• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trebinje

  Przeczytaj także...
  Dubrownik (chorw. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim.Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.
  Cyrylica serbska (serb. српска ћирилица / srpska ćirilica) – wariant klasycznej cyrylicy stworzony na potrzeby języka serbskiego w 1818 roku przez serbskiego lingwistę Vuka Karadžicia. Jeden z dwóch wariantów zapisu trzech ustandaryzowanych odmian języka serbsko-chorwackiego: serbskiej, bośniackiej i czarnogórskiej obok alfabetu łacińskiego.

  Trebinje (cyr. Требиње) – miasto w Bośni i Hercegowinie, w Republice Serbskiej, siedziba mieście Trebinje. W 2013 roku liczyło 4709 mieszkańców.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Leży w Hercegowinie nad rzeką Trebišnjicą. Na wschód od miasta przebiega granica z Czarnogórą, a na południowy zachód z Chorwacją. Jest najdalej na południe położonym miastem kraju. Od Sarajewa dzieli je 230 km, Dubrownika – 27 km, a Podgoricy – 120 km.

  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Historia[ | edytuj kod]

  Trebinje (1897)

  W miejscowości odnotowuje się ślady osadnictwa rzymskiego, w tym klasztor (monaster) Tvrdoš, zbudowany w IV w., następnie wielokrotnie zniszczony i odbudowywany. Nazwa osady pojawia się pierwszy raz w dziele De Administrando Imperio (O zarządzaniu państwem) Konstantyna VII Porfirogenety (905-959) w opisie geografii Serbów. W X w. miejscowość była siedzibą administracji Trawunii (Trebinii), państwa plemiennego Trawunian (Trebinian).

  Serbia Nemaniczów – państwo serbskie istniejące w okresie pomiędzy 1170 a 1371 pod rządami dynastii Nemaniczów, od 1217 jako królestwo, a od 1346 jako carstwo.Monaster Tvrdoš, wł. monaster Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławny męski monaster położony nad rzeką Trebišnjicą, 4 km od miasta Trebinje.

  Miasto do połowy XIV wieku należało do Serbii. Funkcjonowało pod nazwami: Travunia i Tribunia. W 1377 roku zostało włączone do Królestwa Bośni. W latach 1466–1878 znajdowało się pod panowaniem osmańskim. Osmanie wznieśli mury miejskie, rynek, dwa meczety i wieżę zegarową. Na zachodnim brzegu Trebišnjicy powstała twierdza. Wielu Turków osiedliło się w tym rejonie ze względu na utratę kontroli nad czarnogórskim Hercegiem Novim. W 1878 roku Trebinje stało się częścią Austro-Węgier. W 2000 roku zbudowano cerkiew Hercegovačka Gračanica, pełniącą funkcję mauzoleum.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Ludzie związani z miastem[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Trebinjem.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Most Arslanagicia

 • Careva džamija

 • Cerkiew św. Jerzego

 • Rzeka Trebišnjica

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Резултати Пописа 2013, Градови, општине, насељена мјеста (serb.). Републички завод за статистику. [dostęp 2019-09-14].
  2. praca zbiorowa: Bałkany. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia, Kosowo. Przewodnik. Helion, 2013, s. 151–152. ISBN 978-83-246-5827-5.
  3. Węzeł: ‪Trebinje‬(‪253020205‬). OpenStreetMap. [dostęp 2020-07-05].
  4. О Требињу - Град Требиње (serb.). Град Требиње. [dostęp 2020-07-05].
  Miasto Trebinje (serb. Град Требиње / Grad Trebinje) – jednostka administracyjna w Bośni i Hercegowinie, w Republice Serbskiej. W 2013 roku liczyła 28 239 mieszkańców. Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Republika Serbska (RS) (serb. Република Српска, serb., bośn. i chorw. Republika Srpska) – jedna z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny (drugą jest Federacja Bośni i Hercegowiny). Obecny status Republiki Serbskiej uregulowany jest porozumieniem pokojowym, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie (1992-1995).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Hercegowina (serb., chorw., bośn. i czarnog. Hercegovina / Херцеговина) – region geograficzno-historyczny w Alpach Dynarskich, obejmujący południową część państwa Bośnia i Hercegowina. Powierzchnia regionu wynosi 9 948 - 10 190 km² - rozbieżności w źródłach wynikają z licznych wariantów przebiegu granicy między Hercegowiną a Bośnią.
  Trawunianie, również Trebinianie – plemię serbskie od I połowy VII wieku zamieszkujące w górnej Dalmacji na terenach leżących na północ i zachód od Dubrownika.
  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.
  Mauzoleum (gr. mausoleion, łac. mausoleum) – rodzaj grobowca w formie monumentalnej, samodzielnej budowli o bogatym wystroju architektonicznym. Spotykane są również nie będące miejscem ostatniego spoczynku, symboliczne mauzolea, będące jedynie pomnikiem, ku czci danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.