• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trasa Zamkowa w Szczecinie

  Przeczytaj także...
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Most im. Jerzego Łabudy w Szczecinie – most przez rzekę Parnicę w ciągu jezdni zachodniej Trasy Zamkowej im. Piotra Zaremby. Most o długości 284,6 metrów jest częścią drogi wojewódzkiej nr 115, łączącej Szczecin z Dobieszczynem.
  Dobieszczyn (do 1945 niem. Entepöl) – osada (wieś) w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police, ok. 19 km na północny zachód od centrum Szczecina.

  Trasa Zamkowa im. Piotra Zaremby (do 1991 Trasa Zamkowa im. Józefa Piłsudskiego, do 1996 Trasa Zamkowa) – jedna z czterech arterii drogowych, łączących lewobrzeże Szczecina z resztą Polski.

  Trasa Zamkowa jest częścią drogi wojewódzkiej nr 115, łączącej Szczecin z Dobieszczynem (gmina Police) w Puszczy Wkrzańskiej.

  Prawobrzeże – dzielnica obejmująca południowo-wschodnią część miasta Szczecina, która grupuje 11 jednostek pomocniczych miasta – osiedli. Według danych z 4 maja 2010 w dzielnicy zameldowanych na pobyt stały było 84 200 osób. Jako jedyna leży na prawym, wschodnim brzegu rzeki Regalicy.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Historia[]

  Nazwę zawdzięcza położeniu swego zachodniego odcinka w bezpośredniej bliskości Zamku Książąt Pomorskich. Powstała w miejscu zniszczonego podczas II wojny światowej Mostu Kłodnego i paradoksalnie nosi imię Piotra Zaremby – przeciwnika odbudowy tej przeprawy przez Odrę na Starym Mieście. Nazwę „Trasa Zamkowa” wybrano w konkursie. Oprócz tej nazwy najliczniej składane propozycje to trasa: Odrzańska, Portowa, Piastowska, Książąt Pomorskich, 30-lecia, Szczecińska, Basztowa, Słowiańska, Nadodrzańska, Łasztowa, Anny Jagiellonki, Bolesława Chrobrego, Ratuszowa, Staromiejska. Ogółem 250 propozycji. Później nadano patrona, którym został Józef Piłsudski – wcześniej planowano by Trasie Zamkowej nadać imię Władysława Gomułki.

  Baszta Panieńska (niem. Frauenturm) także Baszta Siedmiu Płaszczy (niem. Sieben Mänteln Turm) – budowla zlokalizowana jest w pobliżu Odry u stóp Zamku Książąt Pomorskich przy ulicy Panieńskiej 47 w Szczecinie. Wpisana do rejestru zabytków pod nr 8 z 11 czerwca 1954 roku.Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.

  Jej budowę rozpoczęto w 1978. Po dziewięciu latach prac, 26 października 1987 oddano do użytku nitkę wjazdową do centrum miasta, zaś 5 lipca 1996, po kolejnych dziewięciu – nitkę wyjazdową. Ma 2300 m długości. Przebiega ciągiem estakad, mostem nad Parnicą, estakadą nad Łasztownią, i mostem nad Odrą Zachodnią. Posiada bezkolizyjne zjazdy w kierunku centrum miasta i Polic (węzeł zachodni) oraz w kierunku Międzyodrza i Prawobrzeża (węzeł wschodni).

  Most Kłodny - nieistniejący obecnie szczeciński most nad Odrą Zachodnią, łączący lewobrzeżną część miasta z Łasztownią.Platan klonolistny (Platanus × hispanica) – gatunek drzewa z rodziny platanowatych. Roślina jest powszechnie uważana za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim P. orientalis L. i platanem zachodnim P. occidentalis L. Pierwszy z nich pochodzi z Europy południowo-wschodniej, a drugi z Ameryki Północnej i po raz pierwszy został opisany na początku XVIII w. Uprawiany w całej Europie z wyjątkiem Skandynawii.

