• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trawniki - województwo lubelskie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Czekając na sobotę – film dokumentalny produkcji polskiej z 2010 roku. Ukazuje on wiejską młodzież pozbawioną perspektyw i pomysłu na życie, których jedyną rozrywką i celem w życiu jest cotygodniowa zabawa w miejscowej dyskotece (klub Nokaut).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Trawnikiwieś w Polsce położona w Obniżeniu Dorohuckim, w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Trawniki.

  Trawniki położone są nad rzeką Wieprz. Podczas wojny mieścił się tu obóz pracy dla Żydów, zlikwidowany w 1943 w ramach Erntefest (żydowscy więźniowie zostali wymordowani), i obóz szkoleniowy SS, w którym m.in. usiłowano stworzyć Goralischer Waffen SS Legion.

  W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie lubelskim.

  Cmentarz wojenny w Trawnikach – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Trawniki, powiecie świdnickim. Cmentarz usytuowany jest w północno-wschodniej części wsi, pomiędzy rzeką Wieprz, a szosą prowadzącą do Oleśnik w bezpośrednim sąsiedztwie remizy. Ma kształt prostokąta o powierzchni około 1450 m² o wymiarach około 40 na 36 m. Teren cmentarza otoczony jest metalowym płotem.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  W kwietniu 2011 roku, w gminie powstał niezależny serwis informacyjny Trawniki24.pl.

  W miejscowości kręcony był film dokumentalny pt. Czekając na sobotę w reżyserii Ireny Morawskiej i Jerzego Morawskiego.

  Miejscowość jest siedzibą gminy Trawniki. Leży przy drodze wojewódzkiej nr 838.

  W Trawnikach mieszczą się zakłady chemiczne NICOLS Poland Sp. z o.o. W Trawnikach znajduje się także Zespół Placówek Oświatowych im. Marii Skłodowskiej-Curie, Gimnazjum Publiczne im. Polonii Francuskiej oraz Zespół Szkół z internatem. Na terenie działa również klub sportowy LKS Trawniki. W trakcie budowy jest także stadion. W Trawnikach jest Gminny Ośrodek Kultury, prowadzący wiele zajęć m.in. taneczne, teatralne, a coroczną tradycją jest organizacja "Trawnickiej Zaciery".

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Gmina Trawniki – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.

  Spis treści

 • 1 Zabytki
 • 2 Galeria
 • 3 Przypisy
 • 4 Zobacz też
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.
  Irena Morawska (pseud. "Agnieszka Neyk"; ur. 14 czerwca 1954 w Ciechanowie) - polska dziennikarka, reporterka, scenarzystka filmowa.
  Województwo lubelskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Położone było we wschodniej Polsce. Sąsiadowało z województwami: bialskopodlaskim, siedleckim, radomskim, tarnobrzeskim, zamojskim i chełmskim. W nowym podziale administracyjnym, od 1999 r. ziemie dawnego województwa znalazły się w całości w nowym i większym województwie lubelskim. Siedzibą województwa był Lublin.
  Aktion Erntefest (niem. Operacja „Dożynki”, czasem zwana krwawą środą) – kryptonim akcji wymordowania Żydów przeprowadzonej w dniach 3-4 listopada 1943 roku na terenie dystryktu lubelskiego w Generalnym Gubernatorstwie. Rozkaz natychmiastowej likwidacji Żydów wydał Reichsführer-SS Heinrich Himmler bezpośrednio po zbrojnym buncie więźniów w obozie zagłady w Sobiborze. Odpowiedzialny za przeprowadzenie akcji Erntefest był Jacob Sporrenberg (Wyższy Dowódca SS i Policji w dystrykcie lubelskim).
  Obóz szkoleniowy SS w Trawnikach (niem. Ausbildungslager Trawniki der SS) w dystrykcie lubelskim, utworzony przy obozie koncentracyjnym w Trawnikach, szkolący funkcjonariuszy dla potrzeb formacji pomocniczych SS, między innymi strażników obozów koncentracyjnych.
  Obóz pracy SS w Trawnikach (niem: SS-Arbeitslager Trawniki) – niemiecki hitlerowski obóz pracy przymusowej funkcjonujący w ramach „Einsatz Reinhardt” w latach 1941–1943, w miejscowości Trawniki na terenie Generalnego Gubernatorstwa w dystrykcie lubelskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.