• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trave

  Przeczytaj także...
  Herrentunnel – tunel drogowy w Niemczech, o długości 866 m, pod rzeką Trave. Jest częścią drogi krajowej B75, łączącej Lubekę z Travemünde. Jest to drugi płatny tunel w Niemczech i został otwarty 26 sierpnia 2005.Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.
  Droga krajowa 75 (Bundesstraße 75, B 75) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północny wschód, południowy zachód od skrzyżowania z autostradą A28 na węźle Dreieck Delmenhorst koło Delmenhorst przez teren Wolnego Miasta Bremy, Hamburga i Lubeki do skrzyżowania z drogą B76 w Travemünde.
  Ujście rzeki do Bałtyku w Travemünde

  Trave (pol. hist. Trawna) – rzeka w Niemczech (Szlezwik-Holsztyn) o dł. 124 km.

  Wypływa kilka kilometrów na północ od Ahrensbök koło Gießelrade, przepływa przez Bad Segeberg, Bad Oldesloe, Reinfeld (Holstein), Lubekę i w Travemünde uchodzi do Morza Bałtyckiego. W Lubece łączy się z kanałem Łaba-Lubeka. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 2676 km².

  Odcinek rzeki między Lubeką, a morzem jest ważnym szlakiem dla statków. Z tego powodu bieg rzeki na tym odcinku korygowano w przeszłości kilka razy. Pod dnem rzeki na odcinku drogi B 75 z Lubeki do Travemünde biegnie Herrentunnel otwarty 26 sierpnia 2005 roku. Tunel długości 830 m jest drugim w Niemczech płatnym tunelem.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kanał Łaba-Lubeka (niem. Elbe-Lübeck-Kanal) – sztuczny kanał wodny w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech. Nazywany jest także Kanałem Łaba-Trave (Elbe-Trave-Kanal). Łączy Łabę z rzeką Trave, a tym samym z Morzem Bałtyckim. Ma 67 km długości. Jego północny kraniec to Lubeka, a południowy, to miejscowość Lauenburg/Elbe.

  Wyspy na Trave: Teerhofinsel, Buchhorst.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Walery Kopernicki, Rzeki i jeziora. Tekst objaśniający do mapy hydrograficznej dawnej Słowiańszczyzny, części północno-zachodniej, Warszawa 1883, s. 6.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bad Segeberg - uzdrowiskowe miasto powiatowe w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, siedziba powiatu Segeberg oraz urzędu Trave-Land. Liczy ok. 16 tys. mieszkańców.
  Reinfeld (Holstein) - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Stormarn, siedziba urzędu Nordstormarn. W 2008 r. miasto liczyło 8 535 mieszkańców.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Travemünde – dzielnica Lubeki położona przy ujściu rzeki Trave nad Zatoką Lubecką. Travemünde powstało na bazie twierdzy założonej w tym miejscu przez Henryka Lwa w II poł. XII w. w celu ochrony ujścia Trave. Fortyfikacje były w późniejszym okresie stale umacniane przez Danię. Stało się miastem w 1317 r., a w 1329 r. przeszło w posiadanie Lubeki. W 1807 roku fortyfikacje zostały rozebrane. W roku 1913 miasto zostało włączone do Lubeki.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Bad Oldesloe (dolnoniem. Bad Oschloe) - miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, siedziba powiatu Stormarn oraz urzędu Bad Oldesloe-Land. W 2012 r. liczyło 24 448 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.