  Ciekawostki[]

 • most północny Trasy Zamkowej nad Odrą Zachodnią (ściślej: północna jego krawędź) stanowi wewnętrzną granicę polskich morskich wód wewnętrznych z śródlądowymi drogami wodnymi.
 • w okolicy obecnego zachodniego węzła trasy, na wysokości Baszty Panieńskiej do 1904 roku stały zabudowania dawnego kościoła św. Katarzyny przy nieistniejącym już wówczas klasztorze cysterek
 • Panorama miasta z nadodrzańskiej estakady na Trasie Zamkowej
  Panorama miasta z nadodrzańskiej estakady na Trasie Zamkowej

  Zdjęcia[]

 • Trasa Zamkowa w Szczecinie
 • Trasa Zamkowa: widok z jednej z estakad na Trasę Nadodrzańską (Nabrzeże Wieleckie)

  Morskie wody wewnętrzne – wody znajdujące się między lądem a wewnętrzną granicą (linią podstawową) morza terytorialnego.Łasztownia (do 1945 niem. Lastadie, po 1945 także Lasztownia) – wyspa rzeczna w Szczecinie – aktualnie jej wschodnie, południowe i północne krańce obramowane są wodami Parnicy, Kanału Zielonego, Odry Zachodniej, Duńczycy i Kanału Wrocławskiego.
 • Wjazd na Trasę Zamkową z Nabrzeża Wieleckiego

 • Trasa Zamkowa: zjazd w kierunku Wałów Chrobrego

 • Podświetlenie przęsła jednego z mostów Trasy Zamkowej w nocy

 • Platan klonolistny przy Trasie Zamkowej

 • Zobacz też[]

 • Szczecin
 • Baszta Panieńska
 • Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • węzeł zachodni Trasy Zamkowej (maps.google.com)
 • węzeł wschodni Trasy Zamkowej (maps.google.com)
 • Stare Miasto – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone nad Odrą. Granicami osiedla są ul.: Kapitańska, Malczewskiego, Matejki z placem Hołdu Pruskiego, pl. Żołnierza Polskiego i Niepodległości i Dworcowa oraz rzeka Odra.Zakon Cystersów (łac. Ordo Cisterciensis, skrót OCist. lub OCSO (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) dla trapistów) – katolicki zakon monastyczny reformowany, posługujący się regułą benedyktyńską , założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme, pierwszego opata z Cîteaux (z łac. Cistercium) (obecnie Saint-Nicolas-lès-Cîteaux) we Francji. Pierwsze klasztory powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga wojewódzka nr 115 – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 30,9 km łącząca drogę krajową nr 10 w Szczecinie z granicą z Niemcami Dobieszczyn-Hintersee w powiecie polickim.
  Puszcza Wkrzańska (niem. Ueckermünder Heide) – jest puszczą położoną w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald (Meklemburgia-Pomorze Przednie) oraz w Polsce – w województwie zachodniopomorskim w powiecie polickim i częściowo w Szczecinie i Policach. Puszcza jest obszarem sieci Natura 2000.
  Piotr Zaremba (ur. 10 czerwca 1910 w Heidelbergu, zm. 8 października 1993 w Szczecinie) – polski urbanista, działacz samorządowy; pierwszy polski prezydent Szczecina w latach 1945–1950.
  Estakada (z fr. Estacade) – droga transportowa (np. na terenie fabryki pomiędzy halami produkcyjnymi, placami składowymi itp., na terenie fortu lub pomiędzy fortami itd.) prowadzona ponad terenem na specjalnie pobudowanej w tym celu konstrukcji wsporczej (na słupach połączonych pomostami). Estakady mają znaczną długość i buduje się je, gdy nie można wybudować nasypu.
  Zamek Książąt Pomorskich – renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców księstwa Pomerania, oraz nazwa instytucji kultury, administrującej Zamkiem (niegdyś Wojewódzki Dom Kultury).
  Gmina Police – gmina miejsko-wiejska położona jest w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części powiatu polickiego.
  26 października jest 299. (w latach przestępnych 300.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 66 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.