportowa
 • 8 Europejskie puchary
 • 9 Atom Trefl II Sopot
 • 10 Atom Trefl Sopot w Młodej Lidze Kobiet
 • 11 Sponsorzy
 • 12 Przypisy
 • Historia[]

  Klub powstał w sierpniu 2008 roku pod nazwą Trefl Piłka Siatkowa Gdynia S.A. z inicjatywy prezesa Kazimierza Wierzbickiego oraz Barbary Zakrzewskiej - Wiceprezes Trefl Piłka Siatkowa S.A. Od momentu założenia, celem klubu był awans do I ligi a następnie do PlusLigi Kobiet. Począwszy od sezonu 2008/2009 zarząd oraz drużyna konsekwentnie realizowała założenia oraz postawione cele, dlatego zakontraktowano grupę zawodniczek występujących wcześniej w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

  Corina Ssuschke-Voigt (ur. 9 maja 1983 roku w Chemnitz) − niemiecka siatkarka grająca na pozycji środkowej, reprezentantka kraju. Dwukrotna wicemistrzyni Europy (2011 oraz 2013). W kadrze narodowej zadebiutowała w 2003 roku.Maja Tokarska (ur. 22 lutego 1991 w Gdańsku) – polska siatkarka, grająca na pozycji środkowej bloku, reprezentantka Polski. Wychowanka klubu Gedania Gdańsk, z którym odnosiła sukcesy na wielu turniejach, w tym mistrzostwach Polski w kategoriach młodziczek i juniorek.

  W sezonie 2010/11 założeniem trenera było połączenie doświadczenia zawodniczek o znanych nazwiskach z młodością tych dopiero budujących kariery. W składzie znalazły się m.in. podwójne „Złotka” – Dorota Świeniewicz, Izabela Bełcik i Magdalena Śliwa, a także brązowe medalistki Mistrzostw Europy 2009 Eleonora Dziękiewicz i Paulina Maj, które stanowiły mocny, polski trzon drużyny. Doskonałym dopełnieniem okazały się gwiazdy światowej siatkówki – reprezentantki: Francji Kinga Maculewicz i Hiszpanii: Amaranta Fernández, a także Rosjanka Olga Fatiejewa. Występowały też: Izabela Śliwa, Katarzyna Konieczna, Ewelina Sieczka, Natalia Nuszel, a także reprezentujące Turcję Neriman Özsoy i Meryem Boz. Jak pokazał czas, zawodniczki te znakomicie porozumiewały się na boisku, co zaowocowało srebrnym medalem mistrzostw Polski. W finale play off PlusLigi drużyna Atomu Trefla Sopot musiała uznać wyższość zespołu Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna.

  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Érika Kelly Pereira Coimbra, znana jako Kiki, (ur. 23 marca 1980 roku w Belo Horizonte) – brazylijska siatkarka, reprezentantka kraju, grająca na pozycji przyjmującej. W sezonie 2012/13 występowała w polskim klubie Atom Trefl Sopot.
  Atom Trefl Sopot w sezonie 2012/2013

