• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trazybul - tyran Syrakuz

  Przeczytaj także...
  Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Hieron I Starszy (ur. ?, zm. 467 p.n.e. w mieście Katana, obecnie Katania na Sycylii) – tyran Geli na Sycylii w latach 485-467 p.n.e. i Syrakuz w latach 478-467 p.n.e. Był synem Dejnomenesa oraz bratem Gelona i Trazybula.
  Italia – kraina historyczna i geograficzna położona na Półwyspie Apenińskim, której obszar zmieniał się na przestrzeni dziejów.

  Trazybul, Trazybulos (V wiek p.n.e.) – tyran Syrakuz w latach 466-465 p.n.e. Był synem Dejnomenesa, bratem Gelona i Hierona I.

  Przejął władzę po śmierci swego brata Hierona, ale panowanie jego napotkało opór. Trazybul bezwzględnymi metodami usiłował stłumić opozycję, wykorzystując do tego m.in. licznych najemników, jednak jeszcze w pierwszym roku jego rządów (w 466 p.n.e.) wybuchł otwarty bunt w Syrakuzach przeciwko jego władzy. Trazybul, pokonany na lądzie i morzu, musiał wycofać się do Lokroj w południowej Italii, gdzie zmarł.

  Syrakuzy (łac. Syracusae, wł. Siracusa) – miasto we Włoszech we wschodniej Sycylii. Jego patronką jest Święta Łucja (dzień obchodów: 13 grudnia).Gelon (ur. ?, zm. 478 p.n.e.) – tyran miasta Gela w latach 491 p.n.e.-485 p.n.e. i Syrakuz w latach 485 p.n.e.-478 p.n.e. Jego ojciec nosił imię Dejnomenes, a jego braćmi byli Hieron I Starszy i Trazybul, jego następcy w roli tyranów Syrakuz.

  Jego klęska przyniosła wolność innym miastom sycylijskim, które zrzuciły panowanie Syrakuz i tyranów, oraz zapoczątkowała okres rządów demokratycznych w Syrakuzach.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Piotr Iwaszkiewicz, Wiesław Łoś, Marek Stępień, Władcy i wodzowie starożytności. Słownik, Warszawa: WSiP, 1998, s. 391, ISBN 83-02-06971-X, OCLC 69568159.
 • Grzegorz Lach, Wyprawa sycylijska 415-413 p.n.e., Warszawa: Bellona, 2007, s. 15, ISBN 978-83-11-10789-2, OCLC 177292893.
 • Morby J.E. – "Dynastie świata. Przewodnik Chronologiczny i Genealogiczny", Wydawnictwo Znak, Kraków 1998, s. 65, ​ISBN 83-7006-781-6
 • Tyran (gr. τύραννος tyrannos) – osoba sprawująca nieograniczoną władzę, zdobytą niezgodnie z prawem. Rządy tyrana (lub tyranów) noszą nazwę tyranii.Wojsko najemne (także: najemnicy, żołnierze najemni, kondotierzy, żołnierze fortuny) – formacja wojskowa składająca się z ochotników walczących za pieniądze, najczęściej w służbie obcego wojska dla danego państwa, miasta, władcy lub jakiejś organizacji, a nawet osoby prywatnej. Wojska te można wynająć do walki, praktycznie, w dowolnej sprawie, ponieważ te formacje nie kierują się idealizmem. W tym kontekście najemnicy to ludzie, dla których wojna jest zawodem, z którego czerpią środki do życia (żołd) i wzbogacenia się. Ważną rzeczą jest, aby daną formację określić mianem najemników, zasada dobrowolności służby i pobierania żołdu przez żołnierzy służących w takich oddziałach.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.647 sek.