• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Treene

  Przeczytaj także...
  Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.Tarp - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, siedziba urzędu Oeversee.
  Friedrichstadt (dolnoniem. Friesstadt, fryz. Fräärstää, duń. Frederiksstad, nid. Frederikstad aan de Eide) - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Nordfriesland.

  Treene – rzeka w północnych Niemczech, w Szlezwiku-Holsztynie, dopływ rzeki Eiger. Długość rzeki wynosi 90 km.

  Źródło rzeki znajduje się na terenie gminy Ahneby, na półwyspie Angeln, na południowy wschód od Flensburga. Rzeka płynie w kierunku południowo-zachodnim, przepływa przez miejscowości Oeversee, Tarp, Eggebek, Langstedt, Treia, Hollingstedt, Schwabstedt i Friedrichstadt. Za tym ostatnim uchodzi do Eider.

  Eiger – szczyt w Alpach Berneńskich o wysokości 3970 metrów n.p.m. Jest najbardziej znaną górą w historii alpinizmu ekstremalnego. Wraz z Mönchem i Jungfrau tworzy trio (Dreigestirn) wielkich szczytów w północnej części berneńskiego Oberlandu w Szwajcarii. Jego północna ściana znana jest pod kilkoma nazwami: Eigerwand, Nordwand lub Mordwand (Ściana Śmierci) – to nazwa, jaką zaczęto określać ją po wielu tragicznie zakończonych próbach jej zdobycia.Treia (duń. Treja) - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, wchodzi w skład urzędu Arensharde.

  Od 1570 roku ujście rzeki regulowane jest przez śluzy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Treene, [w:] Brockhaus Enzyklopädie Online [online], Brockhaus [dostęp 2019-04-22] (niem.).
  2. INSPIRE Hydrography ATKIS-DLM250 (ang.). Geoportal.de. [dostęp 2019-04-22].
  Warto wiedzieć że... beta

  Hollingstedt (dolnoniem. Hornstedt, duń. Hollingsted) - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, wchodzi w skład urzędu Arensharde.
  Langstedt (duń. Langsted) - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, wchodzi w skład urzędu Eggebek.
  Ahneby (duń. Åneby) - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, wchodzi w skład urzędu Geltinger Bucht.
  Flensburg (dolnoniem. i duń. Flensborg) – miasto portowe na prawach powiatu w północnej części Niemiec, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn (trzecie co do wielkości miasto w tym kraju związkowym po Kilonii i Lubece), w pobliżu granicy z Danią, nad Zatoką Flensburską. Szkoła i baza marynarki wojennej.
  Oeversee (duń. Oversø) - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, wchodzi w skład urzędu Oeversee.
  Schwabstedt (fryz. Swåbstääist, duń. Svavsted) - gmina uzdrowiskowa w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Nordfriesland, wchodzi w skład urzędu Nordsee-Treene.
  Eggebek (duń. Eggebæk) - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, siedziba urzędu Eggebek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.502 sek.