  W swoim pierwszym sezonie w ekstraklasie zawodniczki wywalczyły zatem wicemistrzostwo Polski, co uprawniło je do występu w Lidze Mistrzyń 2011/12. W związku z przywilejem gry o Puchar Europy zespół został wzmocniony. Reprezentantki Niemiec, Margareta Kozuch i Corina Ssuschke-Voigt, oraz Stanów Zjednoczonych, Alisha Glass i Megan Hodge, to zawodniczki rozpoznawane na całym siatkarskim świecie. Obraz drużyny w jej drugim sezonie dopełniły utalentowane Polki: Maja Tokarska, Dorota Wilk i Magdalena Saad. Atomówki grały więc o najwyższe cele zarówno w kraju, jak i w Europie. Pierwszymi rywalkami na międzynarodowej arenie były: rosyjskie Dynamo Kazań, szwajcarskie Voléro Zurych i czeska VK Modranska Prostejov. Sopocianki zajęły w grupie drugie miejsce i awansowały do ⅛ finału, w którym trafiły na bardzo trudnego przeciwnika – klubowe mistrzynie świata i wicemistrzynie Europy, Rabitę Baku. Pierwsze spotkanie wicemistrzynie Polski wygrały jednak 3:1, odnosząc największy sukces w półtorarocznej historii klubu. Rewanż w Baku, zakończył się identycznym wynikiem dla rywalek. O awansie do ¼ finału decydował zatem dodatkowy „złoty set”, wygrany przez Rabitę 15:6. Siatkarki Atomu Trefla Sopot odpadły zatem z elitarnych rozgrywek. Pogodziły to z bardzo dobrymi występami (15 zwycięstw – 3 porażki) w PlusLidze Kobiet, w której zajęły drugie miejsce po fazie zasadniczej. W I rundzie play off wyeliminowały Budowlanych Łódź w stanie rywalizacji 2-0. W II rundzie zagrały, podobnie jak rok wcześniej, z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza. Atomówki pokonały swoje rywalki dopiero po piątym meczu, zakończonym kolejnym tie-breakiem. W finale kibice uważnie śledzili także powtórkę sprzed roku. Atom Trefl Sopot w dwóch pierwszych spotkaniach podejmował na wyjeździe lidera rundy zasadniczej, Bank BPS Muszyniankę Fakro. Po wygranej 3:2 w czwartym spotkaniu mogły się cieszyć z wywalczenia złotego medalu mistrzostw Polski.

  Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.Magdalena Joanna Śliwa z d. Szryniawska (ur. 17 listopada 1969 w Makowie) – polska siatkarka, reprezentantka kraju w latach 1990-2007 (359-krotna). Jest rekordzistką pod względem liczby rozegranych meczów w reprezentacji. Była asystentką trenera reprezentacji Polski kobiet w siatkówce, Marco Bonitty. W sezonie 2013/2014 zawodniczka Budowlanych Łódź.

  Kształt zespołu zmienił się diametralnie w kolejnym sezonie. W drużynie pozostały jedynie dwie zawodniczki, obie odpowiadające za rozegranie - Izabela Bełcik i Dorota Wilk. Ostatecznie zespół stał się połączeniem młodości z doświadczeniem, choć znanych siatkarek nie brakowało - nową libero została Mariola Zenik, przyjęcie wzmocniły reprezentantki Polski Anna Podolec oraz Klaudia Kaczorowska, znana Brazylijka - Érika Coimbra, czy też Australijka Rachel Rourke. Trenerem drużyny został Jerzy Matlak, a funkcję jego asystenta powierzono Adamowi Grabowskiemu. Kilka miesięcy później trener Grabowski objął funkcję pierwszego szkoleniowca mistrzowskiej drużyny. Z meczu na mecz polskim kibicom coraz bardziej przypominała o sobie środkowa Yulia Shelukhina, a coraz jaśniej błyszczała gwiazda jej młodszej koleżanki, Justyny Łukasik. Gwiazdą ligi szybko stała się jednak Rourke, która wraz z ostatnim meczem sezonu ustanowiła rekord ligi, zdobywszy w sezonie 577 punktów. Finały ligi z udziałem ATOMu Trefla Sopot i Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza wymagały rozegrania pięciu meczów, najpierw zawodniczki z Dąbrowy zwyciężyły u siebie najpierw 3:0, a później 3:1. Oznaczało to więc że Atomówki do meczów, w ERGO ARENIE podchodziły z dwoma przegranymi co oznaczało że jakakolwiek porażka będzie oznaczała zdobycie tytułu przez zespół z Dąbrowy Górniczej. W pierwszym meczu w Sopocie zawodniczki Waldemara Kawki prowadziły 2:1 w setach, jednak zawodniczki Atomu odrobiły seta doprowadzajac do tie break'a. Zespół z południa Polski prowadził w 5 secie 14:11, ostatecznie jednak przegrał go w stosunku 17:15 i cały mecz 3:2. W czwartym meczu finałowym, Atomówki prowadziły już 2:1 i w czwartym secie prowadziły 24:20, ostatecznie oddały go jednak rywalkom. Siatkarki Waldemara Kawki w tie breaku wyszyły na prowadzenie 9:4, jednak tak jak i w pierwszym meczu Sopocianki odrobiły straty i wygrały tie break i wyrównały stan rywalizacji do trzech zwycięstw na 2:2, co oznaczało że Mistrza wyłoni 5 mecz w Dąbrowie Górniczej. Mecz o mistrzostwo rozpoczął się od dwóch wygranych przez Dąbrowianki setów do 18 i 20, zaś dwa następne padły łupem Atomówek i zostały wygrane do 23 i do 17, co oznaczało że o tym kto zdobędzie tytuł Mistrza Polski, zdecyduje tie break. Ten po punkcie zdobytym potrójnym blokiem padł łupem zawodniczek Atomu Trefla Sopot który drugi raz z rzędu został Mistrzem Polski.

  Magdalena Saad (ur. 14 maja 1985 roku w Łodzi) – polska siatkarka grająca na pozycji libero, reprezentantka kraju. Uprawia zarówno siatkówkę halową, jak i plażową. W sezonie 2012/2013 zawodniczka Siódemki Legionovii Legionowo, do której dołączyła w trakcie sezonu z Lokomotivu Baku.Dorota Wilk (ur. 28 kwietnia 1988) – polska siatkarka grająca na pozycji rozgrywającej, reprezentantka Polski. Wychowanka polskiego klubu KPSK Stal Mielec. Jej siostrą jest siatkarka grająca w rodzimym klubie - Agata Babicz (Wilk). Jej brat Paweł Wilk gra w SPR Stal Mielec. Od sezonu 2013/2014 jest zawodniczką klubu BKS Aluprof Bielsko-Biała.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trefl SA – polska firma produkująca puzzle i gry planszowe z siedzibą w Sopocie. Dystrybutor zabawek marek SIKU i VTech oraz figurek Animal Planet. Założona w 1985 roku przez Kazimierza Wierzbickiego.
  Klaudia Kaczorowska (ur. 20 grudnia 1988 w Trzciance) − polska siatkarka, reprezentantka Polski, powołanie do kadry otrzymała w 2007 roku. Obecnie występuje w klubie Atom Trefl Sopot. Gra na pozycji przyjmującej. Uczestniczka Pucharu Świata rozgrywanego w Japonii w 2007 roku. Jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu.
  Siatkarska Liga Mistrzyń (wcześniej Puchar Europy Mistrzów Krajowych w piłce siatkowej kobiet, następnie ang. European Champions League), obecnie ang. CEV Champions League – międzynarodowe, klubowe rozgrywki siatkarskie utworzone z inicjatywy Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV). Uczestniczą w nich najlepsze żeńskie drużyny klubowe (zajmujące czołowe miejsca w europejskich ligach krajowych krajowych). Odbywają się one co roku, nie przerwanie od sezonu 1960/1961.
  Energa Gedania Gdańsk – kobieca drużyna siatkarska, będąca w przeszłości sekcją Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania. Klub prowadzony jest przez spółkę akcyjną Gedania.
  Megan Hodge (ur. 15 października 1988 r. na wyspie Saint Thomas w dystrykcie Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych) – amerykańska siatkarka, reprezentantka kraju grająca na pozycji przyjmującej.
  Dorota Anna Świeniewicz (ur. 27 lipca 1972 roku w Głuszycy) − była polska siatkarka grająca na pozycji przyjmującej. Reprezentantka Polski w latach 1991−2009, w której rozegrała 325 spotkań. Od lutego 2013 roku asystentka trenera Jacka Pasińskiego w Sparcie Warszawa
  I liga polska w piłce siatkowej kobiet - jest drugą w hierarchii (po ORLEN Lidze) klasą kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami w jednej grupie rozgrywkowej o awans do ORLEN Ligi, dawniej LSK. Za jej prowadzenie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Najsłabsze drużyny są relegowane do II ligi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.077 sek.